Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

-->NP - jižní část ostrovaNP - severní část ostrovaZahrady koření
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Srí Lanka - Yala Gal Oya
Asi 312 km od Colomba se nachází izolovaný národní park a zabírá území o rozloze 62 936 ha. Je útočištěm pro slony, leopardy, jeleny, medvědy a vodní buvoly. Nejlepším obdobím pro pozorování živočichů jsou měsíce březen až červenec. Nejlepší způsob jak nerušeně a nerušivě pozorovat místní faunu je pronajmout si lodičku a vše zhlédnout z jezera.

Uda Walawe
Tato chráněná oblast zabírá území o rozloze 30 821 ha. Park leží asi 200 km jihovýchodně od Colomba, na jižním konci hor. Park se stal útočištěm jelenů, divokých kanců a slonů.

Yala YalaYala East
Tento park zabírá území o rozloze 18 149 ha. Krajinu tvoří bažiny a močály, ve kterých najdete velké množství různých druhů ptáků, kteří snášejí vajíčka a stavějí si zde hnízda a to nejvíce v bažině Kumana v období června a července.

Lahugala
Tato rezervace je malá, její území zabírá pouze 1554 ha. Je domovem především pro slony a různé druhy ptáků. Nachází se 15 km od Pottuvilu směrem do vnitrozemí. Vodní jezírka sem přitahují stáda slonů téměř po celý rok, nejvíce jich tu ale najdete v období kolem dubna, když jsou jezírka vyschlá. Nejlepší dobou pro pozorování slonů je doba mezi 15.00 a 17.00 hodinou. V říjnu v období dešťů odchází stáda zpět do svých původních působišť. V parku je v pralese ukryta dagoba a mnoho zbytků obrovských balvanů.

Sinharaja National Heritage Wilderness Area
Yala YalaTato chráněná oblast je snad nejdůležitější rezervací a to proto, že je posledním místem na Srí Lance, kde vyrůstá přirozeně deštný prales s bohatou faunou a flórou. Je snad posledním útočištěm na ostrově již vyhubených lvů. Nachází v jihozápadní části ostrova, asi 30 km od Ratnapury a má rozlohu 18 899 ha. Jižně odtud leží Pelmadulla u Ratnapury. Nejvyšší koncentrace různých druhů rostlin a živočichů je právě tady. Na ochranu této oblasti byla vyhlášena mezinárodní organizací UNESCO za chráněnou přírodní oblast. Ke vstupu budete potřebovat povolení vydané Forest Department. Můžete se tu pohybovat pouze s průvodci.

Snadno se tam dostanete po silnici. Nejkratší cesta vede po A4 na východ z Ratnapury do Tiruwanketiya a pokračuje do Kalawany (ložisko drahokamů) a levá odbočka vede do Weddagaly (Veddagala). Obvyklá cesta z Colomba je přes Kalawanu-Weddagalu ze severozápadu; návštěvníci musí zajet do Kudawy. Jsou zde další tři možnosti: Ze severovýchodu (A 17) přes Rakwanu-Morningside Estate; silnice Deniyaya-Pallegama z jihovýchodu; Hinduma-Neluwa z jihozápadu.

Sinharaja je na ostrově ojedinělá vesnice vinoucí se deštným lesem, což ji odděluje od velmi limitovaných možností kmenových obyvatel ponechaných v nerušeném klidu. Ustanoveno jako Lidská a biosférická rezervace je nyní první přírodní dědictví Srí Lanky. V roce 1989 ho UNESCO uznalo jako Mezinárodní Biosférickou rezervaci a Místo Světového Dědictví.
Zvlněná kopcovitá rezervace leží v hjihozápadní nížině vlhké oblasti, hřebeny a údolí se pohybují v rozmezí 200-1300 m a táhnou se 21 km z východu na západ. Nicméně je méně než 4 km široká, ohraničená Kalu Gangou na severu a Gin Gangou na jihu. Na území rezervace ročně spadne průměrně 2500 mm srážek, většina spadne mezi květnem a červencem a říjnem a prosincem. Odpoledne bývají deštivá, proto buďte připraveni! Průměrná teplota je 23,6oC.
Nejlepší doba návštěvy: Prosinec – časný duben a srpen – září. Doporučená minimální doba návštěvy, 2 noci; 3 noci znamenají příležitost vidět dobrý úsek překročení lesa.
Rezervaci obklopuje 22 vesnic a obyvatelé vesnice umožňují využívat tamní možnosti, např. sbírání mízu kitulu pro palmový cukr, listy a dřevo pro stavbu a palivo, což zhoršuje podmínky při péči o zachování a správě lesa.
V Sinharaji prší velmi často odpoledne; není zde žádné moderní ubytování a proslulé množství skvrnitých zvířat jako je tomu v některých jiných rezervacích (např. Yala), pobyt v hustém deštném lese je stále ještě dobrá zkušenost. Kromě toho nejste omezení na jeep.
Mezi zvířata se řadí jelen sambar, muntžak indický, ichneumon indický a cibetka; běžná je zde skvrnitá opice s nachovým obličejem. Ačkoliv leopard je k vidění poměrně často, mnohá ostatní zvířata je těžké spatřit. Ptáci zahrnují i některé vzácné druhy jako např. malkoha s červeným obličejem, Srí Lankská modrá straka obecná a bělohlavý špaček obecný a mnoho dalších včetně oranžového minivet, orioles a drozda. Hadi zahrnují endemického zeleného chřestýše a zmiji s hrbolkem na nose.
Potřebujete vstupní povolení; žádejte předem s průkazem totožnosti nebo pasem. Registrace v Kudawském Lesním Dept Úřadu (severozápadní vstup). Cizinci platí za vstup Rs 55 za den. Na vstupu si můžete zajistit doprovod průvodce, Rs 100 za den; mají dobré znalosti, ale většinou nemluví anglicky. Nezapomeňte si dalekohled.

Jsou zde tři hlavní přírodní stezky označení k dispozici v průvodním letáku:

Stezka Waturawa, 4,7 km: cesta začíná 250 m od kempu a vede lesem do návštěvního centra. Zde je 14 vyhlídek, které jsou označeny v příslušných průvodcích. Je to přibližně 3 hodiny chůze volným tempem se dvěma zastávkami pro pozorování ptáků a sledování opic; dobré seznámení se s deštným lesem.
Stezka Moulawella, 7,5 km, zabírá asi 7 hodin. Poměrně namáhavá cesta, která vás zavede přes prvotní les k Moulawella Peak (700m). Odsud můžete vidět Adam’s Peak a dívat se přes klenby korun stromů. Chůze vám umožní vidět fascinující jako list tvarované žáby, sumečky, tropické ryby, hady, kraby a 300 let staré víno.
Stezka Sinhagala, 14 km, zabere celý den. Cesta vede přes srdce deštného lesa ke „Skále Lvů“, odkud můžete prohlížet nepoškozené klenby stromů netknutého lesa a vidět rozmanitá kopcovitá pásma – ‚dvakrát tak dobré jako Moulawella‘.

Srí Lanka - Hotel Yala Game Lodge Peak Wilderness Sanctuary
Území kolem vrcholu Adam´s Peak pokrývá les, který poskytuje útočiště mnohým zajímavým druhům ptáků a rostlin. Oblast zabírá území o rozloze 22 380 ha, nejlepší čas pro pozorování místní přírody je doba od prosince do dubna.


Udawattakele Sanctuary
Tato stará chráněná oblast nedaleko od Kandy, nabízí několik příjemných procházek po turistických stezkách. Můžete tu pozorovat opice.

Wirawila-Tissa Bird Sancutary – ptačí rezervace
Nedaleko od Tissamahramy se nachází laguna, která je přírodní rezervací. Poskytuje totiž útočiště velkému množství ptáků a ostatním živočichům. Při březích tu vyrůstají lotusové květy. Můžete se také vydat po turistické stezce – bird watching trail.

Bundala National Park
Národní park zabírá území o rozloze 6 216 ha podél pobřeží od východu Hambantoty až k severní části Bundaly. Příležitostně zde můžete zahlédnout stádo slonů, zajímavé pro vás ale jistě bude pozorování překrásných ptáků a krokodýlů. Milovníci rybolovu si mohou vyzkoušet své rybolovecké štěstí i tady. Vyjížďka džípem na čtyři hodiny pro pět osob stojí okolo 1300 Rs.

Yala West – Tuhuna National Park
Yala West se rozkládá asi 305 km jihovýchodně od Kolomba na území o rozloze 97 878 ha. Krajina je tu tvořená zvláštními skalními útvary, lagunami, jámami naplněnými vodou, trnitými křoviskami a mýtinami. V současnosti patří k nejnavštěvovanějším rezervacím ostrova. V září bývá rezervace každý rok uzavřena pro veřejnost. Obzvláště dobrodružné a zajímavé tu může být pozorování slonů a to v období od října do prosince. Žijí tu také leopardi, medvědi, krokodýli, mnoho jelenů a buvolů, pávi, lenochodi, divoká prasata a desítky ptačích druhů.
Yala bývá často nazývána královstvím zvířat, tak si tady můžete připadat i vy. Někteří návštěvníci si však představují africké safari a tak jsou mnozí z nich často zklamaní.


Důležité adresy

Forest Department (Nespecifikováno)
Adresa: 82 Rajamalwatte Rd., Battaramulla , Colombo Kontakt: Tel.: 01-866 631/1
Povolení ke vstupu do NP Sinharaja National Heritage Wilderness Area.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Kandy
Odkaz na oblast od Matary ke Kataragamě
Odkaz na západní pobřeží
Odkazna Hortonovy pláně

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz