Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

ColomboGalleKandy a okolíDambulla a SigiriyaPolonnaruwa-->Anuradhapura, Mihintale a okolíOd Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Anuradhapura
posvátný strom Bo posvátný strom BoAnuradhapura je bez diskuze nejslavnější srílanské historické místo. Nejstarší a nejdéle existující královské město ostrova. Ruinám města vévodí monumentální dagoby vystavěné z nepálených cihel a posvátný strom Bo, jehož stáří je údajně 2250 let a tím je nejstarším stromem na světě.
Město se stalo hlavním královským městem roku 380 před naším letopočtem. Začalo se velmi rozvíjet a rozrůstat. V letech 161 – 137 před n. l. tu vládl panovník Dutugemunu, který vytvořil stavební program na rozvinutí města. Program mimo jiné zahrnoval i výstavbu některých chrámů jež se dodnes dochovaly. Další panovník Mahasena se vyznamenal výstavbou kolosální dagoby Jetavanrama a 16 vodních nádrží a kanálu. Přes 500 let bylo město hlavním královským sídlem, než se panovníci přemístili do Polonnaruwy.
Celá oblast kolem Srih Maha Bodhi a Brazen Palace a Ruvanvelisaya dagoba bývala kdysi prý jedením komplexem Maha Vihar – velký chrám.

Velkou atrakcí zde je posvátný strom Bo, jež je prý starý 2 250 let a vyzařuje spirituální i fyzickou energii a zároveň vzbuzuje úctu. Malý výhonek byl přivezen z Bodh Gaya v Indii princeznou Sangamittou, sestrou Mahindy. Mahinda představil jako první budhistické učení na ostrově.
Strom ochraňují již 2000 let strážci stojící u stromu. Přichází sem tisíce poutníků aby se zúčastnili mší a modliteb přímo u posvátného stromu.
Ruiny Brazen Palace stojí kousek od posvátného stromu. Palác dostal název podle bronzové střechy – braze. Zbylých 1600 pilířů je vše, co zbylo z kolosálního paláce, který měl prý 9 poschodí a kapacitu 1000 ubytovacích místo pro mnichy a učedníky. Byl postaven před 2000 lety panovníkem Dutugemunem a později byl mnohokrát přestavován.
Prohlédnout si můžete archeologické muzeum, ve kterém se nachází sbírka opravené starověké kaple a velký model chrámu Thuparama Vatadage. Kousek odtud lze navštívit lidové muzeum ilustrující obyčejný život v severní části Srí Lanky.
Nové čínské muzeum Abhayagiri je asi nejzajímavější – obsahuje sbírku nočníků.
Bílá Ruvanvelisaya Dagoba u lidového muzea je hlídaná stovkami slonů stojícími těsně u sebe. Většina z nich byla opravena. Tyčí se do výšky 55 m a je opravdovým uměleckým kouskem. Okolo dagoby se rozkládá příjemný park plný zeleně s malými cestičkami vedoucí ke zbytkům trosek připomínající kdysi důležité budovy.

Nejstarší kuželovitá dagoba na Srí Lance Thuparama Dagoba je dřevěné dílo pocházející z roku 244 před n. l. se tyčí do výšky 19 m.Toto překrásné dílo bylo vytvořeno Devanampiyai Tissai a prý je v něm ukryta opravdová klíční kost Buddhy.

Severní ruiny
Dagoba Abhayagiri je monumentální stavba z 1. století našeho letopočtu a kdysi bývala klášterním střediskem pro 5000 mnichů. Původně dosahovala výšky 100 m, v současnosti už je to jenom 75 m. Je zdobená nádhernými reliéfy slonů. V severní části můžete vidět obrovskou desku s otiskem Buddhovy stopy.
Mahasen´s palac stojí severozápadně od Abhayagiri a je celý ze dřeva s vyřezávanými motýly.

Ratnaprasada pochází z 8. stol. n. l. a zobrazuje krále – kobru. Kousek odtud se odehrál velký konflikt mezi budhistickými mnichy a současným králem.
Můžete tu zavítat i k velké sedící soše Buddhy ze 4. století, která se dochovala ve velmi dobrém stavu. Plavecký bazén Twin Ponds je nejzachovalejší bazén Anuradhapury. Jižní bazén je dlouhý 28 m, severní 40 metrů. Voda do bazénu vtéká ústy draka-démona. Je tu pět figurek zobrazující hlavu kobry.
Royal Palace byl vystavěn ve 12. století n. l. panovníkem Vijayabahu I., poté co Anuradhapura padla jako sinhálské hlavní město. V areálu se nachází chrám Dalada Maligawa.
Jetavanrama dagoba, obrovská budova pocházející ze 3. stol. n. l. z doby panovnictví Mahasena, se tyčila kdysi do výšky přes 100 m, v současnosti dosahuje pouze 70 m. Tvoří ji většinou nepálené cihly. Za dagobou stojí klášter, kde žije přes 3000 mnichů. U jedné budovy se dodnes dochoval sloupek dveří vysoký 8 metrů.
Jižně od Jetavanaramy můžete najít budhistické zábradlí, 42 m na 34 m. Budova se nedochovala.
Kolosální dagoba Mirisavatiya je první budova za vlády Dutugemuna poté, co město konečně dobyl. V severovýchodní části je mnišská jídelna s obrovským vyhloubeným kamenem, kam věřící dávali vařenou rýži. Dakkhina Stupa je centrální budova z doby vlády krále Duttagamuna. Říká se, že tato stupa sloužila jako krematorium Duttagamuna.
Pokud se chcete někde příjemně projít, pak můžete začít u Tissawewa tank a pokračovat až ke krásným královským zahradám známým pod názvem Park of the Golsfish – park zlatých rybek. Park se dvěma jezírky obklopující dva obrovské balvany pokrývá území o rozloze 14 ha. Jezírka zdobí na okrajích reliéfy zobrazující slony. Právě u jezírka potkal princ Saliya, syn Dutugemuna, obyčejnou dívku z lidu Asokamalu, se kterou se oženil, čímž se vzdal nároku na trůn. Na skále nad jezírkem byla kdysi vytvořena plošina sloužící pro odpočinek.

Skalní chrám Isurumuniya Vihara datován do období vlády Devanampiyai Tissa – 3. stol. před n. l. zdobí překrásné dřevořezby. Většina z těchto dřevořezeb byla přemístěna do malého muzea nedaleko od chrámu. Nejznámější reliéfem jsou „milenci“ z 5. století n. l.. Reliéf vyšel ze školy Gupta (umělecký styl z Indie za dynastie Gupta ve 4. a 5. století) a pravděpodobně sem byl odněkud přivezen. Populární motivem reliéfů zdobící chrám je princ Saliya a dívka Asokamala. V domě v jižní části se nachází socha Buddhy vytesaná z kamene.
Nechte se unést romantickým kouzlem východu slunce, který můžete pozorovat z vrcholu chrámu. Jižné od chrámu jsou zbytky jeskynního kláštera, který je datován do stejného období jako chrám.

Anuradhapura má tři obrovské vodní nádrže. Nuwarawewa na východní straně města zabírá rozlohu 1200 ha a je největší. Pochází z 20. let před n. l. Tissawewa se rozkládá na území o rozloze 160 ha v jižní části města. A severní nádrže, nejstarší – pravděpodobně ze 4. stol. před n. letopočtem zabírá 120 ha – Bassawakkulama. Severozápadně od Bassawakkulamy najdete ruiny kláštera Western Monasteries, kde se mniši odívali do zbytků oděvů po zemřelých a živili se pouze rýží.

Mihintale
Asi 11 km severovýchodně od Anuradhapury naleznete dostatečné spirituální známky počátku buddhismu na Srí Lance. V roce 247 před n. l lovil král Devanampiya Tissa jeleny v kopcích kolem Mihintale a potkal Mahindu, syna indického Buddhisty Ashoka a byl přiveden na buddhistickou víru. Každým rokem se v Mihintale koná obrovský festival obvykle v červnu za úplňku.
Pokud půjdete od města po schodech vedoucí k ruinám, nejdříve narazíte na zbytky nemocnice a komplex budov quincunq, rozmístěných jako pět teček na kostce. Další zajímavostí jsou ruiny Kantaka Cetiya. Kdysi až 30 metrů vysoká dagoba, dnes už jen 12 metrů vysoké ruiny dagody Kantaka Cetiya pocházející z 60. roku před n. l. mají 130 metrů kolem své základny. Dagoba byla objevena až ve 30. letech 19. století. Byla zrekonstruována.
Jižně od Kantaky Cetiyi, tam, kde se vytvořila ve skále jeskyně, je poutní místo pro tisíce místních mnichů. Pokračujte po schodech dále až k mnišské jídelně vytvořené z obrovských kamenů. Jsou tu dvě obrovské desky popisující pravidla dodržovaná v klášteře. Naskýtá se tu také překrásný výhled na městečko Anuradhapuru.
Přejděte až k dagobě Amasthale, naproti které stojí klášter a socha sedícího Buddhy. Název Ambasthale znamená mangovník. Kousek stojí obrovská skála nazývaná Mahinda´s Bed. Prý tu Mahinda čekal na setkání s králem.
Pokračujte směrem zpět k dagobě Mahasey, od které se vám otevře úchvatný pohled na Anuradhapuru.
Cestička vlevo vás dovede k hadímu bazénu Naga Pokuna, jež nese tento název díky pěti kobřím hlavám vytesaných ve skále.
Přejděte až k mnišskému refektáři Sinha Pokuna, kde je malý bazén podpíraný dřevěnou soškou útočícího lva. Je prý nelepším dřevořezbářským kouskem v zemi. Ze lvích tlapek vytéká voda. Kolem bazénu jsou zachované houně.
Nevracejte se zpět, ale pokračujte dále vlevo až k umělému vodnímu jezírku Kaludiya Pokuna – tmavé jezero, u kterého jsou lázně a ruiny malého kláštera. Je zde příjemně a dolehne tu na vás klid a pokoj. Na cestě zpět do Mihintali se můžete ještě zastavit v poutnických jeskyních a u ruin Indikatu Vihara.

Aukana
12-ti metrová stojící socha Buddhy v Aukaně prý pochází z 5. stol. n. l. v době vlády Dhatusena. Najdete ji asi 40 km jihovýchodně od Anuradhapury. Socha je chráněna cihlovou střechou. Jen kousek odtud se rozkládá umělá nádrž, kterou vybudoval tento vládce a je největší nádrží, která tu byla kdy vytvořena.
Název aukana znamená slunce-pokrm. Pokud sem vyrazíte časně zrána, odehraje se před vámi úžasná, romantická a dech beroucí scéna východu slunce.
Přestože tato socha Buddhy se nachází na izolovaném místě, je hodně navštěvovaná poutníky a věřícími z celé země. Nedaleko odtud, asi 11 km na západ, se uprostřed pralesa nachází další 12-ti metrová nedokončená socha Buddhy.

Yapahuwa
Skalní pevnost tyčící se do 100 metrů na vrcholu hory Yapahuwa se nachází asi 4 km od železniční stanice Maho. Vznikla v letech 1200 a měla ochraňovat útoky Kalingasů z jižní Indie. Mezi lety 1272 a 1284 byla Yapahuwa hlavním sinhalským městem. Najdete tu překrásně zdobené ornamenty na schodišti vedoucí až k hlavnímu královskému paláci.
Na západním pobřeží kousek od Chilaw a Kurunegala se ukrývají ruiny Panduvasnavara u pitoreskní vesnice a velké vodní nádrže. Panduvasnavara bývala hlavním městem sinhalským v 19. a ve 14. století před n. l. Najdete tu ruiny bývalé citadely, jež měla stěny dlouhé 300 m a zbytky starého královského paláce. Zajímavostí tu je ohniště, kde hořel věčný oheň živený výkaly místních obyvatel.
Dambadeniya, 30 km západně od Kurunegala bylo sinhalským centrem ve 13. století.Kurunegala

Kurunegala bylo hlavní královské město pouze polovinu století, začalo vládou Bhuvanekabahu II. (1293-1302), následoval ho Parakramabahu IV. (1302-1326). Malý pozůstatek Chrámu Zubů (Tooth relic) má zachráněných několik kamenných schodů a část dveřního prostoru.

Dnes je Kurunegala důležité křižovatkové město, obkročující cestu z Kandy do Puttalamy a z Colomba do Anuradhapury. Těší se místu s pěkným umístěním s výhledem přes obrovský skalnatý výchoz, díky kterému získala podobností název i některá zvířata, elephant rock (slon), tortoise rock (babočka). Podle legendy, v době sucha zvířata ohrožovala městské zásobování vodou, a tak byla začarována v kámen. Díky své poloze na dolní části černé skály Etagala vysoké 325 m jsou zde nádherné výhledy přes jezero. Toto místo je součástí snadno dosažitelných míst, která nejsou příliš často navštěvovaná.

Další tři následující hlavní města – Panduvasnuwara (severozápad) se zbytky příkopového paláce a s kláštery z 12. století, Dambadeniya (jihozápad, polovina 13. století) a Yapahuwa (sever).

Arankele, 24 km severně od Kurunegaly (západně od Ibbagamuwa-Moragollagama Rd) má na vrcholku zalesněného kopce jeskynní poustevnu z 6. století. Uvnitř některých jeskyní byly nalezeny starodávné Brahmijské darovací listiny. Odkrytí odhalilo meditační halu, dvojité pódium kamenného vzhledu a arkády Tapovana (lesní příbytek) sekty prostého buddhistického poustevníka. Pódia se řadí typicky ne na východ, ale na západ s krytým vchodem směrem na východ a mohou být spojeny prostorným monolitem. Menší z konstrukcí pódia je rozdělena do devíti buněk nebo příbytků mnichů – střecha je podepřena sloupy.
Ridigama Vihara (Stříbrný chrám), 18 km severovýchodně od Kurunegaly, označuje místo, kde byla ve druhém století př. n. l. nalezena stříbrná ruda, za vlády Dutthagamenu (Dutugemunu). Je to starodávný buddhistický chrám s kamennou jeskynní poustevnou a obrazová budova s Kandyanskými malbami. Mezi objevy, které se datují většinou do 18. století, jsou sochy Buddhy (sedící a ležící), rám dveří nádherně vyřezaný a vykládaný slonovou kostí, a zvláštní oltář s holandskými dlaždicemi s biblickými postavami, dar od holandského konzulu. Na úpatí kopců je krásné umělé jezero.

Dambadeniya
Přibližně 30 km jihozápadně od Kurunegaly, v polovině 13. století za vlády Parakramabahu II. (1236-1370) bylo význačné město, kdy bylo změněno v hlavní město, spolu s chrámem Buddhova zubu (Tooth Relic). Stále jsou tu ještě malé pozůstatky přepychové stavby, třebaže jenom 6 rybníčků. Dvoupatrový chrám (původně tří) asi 400 m na jih, ve kterém je obraz Buddhy, se objevuje jako „Vijayasundaramaya“. Nalezneme zde některé zajímavé malby na zdech pocházející z 18. století, kdy došlo k renovaci. Byly vystavovány spolu s Pozůstatky Zubů, které byly obvykle uloženy v jiném chrámu nedaleko.
Maho (19 km) je příjemné malé městečko, překročíte železnici, zahnete doprava a po dosti žalostné cestě se dostanete až k Yapahuwě z konce 13. století. Pouze 2 km odsud je Kaikavala Vihara.

Cesta
Cesta vede severně z Kurunegaly na A6 (Dambullská silnice). Minete Ibbagamuwu (11,5 km), na první zatáčce zahněte doprava (východ) po dalších 2 km po B409. Po 7 km zahněte na křižovatce doprava na silnici B264; po 9 km se dostanete do Ridigany. Na hlavní křižovatce zahnete doleva, potom u věže s hodinami doprava a pokračujte prašnou cestou 200 m. Zabočte doleva na záplatovanou silnici, a na T křižovatce zahněte doprava. Pokračujte silnicí, minete jezero a vystoupáte 1,5 km do Viahry.

Z Kurunegaly vedou dvě cesty na sever do Anuradhapury. Východnější cesta A6 vede do Dambully (s odbočkou do Arankele) a dále A9 do Anuradhapury.
Hlučnější západní cesta (106 km) vede po A10 až do Padenyia a dále na rozcestí doprava po A28 do Maho.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz