Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

ColomboGalleKandy a okolíDambulla a Sigiriya-->PolonnaruwaAnuradhapura, Mihintale a okolíOd Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Město Polonnaruwa se rozkládá asi 140 km na severovýchod od Kandy a 104 km jihovýchodně od Anuradhapury.
Polonnaruwa bývala kdysi druhým královským sídlem hned po Ahuradhapuře. Je mnohem mladší než Anuradhapura. Město zůstalo téměř v původní podobě, přestože je staré přes 800 let. Nejstarší stavby pochází už někdy ze 7. století n. l. Parakramabahu I. celé město velmi pozvedl. Vybudoval tu překrásné upravené parky, obrovské budovy a 2 400 ha nádrž Parakrama Samudra, které se říkalo moře Parakrama. Parakramabahu I. následoval jeho nástupník Nissanka Malla (1187-1196). V polovině roku 1200 město podlehlo invazi Indů a postupem času se královské sídlo přesunulo více na západ.
Polonnaruwa PolonnaruwaIdeální způsob poznávání města je na jízdním kole, které si můžete vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven. Prozkoumat můžete ruiny královského paláce Royal Palace, který vystavěl Nissanka Malla. Kousek odtud se nachází „rest house“ a královské lázně. Více na sever najdete královský Council Chamber, ve kterém kdysi stával královský trůn v podobě lva. Trůn je uložen v muzeu v Colombu. Každý pilíř v kapli nese název jednoho z ministrů, který seděl u příslušného pilíře.
Královský Parakrambahu´s palace má magnicifentní strukturu. Měří 31 m na 13 metrů a říká se, že měl sedm podlaží. Tři metry tlusté zdi mají uprostřed díry pro nosníky. Předpokládá se, že čtyři horní patra se skládala pouze ze dřeva. Střecha nad hlavní halou, která měla 50 místností, byla podpírána 30 pilíři.
Pavilón používaný jako audienční síň je vyzdobena kolem dokola obrazy slonů. Každý slon je zobrazen v jiné pozici. Pět lvů stojí na konci schodů. V jihovýchodní části paláce je umístěn bazén. Bazén lemují převlíkárny. záchody byli vybaveny dokonalým odpadem. Kousek na sever od zbytků královského paláce stojí fascinující ruiny Quadrangle, které jsou největší sbírkou starověkých budov na Srí Lance.
Polonnaruwa - Gal Pota Polonnaruwa - Gal PotaJihovýchodně od Quadrangle se nachází typický kulatý dům Vatadage. Jeho terasa má průměr 18 m, druhá terasa má čtyři vchody, jež vedou do hlavní budhistické dagoby se sochami čtyř sedících Buddhů.
Na jižním konci od Quadranglu stojí gedige jejíž styl je architektonicky naprosto perfektní a zobrazuje hinduistické vlivy. V kapli je několik sošek Buddhy.
Gal Pota neboli kamenná kniha je kolosální kámen, do kterého byla vytesána podoba knihy. Měří téměř 9 metrů na délku a je široká 1 ˝ m, tloušťka dosahuje 40 – 66 metrů. Váží téměř 25 tun a byla přivezena z Mihintale, což je 100 km odtud. Odhaduje se, že pochází od krále Nissanka Malla.
Vatadage je typická památka pocházející z dob vlády Nissanka Malla. Říká se, že kaple byla dokončena za 60 dní.
Nissanka Malla je také zodpovědný za unikátní strukturu stavby dagoby Latha-Mandapaya, která obsahuje mřížovanou kamennou bariéru a kuriózní imitaci dřevěné mříže s postranními rámy. Střechu dagoby podpíraly kamenné pilíře ve tvaru lotusu.
Polonnaruwa PolonnaruwaSatmahal Prasada je kuriózní stavba, o jejímž původu se toho dodnes moc neví. Pravděpodobně je její design vytvořen pod kambodžským vlivem. Je tvořena ze šesti chátrajících poschodí ve tvaru pyramidy.
Atadage je jediný dochovaný chrám v Polonnaruwě z období vlády Vijayabahu I. Horní část byla vyrobena ze dřeva.
Siva Deval No 1 je hinduistický chrám ze 13. století zobrazující indické vlivy. Zpracování kamene je tu opravdu úctyhodné a precizní. Hlavní střecha se zhroutila,uvnitř bylo objeveno několik excelentních bronzových sošek, jež jsou uchovány v muzeu v Colombu.
Siva Deval No 2 je podobný No 1, jen má starší strukturu. Jako téměř všechny budovy ve městě byl i tento chrám téměř celý z kamene, výzdoba je tvořena většinou ze dřeva.
Pabula Vihara je typická dagoba z období Parakramabahu. Je třetí největší budovou v Polonnaruwě.

SEVERNÍ ČÁST
Do této části potřebujete jízdní kolo nebo nějaký jiný dopravní prostředek.
Dagoba Rankot Vihara byla postavena Nissanka Mallou a je imitací Anuradhapuraského stylu. Dosahuje výšky 55 metrů.
Buddha Seema Pasada je nejvyšší budovou ve skupině Alahana Pirivena. Sloužila jako klášter.
Lankatilaka byla vystavěna Parakramabahuem a později opravena králem Vijayabahu IV. Skládá se z obrovských 17 m vysokých stěn. V katedrále je uložena socha stojícího Buddhy. Vnější stěny jsou ozdobeny reliéfy zobrazujícími typické struktury Polonnaruwy.
Dagoba Kiri Vihara byla dílem Subhadrou, královnou Parakramabahusovou. Původní vápenec je stále v perfektním stavu.
sedici Buddha - Polonnaruwa sedici Buddha - PolonnaruwaGal Vihara se nachází naproti Kiri Bihara a má zobrazovat Buddhovy představy. Obsahuje čtyři rozdílné představy, rozdělené žulovým kamenem. Socha stojícího Buddhy je 7 metrů vysoká a patří mezi jednu z nejkrásnějších. Obličej Buddhův zobrazuje smutek a bolest. Další zobrazení Buddhy 14 metrů dlouhé znázorňuje Buddhu prožívající nirvánu. Další dvě sochy představují Buddhu sedícího.
Demala Maha Seya se nachází severně od Gal Vihara. Je nedostavěnou nejvyšší dagobou na světě.
Jedna ze stezek vás dovede až do Lotus bath- lotusových lázní, velkých v průměru 8 m.
Tivanka Image House je jednou ze dvou dochovaných staveb u lázní. Je zdobena energickými trpaslíky, kteří skotačí kolem.

JIŽNÍ ČÁST
Dagoba Potgul Vihara sloužila jako knihovna, má neobvyklou strukturu a úzké stěny. Je rozdělena na střední část, kolem které jsou další čtyři vedlejší části.
V této jižní části je nejzajímavější stavbou socha vysoká 4 metry. Představuje lidskou osobu v kontrastu s normálním zobrazením Buddhy. Někteří tvrdí, že socha drží v ruce knihu, jiní zase, že drží lano znázorňující břemeno kralování a že osoba má znázorňovat Parakrambahu I.

socha Buddhy - Polonnaruwa socha Buddhy - Polonnaruwasocha Buddhy - Polonnaruwa socha Buddhy - Polonnaruwa
OKOLÍ
Vatadage Mandalagiri Vihara leží asi 30 km severně od Polonnaruwy. Prohlídka této vatadage může být zajímavou. Stojí na vrcholu kopce a možná budete mít pocit, že tu kdysi bylo město. Původní struktura pochází ze 2. století n. l. a současná stavba pochází z 8. století. Žulové schody vedoucí po hřebenu hory vedoucí až k vatadage jsou rozmístěny i kolem ní. Čtyři sedící sochy Buddhy ve stále výborném stavu vyhlížejí z vrcholu kopce do čtyř různých světových stran. Chrám je ozdoben ornamenty vytesanými do kamene. Jako dolní část rakve vypadá lékařská koupelna. Prý když byl někdo nemocný, ukládali se do vody bylinky a v tom se lidé koupali.

Dimbulagala
Skála nesoucí název Gunners Quoin se nachází asi 8 km jižně od Mannampitiya. Jsou tu stovky vytesaných jeskyní do skal, ve kterých žili ve 3. století poustevníci.


Medirigiriya
Toto místo se nachází asi 30 km od Polonnaruwy. Najdete tu zajímavý kruhový dům – vatadage, který je identický s vantage v Polonnaruwě. Tady stojí na nízkém pahorku. Tato stavba pochází asi ze 2. století, ta současná však až z 8. století. K budově vedou granitové schody. Do čtyř světových stran hledí velcí Buddhové. Kdysi tu stávala nemocnice, dnes je tu již jen bazének, ve kterém se nemocní osvěžovali v bylinkové lázni.
Výlet do Medirigiriyi se doporučuje, pokud máte zajištěnu vlastní dopravu, v okolí nejsou ani ubytovací zařízení, ani častá veřejná doprava.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz