Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

ColomboGalleKandy a okolí-->Dambulla a SigiriyaPolonnaruwaAnuradhapura, Mihintale a okolíOd Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

15-ti m socha Buddhy - Dambulla 15-ti m socha Buddhy - DambullaDambulla

V oblasti historicky nejzajímavější, která leží severně od Kandy, nalezneme nejslavnější jeskynní chrámy Srí Lanky. Autobus zastaví na parkovišti zhruba kilometr od městečka. Že jde o místo vysoce turisticky atraktivní, nás záhy přesvědčí houfy dětí, oslovujících návštěvníky velmi srozumitelným esperantem „Kaugummi plís…“ Nejdříve je nutno vydat něco fyzické námahy a vystoupat po schodech a stezce cca 700 metrů převýšení (100-150 metrů) a projít branou s jednoznačným nápisem: Zákaz fotografování a filmování! Vpravo skalní masiv se stavbami sloužícími jako vstupy do jednotlivých jeskyní, vlevo nádherné panorama krajiny včetně skalní pevnosti Sigiriya vzdálené 19 km, pod nohami se pletou všudypřítomné opičky…
Historie se tu začala psát již v prvním století před Kristem, kdy prchající král Valagam Bahu z Annuradhapury zde nalezl azyl před svými odpůrci. Jakmile se mu podařilo zmocnit se opět trůnu, nechal toto místo proměnit v nádherný jeskynní chrám. Pozdější králové pokračovali a doplňovali výzdobu interiérů, což nejvýrazněji završil král Nissanka Malla zlatou výzdobou, díky níž získalo místo jméno Ran Giri (Zlatá skála).
Celkový počet jeskyní je pět, největší je dlouhá 50 a vysoká 6 metrů. Hned v té první nalezneme patnáctimetrovou sochu Buddhy – celkový počet soch je 150. Buddha v nejrůznějších pozicích pochopitelně dominuje, kromě něj jsou zastoupeni i mnozí hinduističtí bozi, a dále řada významných králů. Nástěnné malby znázorňují různé epizody z Buddhova života, jak jsou zaznamenány v Pálijském kánonu, a také nejrůznější události ze sinhálské historie. Jsou relativně novějšího data a jejich umělecká hodnota není nijak mimořádná, ovšem vkusně dotvářejí působivě barevný dojem interiérů.
Dambulla - jeskyní chrám Dambulla - jeskyní chrámjeskynní chrám v Dambulle jeskynní chrám v Dambulle
Sigiriya SigiriyaSigiriya

Nejmonumentálnější, nejspektakulárnější, nejfotogeničtější, nejgeniálnější, … Kolik superlativů si zaslouží tato bezesporu srílanská památka č.1! Někdy se stane, že při cestě na severovýchod od Dambully (19 km) je oblačno a mlha. Pomalu přijíždíte k prvním náznakům čehosi velkého: Umělým vodním kanálům s kamennými břehy a zbytkům staveb z cihel. A najednou se z oblaků začne vynořovat „Pevnost v oblacích“, skála tyčící se strmě 200 metrů nad okolní terén. Dnes je výstup na vrchol díky tropickému klimatu náročný, ale dovedete si představit časy, kdy nahoru nevedlo železné schodiště (Britové jej instalovali mezi světovými válkami – prý bylo vyřazeno z londýnského metra), a přesto tam byly dopravovány cihly a další stavební materiál, zásoby potravin a jiné předměty denní potřeby? Tvrdilo se, že zdejší strážci byli nejbdělejší na ostrově: Stáli na skalních výstupcích a usnutí znamenalo jediné – pád do hlubin…
Sigiriya - vchod Sigiriya - vchodRoku 473 našeho letopočtu byl v Ahuradhapuře svržen král Dhatusena Kasyapou a byl zaživa zazděn. Dhatusenův syn Mogallana prchl do Indie slibujíc odplatu. Proto se Kasyapa rozhodl vybudovat si ochrannou pevnost na skále v Sigiriyi. Když roku 491 konečně Magallana přijel obléhat město Kasyapa vyrazil do boje v čele svého vojska na obrovském slonovi. Byl zajat vojáky a vzal si svůj život.
Později se stala Sigiriya klášterním útočištěm a postupem času upadla do zapomnění. V období britské nadvlády bylo město odhaleno archeology. Na cestě k vrcholu si můžete prohlédnout slavné fresky zobrazující překrásné paní a dívky, jejichž čerstvé barvy neuvěřitelně korespondují se stářím zhruba sedmnáct století. Jsou podobné malbám v Ajantě v Indii. Bylo tu asi přes 500 maleb, některé z nich jsou smazány nebo vybledli.
malby na stenach - Sigiriya malby na stenach - SigiriyaNaproti těmto malbám se tyčí třímetrová stěna, na které po tisíce let zanechávali vzkazy všichni příchozí návštěvníci města. Prý první malby pochází z období mezi 7. a 11. stoletím našeho letopočtu.
V západní části se nachází největší nález archeologů na Srí Lance zobrazující lvi vyhrabávající jámu. Kdysi jeden lev seděl původně na skále. V současnosti tu najdete jenom dvě zbylé lví tlapky, zbytek se vytratil.
Náhorní plošina na vrcholu skály se rozkládá na území o rozloze 1,6 ha a kdysi bývala pokryta budovami, jejichž zbytky tu zůstaly dodnes. Ty dokazují, že Sigirya bývala kdysi spíše palácem než pevností. Jezírko vyhloubené ve skále měří 27 na 21 metrů. Bylo ale, spíše než bazén, používáno jako vodní nádrž.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Ahuradhapuru

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz