Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

ColomboGalle-->Kandy a okolíDambulla a SigiriyaPolonnaruwaAnuradhapura, Mihintale a okolíOd Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

sloni sirotčinec sloni sirotčinecNa cestě z Colomba do Kandy můžete navštívit nádherné botanické zahrady poblíž Gampaha, asi 30 km od Colomba, Henerathgoda Botanic Gardens. Byli tady zasazeny první stromy kaučuku, které byly dopraveny z Asie. Některé originální kaučuky tu vyrůstají dodnes.

Od roku 1975 funguje v Pinnawele sloní sirotčinec financovaný vládou. Má za úkol ochraňovat a vychovávat malá slůňata, která přišla z nějakých důvodů o svou matku. Vychovatelé je tu pravidelně krmí a mláďata se tu neohroženě prochází po celém komplexu. Některá mláďata se vrhají mezi dav rozesmátych turistů a nechají se dokonce od nich hladit. Větší sloni jsou pak už nebezpečnější a proto se k nim raději nepřibližujte. Můžete se s nimi fotografovat, ale vždy jen pokud je v blízkosti místní zaměstnanec. Samozřejmě je vhodné, dát mu nějaké spropitné. Je tu kolem 50 slonů.
Sirotčinec je otevřen denně, můžete se zúčastnit koupání mláďat – 10.00 do 12.00 nebo krmení mláďat – 9.15, 13.15 a 17.00 h. Mláďata se koupou v místní řece a viditelně si koupel vychutnávají a osvěžují se při ní. Některá mláďata si jednoduše lehnou do vody a nechají se od ošetřovatelů oplachovat kbelíky vody a při tom ještě drbat. Někteří sloni se zase vystavují udiveným turistům a nechají se s nimi fotografovat. Většina z těchto mláďat se v pozdějším věku stane pracujícími slony, kteří pomáhají při veřejných pracích.
Pokud budete na Srí Lance, rozhodně si tuto podívanou nenechte ujít.


Kandy
Kandy Kandy
Kandy je druhé největší město na Srí Lance s populací 100 000 obyvatel.
V minulosti bylo Kandy hlavním městem sinhálského království až do roku 1815, kdy nadvládu převzali Britové. Město se nejvíce proslavilo známou desetidenní oslavou Esala Perahera, která probíhá za úplňku v měsících Esala – červenec až srpen. Celé město je plné bujné zeleně a parků. Existuje zde pár stezek, ze kterých si můžete příjemně prohlédnout celé město. Ve starém městě vás naláká velké množství obchůdků s drahokamy, starými předměty a suvenýry.
Uprostřed města se rozkládá umělé jezero vytvořené v roce 1807 posledním vládcem království Kandy - Sri Wickrama Rajasinha. Ostrov uprostřed jezera býval soukromým harémem panovníka Rajasinhy. Dopravoval se tam bárkou. Britové později využívali ostrov jako muniční sklad. Na jižní straně jezera stojí budhistický chrám Malwatte, jež je oplocen. Mniši si zde vystavěli koupele.

Chrám Buddhova zubu - Kandy Chrám Buddhova zubu - KandyNa druhé straně jezera stojí významná budhistická památka – Dalada Maligawa – Chrám Buddhova zubu. Jak už sám název chrámu napovídá, ukrývá se v něm nejposvátnější relikvie buddhismu na Srí Lance. Původní chrám byl vystavěn v letech 1687 – 1707 a 1747 – 1782 panovníky z Kandy. Je to impozantní růžově natřená budova ohraničena hlubokým příkopem. Osmiúhelníkovou věž v příkopu nechal vystavět panovník Sri Wickrama Rajasinha a taktéž nechal vystavit kolekci rukopisů psaných na palmové listoví. Pozlacená střecha kaple byla přistavěna na příkaz prezidenta Premadasy.
Do chrámu přichází denně tisíce turistů a poutníků a proto je otevřen 24 hodin denně. Vstupné se liší, podle toho, zda jste turisté nebo místní obyvatelé. Za fotografování a natáčení na kameru musíte zaplatit zvláštní příplatek. Každý den se koná v 17.30 h „puja“, které se můžete zúčastnit i vy. Dejte pozor na vaše oblečení, je zakázáno vstoupit do chrámu v krátkých kalhotách a v botách. Ty zůstávají před svatyní. Kvůli bezpečnosti budete muset projít detektorem. Pujas se konají každé ráno a každý večer.
Samozřejmě, že zde nemůžete zahlédnout opravdový Buddhův posvátný zub, ale pouze zlatou skříňku, ve které je prý skládačka menších a menších skříněk a v té nejmenší je uložen posvátný zub. Nikdo si však není opravdu jistý. Skříňka je uložená v okně a hlídají ji dva mniši, kteří stráží po obou stranách. V chrámu jsou uloženy ostatky Maligawy Tuskera, který zemřel roku 1988.
Kandy KandyHned vedle chrámu Buddhova zubu se nachází malé Národní muzeum, jež je sbírkou zobrazující sinhálský život před okupací Evropanů. Je tu uložena kopie dokumentu z roku 1815 nastolující britská pravidla v provinciích Kandy.
Za chrámem naleznete archeologické muzeum.
Nejvyšší mniši vycházejí ze dvou nejdůležitějších klášterních škol na Srí Lance a to z Malwatte a Asgiriya, jež se nacházejí právě v Kandy, kousek od chrámu Buddhova zubu.
Nejenže můžete navštívit nedaleký sloní sirotčinec v Pinnawelle, ale slony můžete náhodou potkat také všude kolem města Kandy. Sloni jsou zde využíváni jako pracovní síla.
V centru města bylo vybudováno několik turistických stezek, na jejichž trasách si můžete prohlédnout město. Jedna ze stezek vede k Royal palace Park založen Sri Wickramou Rajasinhou, další vede k nové velké soše Buddhy – Bohiravokanda Buddha, od které si můžete vychutnat překrásnou vyhlídku na celé město.
Na další procházku se můžete vydat po stezce vedoucí severně od jezera až do lesa, Udawattakelle Sanctuary, poskytující příjemný chládek. Les tvoří obrovské stromy, mnoho druhů ptáků, opice a hmyz. Pozor, není tu však bezpečno pro osamělé ženy. Otevírací doba je od 8.00 do 18.30 hodin.


Botanická zahrada Peradeniya
botanicka zahrada v Peradeniye botanicka zahrada v PeradeniyeSlavná botanická zahrada Peradeniya Botanic Gardens leží asi 6 km od Kandy, a 100 km od Colomba, na území o rozloze 60 ha a patří mezi největší ze zahrad ostrova. Leží ve velhkém údolí, které je chráněné proti větrům kopci. Je úžasnou kolekcí nejen tropických rostlin a pestré zeleně. Zahradu obtéká ze tří stran řeka Mahaveli. Průměrná roční teplota tu činí 24 °C a průměrně tu prší 160 dní v roce. Proto tu překrásné bují všechny rosliny.
Můžete se tu procházet buď sami, všude také uvidíte místní srílančany, jak tu se svými rodiny odpočívají na anglickém trávníku nebo se prochází ve stínu stromů. Některé děti si s Vámi budou chtít povídat a rádi se s Vámi vyfotografují. Pozor ale, většinou za to chtějí nějaké „spropitné“ a také zaslání fotky. Možná Vás někdo z místních bude lákat za malý poplatek na - pro Vás neobyčejnou - podívanou, jak muž vylézá po kmenu kokosové palmy.
Za pár drobných si můžete pronajmout průvodce, který vás po celé zahradě provede a upozorní vás na zajímavé keře, rostliny a stromy a bude vám o nich zajímavě vyprávět. Dozvíte se i něco o historii zahrady. S průvodcem nevynecháte jistě nic, co stojí za vidění. Bohužel neexistuje žádný plánek, podle kterého byste se mohli řídit.
Fotografovat tu můžete jak se Vám zachce, chodit se tu smí i mimo vyznačené cesty.

Peradeniya Botanic Garden - netopýři Peradeniya Botanic Garden - netopýřiOd 14. století patřila zahrada sinhálským králům. V roce 1821 si ji přivlastnili Angličané a chtěli ji přebudovat na typicky anglickou zahradu. Naštěstí se pouze rozšířila a celá původní zahrada byla zachována. V tomto období vznikl také nápad, že vzácní hosté, kteří sem zavítají tu zasadí vlastnoručně svůj strom nebo keř. V roce 1875 tu jako první slavná osoba zasadil svůj strom budoucí brtiský král Edward II.. Zasadil tu smokvoň – Ficus religiosa.
Mimo jiné osobnosti sem zavítali také tyto osoby: rakouský princ Rudolf, který zasadil Saraca indica, car Mikuláš II. – „železný“ strom – Mesua ferrea a také dokonce kosmonaut Jurij Gagarin. Někdo říká, že tu rostl i strom "Československa", který prý zahynul po rozdělení státu.

Srí Lanka - Kandy
Najdete tu několik druhů vzácných, překrásných orchidejí – rodu Arachnis, Dendrobium, Vanda a několik hybridů. O kousek dál najdete malé údolíčko, ve kterém roste tropické koření – pepř, muškát, skořice, nové koření, vanilka a hřebíček.
Navštívit můžete skleník, ve kterém rostou pokojové a balkonové rostliny – mimo jiné rodu Anthurium, Begonia, Bromelia, Philodendron a Dieffenbachia.
V místním arboretum roste několik tisíce stromů, jsou tu jezírka a skalky, palmové aleje, pěstují se tu léčivé bylinky a kaktusy. Stojí tu i budova univerzity, která je známá po celém světě.
Největší atrakcí, kterou si zajisté nenecháte ujít je obrovský fíkovník – Ficus benjamina, největší strom na Srí Lance, který zabírá 1600 m2. Svým tvarem může někomu připomínat obrovskou bedlu. Fíkovník je starý přes 100 let a je vysoký asi 8 metrů. Jeho koruna zabírá dokonce 2 420 m2.

Zajímavé jsou také unikátní seychellské kokosové ořechy „Coco de mer“ (mimochodem je toto jediné místo mimo původní seychellský ostrov, kde tyto ořechy rostou). Kdysi se věřilo, že tyto ořechy mohou léčit mnoho nemocí a proto jejich cena byla opravdu velká – jeden ořech stál asi jako jedna velká námořní loď s nákladem. Tyto ořechy váží až 15 kilogramů a měří v průměru až půl metru.
Po celé botanické zahradě vyrůstá také bambus, který se považuje za nejrychleji rostoucí trávu. Využívá se ke stavbě domů, lodí, vyrábí se z něho nábytek, hudební nástroje, dýmky, rohože, zbraně a jiné. Využívá se také k léčení astmatu, k výrobě likéru atd. V období dešťů roste neuvěřitelně rychlo, prý až o vyroste až o 40 cm za den.
Tady můžete vidět druh Dendrocalamus giganteus, který dosahuje výůšky až 40 metrů a jeho stébla mají průměr až 30 cm.
Při příjezdu na Srí Lanku budete uvítáni překrásnými, voňavými květinami, kterým se jednoduše říká „vítací květiny. Mají barvu bílou, žluté, oranžovou, fialovou nebo červenou. Tyto květy rostou na keři Plumeria rubra. Pochází z antil a Střední Ameriky, ale v současnosti ho můžete vidět ve všech tropických oblastech světa.

Svými pestrými barvami Vás již z dálky může zaujmout listy bugeviley. Pne se po stromech a po zdech domů. Pochází z Jižní Ameriky.
Překrásné bobule má ozdobná liána Syngónium, která pochází ze Střední Ameriky. Dorůstá do délky několika metrů.
Vidět tu můžete také fíkovník banyán, který potřebuje pevnou oporu, aby mohl růst. Její semena se usazují na kmenech jiných rostlin, její kořeny se postupně spustí k zemi a ovinou se kolem hostitelského stromu a nakonec ho udusí. Proto se mu také říká „škrtič“. Pak už roste samostatně.
Určitě si všimnete stromů na jejichž kmenech visí obrovské plody - zelenožluté koule. Jde o Couropita guianensis – někdy se mu říká „strom dělových koulí“. Má stonkové květenství.
Určitě znáte z našich domovů rostlinu ibišek. Tady ho můžete vidět jako keř v „trochu“ větší verzi než jakou znáte z našich květináčů. Ibišek pochází z Číny a říká se mu také čínská růže. Existuje asi 200 druhů z nichž některé právě známe my. V Číně si ženy barví květy ibišku vlasy, řasy, boty. Odvar z jeho kořene se používá na bolesti očí. Mladé listy ibišku se připravují jako špenát. Květy ibišku se přidávají do čaje, kvůli barvě a aroma.
I pro nás je známá také rostina vánoční hvězda nebo také mexická růže. Rostlina tedy pochází z Mexika, kde je také národní květinou. Můžete znát také název poinsetia, to proto, že v 19. století ji objevil americký velvyslanet Joel Poinsett.Tady můžete vánoční hvězdu vidět jako obrovský rudý keř. Většinou rozkvétá v prosinci. To co všichni považují za květy jsou však listy. Barva listů může být bílá, lososová nebo červená.
Pokud půjdete s průvodcem jistě Vás nezapomene upozornit na obrovské kolonie netopýrů hnízdících na stromech, kteří Vám možná budou připadat odpudivé. Rozpětí křídel těchto netopýrů dosahuje i přes jeden metr.

Na zpáteční cestě z botanické zahrady do Kandy se doporučuje zastavit alespoň u některých zajímavých chrámů.
Chrám Embekke Devale ze 14. století leží v malé horské vesničce z níž se naskýtá úchvatný výhled do okolí. Zdobení chrámu tvoří vyřezávaná zobrazení labutí, dvojhlavých orlů, zápasících mužů a tančících žen.
Asi o 1 ˝ km dále se můžete zastavit u hinduistického chrámu Lankatilake Temple s buddhistickými prvky, ke kterému vás dovede cesta lemovaná rýžovými poli. Před chrámem je umístěna zajímavá kamenná figurka slona. Odtud si můžete udělat příjemnou tříkilometrovou procházku až ke chrámu Gadaldeniya Temple postaveném na skalním výběžku, jež je budhistickým chrámem s hinduistickými prvky.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz