Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->ColomboGalleKandy a okolíDambulla a SigiriyaPolonnaruwaAnuradhapura, Mihintale a okolíOd Matary k Kataragamě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Srí Lanka - Colombo Colombo je největším městem na Srí Lance. Má kolem miliónu obyvatel. Stalo se politickým, kulturním a ekonomickým střediskem života na ostrově.
Kdysi Colombo bývalo administrativním střediskem a to už v době britské nadvlády. Do roku 1870, kdy byl otevřen nový přístav v Galle, bylo Colombo také velkým přístavištěm.
V Colombu je příjemné se procházet po městě a přitom navštěvovat různé zajímavé historické památky. Doprava je tu chaotická a proto dodržujte veškerá pravidla pro chodce.
V roce 1996 otřásla celým Colombem hrůza z exploze uprostřed města. Více než 80 lidí zemřelo a tisíce jich bylo zraněno. V současnosti se bezpečnostní situace se neustále mění.


Srí Lanka V průběhu portugalské a holandské nadvlády se přístav jednoduše nazýval „Přístav“. V současnosti je komerčním centrem celé Srí Lanky, jsou tu umístěny velké hotely, hlavní kanceláře různých důležitých firem, mnoho nejlepších obchodů ve městě, kanceláře leteckých společností, banky, hlavní pošta, cestovní kanceláře, restaurace a pouliční prodejci rukodělně vyrobených masek. V budově Laksala na ulici York St. byla umístěna výstava sinhalských rukodělných výrobků, které si tu lze i zakoupit. Na stejné ulici můžete navštívit obchodní dům ve starém stylu, ve kterém se prodávají měděné a dřevěné výrobky.
Zajímavostí je „clock tower“ – hodinová věž na ulici Chatham St a Janadhipathi Mawatha, která je stará 140 let a sloužila jako maják pro přijíždějící lodě.
Queen´s House je prezidentskou rezidencí a je proto obklopena vojáky a pracovníky bezpečnostní služby.
Na ulici Marine Drive stojí obrovská socha –Buddha Jayanthi, jejíž podstavec je umístěn 20 metrů hluboko v zemi, a je orientačním bodem pro blížící se lodě.
Kostel svatého Petra byl poprvé využit jako kostel roku 1804, původně sloužil jako holandská hala pro bankety.

Jižně od přístavu se nachází Galle Face Green, park, jehož území je většinou pokryto trávníkem a porostlé stromy. Nejvíce rušno je tu o víkendech, kdy přijíždí tisíce lidí, aby tu pořádali piknik nebo se procházeli při pobřeží.
Galle Rd. je rušná a znečistěná ulice, na které se nachází spousta hotelů a restaurací. Zajímavostí tu je budova místopředsedy vlády „Temple Trees“ a St. Andrew´s Scots Kirk z roku 1842.
Srí Lanka - Školní děti Pettah je čtvrtí rušných bazarů a tržišť. Každá ulice má svoji vlastní specialitu.
V přístavu v Pettahu naleznete mnoho mešit a hinduistických chrámů.
Na ulici Wolfendhal St. stojí kostel z roku 1749 Wolvendaal Church, který je nejstarším holandským kostelem v Colombu a stále ještě se v něm každou neděli provádějí mše, v angličtině a v tamilštině. Podlaha je vykládána náhrobními kameny z holandského kostela z Přístavu, které sem byli přemístěny roku 1813.
Budova Dutch Period Museum (holandské muzeum) se nachází na ulici 95 Prince St. a kdysi sloužila jako rezidence, nemocnice, policejní stanice a pošta. V současnosti je celá budova restaurovaná a má příjemnou zahradu. Otevřeno je od sobotu do čtvrtka od 9.00 do 17.00 hodin a vstupné činní 50 Rs.
V oblasti Colombo 7 se nachází nejbohatší čtvrť města Cinnamon Gardens, kterou tvoří obrovské rezidence a ambasády, obrovské parky a sportovní hřiště. Navštívit tu můžete některou z mnoha galerií nebo muzeum. Název čtvrti vznikl podle vzhledu této oblasti – kdysi tu vyrůstalo mnoho skořicových keřů.
Viharamahadevi Park je největší park ve města. Původně nesl název Victoria Park, ale po 50. letech byl přejmenován podle sinhalského politika Dutugemunu. V období od března do června v parku vykvétá mnoho různých druhů květin a díky tomu je park překrásně pestrobarevný. V severní části se nachází mini-zoo a hřiště pro děti. Na severovýchodě se tyčí bílá Town Hall. Někdy tu přespávají sloni, kteří jsou využíváni k různým veřejným pracím.

10 km jižně od Fortu, v Dehlwale, najdete zoologickou zahradu. Největší atrakcí je zde každý den v 17.00 sloní show. Sloni tu předvádí různé dovednosti, kterým je naučili profesionální cvičitelé a ukazují tím svoji hbitost. Najdete tu ještě velké akvárium a oddělení, kde jsou umístěny různé druhy ptáků. Je tu otevřeno denně od 8.00 do 18.00 a vstupné činí zhruba 90 Rs. Můžete sem přijet buď autobusem nebo vlakem.
Budova Národního muzea pochází z koloniální éry. Stojí na ulici Albert Crescent, jižně od Viharamahadevi Park. Sbírka muzea obsahuje mimo jiné korunovační starověké klenoty, sinhalské umělecké předměty jako jsou sochy a dřevořezby, antický nábytek a další zajímavosti. Je tu také opravdu fascinující reprodukce anglické malby z roku 1848 – 1850 zobrazující Cejlon a opravdu úchvatná sbírka antických masek démonů. V horním poschodí je sektor pro děti se sbírkou panenek.
Vstupné do muzea činí 50 Rs pro dospělé, otevírací doba je každý den od 9.00 do 17.00 kromě pátku. Je tu zakázáno fotografovat.
Za zmínku stojí Art Gallery na ulici 106 Ananda Kumaraswamy Mawatha, které je otevřeno denně od 8.00 do 17.00 hod. Je tu stálá sbírka uměleckých děl, a to především obrazů. Hned vedle se nachází přírodovědecké muzeum (Natural History Museum), které je otevřeno denně od 9.00 do 17.00 hodin. Mimo jiné zobrazuje schéma Mahawelova systému zavlažování.
Pokud si chcete udělat obrázek o umění na Srí Lance, navštivte muzeum Sapumal
Foundation na ulici 32/4 Barnes Place, které obsahuje kolekci Harryho Peirise. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je tu od čtvrtka do soboty od 10.00 do 13.00 h.
Galerie Lionel Wendt Centre na ulici Guildford Crescent zobrazuje současné umění. Bandaranaike Museum v Bandaranaike Conference Hall na ulici Baudhaloka Mawatha zobrazuje život a období v 50. letech, a také celý život místopředsedy vlády Solomona Bandaranaike.

Protože je Colombo relativně mladé a nové město, nenajdete tu mnoho starých historických chrámů a svatyň jako kdekoli jinde. Nejdůležitějším budhistickým centrem je Kelaniya Raja Maha Vihara asi 7 km východně od přístavu. Říká se, že Buddha na toto místo zavítal asi před 2 000 lety. Chrám byl kdysi velmi poničen Indiány a později také Portugalci. V 18. a 19. století byl opět opraven. Cílem všech poutníků a procesí, která sem směřují, je svatá dagoba. Hlavní setkání všech věřících se koná každý leden. Je tu velice výstižná socha zobrazující sklánějícího Budhu.
Mezi další centra patří chrám Isipathanaramaya ve čtvrti Havelock town, který je překrásně vyzdoben pestrými freskami.
Na ulici Vajira Rd stojí budhistický chrám Vajiraramaya temple. Je školicím střediskem buddhismu, odkud mniši přinášeli svá poselství do zemí na západě.
6 km jihovýchodně od železniční stanice Cotta Road v Borelleře se nachází moderní budhistické centrum Gorami Vihara, které zdobí impozantní nástěnné malby zobrazující Buddhův život.

Hinduistické chrámy
Na Srí Lance se hinduistické chrámy nazývají kovils. Na ulici Sea St. V Pettahu naleznete starý hinduistický chrám Kathiresan kovils, který je zasvěcen bohu války Skandovi. Chrám slouží jako startovní místo velkého festivalu Vel Festival. Obrovský povoz Vel je odtud dovlečen až do chrámu na ulici Galle Rd. v Bambalapitiye.
3 km severně od Fortu v Kochchikade stojí kolosální chrám Sri Ponnambalam-Vaneswaram kovil vybudován z granitu. Další hinduistické chrámy v oblasti Colomba, které stojí za zmínku a za vaši návštěvu jsou: Sri Bala Selva Vinayagar Moorthy kovil, chrám zasvěcen Shivovi a Ganeshovi na ulici DR. Wijewardena Mawatha, Colombo 10, Sri Shiva Subramania Swami kovil na ulici Kew Rd. Na Slave Islandu a Sri Muthumariaman kovil na ulici Kotahena St. v oblasti Colomba 3.

Mešity v Colombu také hrají svou důležitou roli. Nejdůležitější je Grand Mosque na ulici New Moor St. ve čtvrti Pettah. V Pettahu naleznete další nádherně zdobenou mešitu z roku 1909 Jami-Ul-Alfar Mosque, a to na rohu 2nd Cross St. a Bankshall St. Je postavena z červeno-bílých cihel. Mnoho mešit stojí na ostrově Slave Island.

Jediná pláž v Colombu, u které si můžete zaplavat, je Mt. Lavinia asi 11 km jižně od přístavu. Jsou tu však ohraničená území, kde lze plavat a kde ne.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz