Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

ZvířataRostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Bulharsko je zajímavá země se spoustou přírodních krás. Pobřeží lemují nádherné útesy, ve vnitrozemí najdete přes 700 jeskyň. Nejhlubší jeskyně má 415 m a nejdelší měří 15 km. Co se týče skalních reliéfů, jeden najdete poblíž Madary, a představuje reliéf jezdce (Madarski konnik). Z mnoha míst v zemi tryskají a vyvěrají minerální prameny, které po sečtení dávají cifru větší než 1600. Jinde se voda shlukuje do řek, na kterých máte možnost vidět překrásné vodopády. Jeden vodopád se nazývá Boyanský a prohlédnout si ho můžete jít do národního parku Vitosha. Druhý najdete v pohoří Rila, okolo něj vede stezka až ke klášteru. Ve stejném pohoří se Bulhaři mohou chlubit i Sedmi rilskými jezery (Sedemte Ezera). Typickou krásnu představuje Černé moře. V minulých letech dokonce bylo prohlášeno za nejčistší moře, s kvalitní vodou a vzácnými savci. V černomořských vodách můžete zahlédnout delfíny, tuleně a nad vodou mnoho ptáků.
Rostliny
V Bulharsku se vyskytuje asi 3500 druhů cévních rostlin, z nichž je 31 druhů ohrožených. Z 6500 druhů bezcévnatých rostlin je asi 250 endemických a mnohé mají domorodá jména – například bulharská ostružina nebo rodopský tulipán. V Bulharsku najdeme přibližně 2650 rostlin, jež mají léčivé účinky, a přes 200 druhů jedlých hub.
Vmáčknuté mezi ohromná pásma Stara Planiny a Sredna Gory je Údolí růží, které bylo až donedávna zdrojem 70% hlavních světových zásob růžového oleje. Růže tady stále rostou na rozsáhlých plochách. Obdivovat je můžete po většinu roku.
Bulharsko může být právem pyšné na fakt, že 35% země pokrývají lesy, z nichž asi 60% je stále původních. Lesy jsou rovněž chráněny v národních parcích a rezervacích. Přírodní park Strandjha zaujímá obrovská území dubů a buků. UNESCEM vyhlášený národní park Pirin se pyšní asi 1100 druhy rostlinstva a národní park Vrachanska Balkan je domovem 700 druhům stromů.
Hlavní hrozby bulharským rostlinám a stromům nejsou v zemích východní Evropy mimořádné. Nehorší účinky má vypalování strnišť farmáři (a následné rozrůstající se požáry), rozrůstání měst, znečišťování vody i vzduchu, těžba dřeva, schvalování lovů vládou a opouštění nerozumných zemědělských metod z období komunistické éry.


Zvířata
Bulharsko je domovem asi 56 tis. druhů živých tvorů, včetně 383 druhů ptáků (asi 75% ze všech typů se nalézá v Evropě), 36 druhů plazů, 207 druhů ryb sladkovodních i žijících ve slané vodě (ze kterých asi polovinu najdeme při pobřeží bulharského Černého moře) a 27 tis. druhů hmyzu.
Mnohá větší zvířata žijí v kopcích a pohořích, a pochopitelně daleko od městských center, a tak někteří návštěvníci možná divokou zvěř Bulharska uvidí. Jestliže někteří z vás touží vidět přirozenou zvířenu na vlastní oči, je lepší se připojit k organizovaným výletům. Jinak se jděte podívat do Národního parku Strandjha, Rusenski Lom, který hostí 67 druhů savců, z nichž dvě třetiny nalezneme v Evropě, do Národního parku Rila nebo Pirin, kde se má dobře 42 druhů zvířat – jako jsou medvědi, jeleni a divoké kozy.
Milovníci ptáků mohou obdivovat spousty svých opeřených přátel na Burgaských jezerech (největším mokřinovém komplexu v Bulharsku, jenž hostí asi 60% ze všech druhů bulharských ptáků), v přírodní rezervaci Ropotamo se můžete kochat více než 200 druhy ptáků, v přírodním parku Stradjha máte možnost vidět 70% ze všech ptáků nalezených v Bulharsku, na útesech přírodní rezervace Kaliakra, v národním parku Rusenski Lom, který hostí 170 druhů vodních ptáků, a v přírodní rezervaci Srebârna, kde můžete vidět přes 160 typů vodních ptáků.

Ohrožené druhy
V oficiálním listu ohrožených zvířat jsou zahrnuti tuleni a delfíni, protože je lidé nemilosrdně pronásledovali. Můžete je stále ještě vidět v omezeném počtu při severním pobřeží Černého moře. Zvířata vystavená nebezpečí ochraňuje i národní park Rusenski Lom, kde můžete vidět ohrožené vydry a netopýry.
Uvnitř Bulharska (ale i Rumunska) je největší medvědí populace v Evropě. Nicméně vyskytují se jen zřídka, kvůli ilegálnímu pytlačení a legálnímu lovu. Na druhou stranu je znepokojující, že se děsivě zvyšuje počet vlků (třebaže to některé ekologické skupiny popírají). Vlčí populace se začala zotavovat po kampani v 50. letech 20. století, kdy bylo několik druhů zničeno úmyslným otrávením. Nyní vlci bohužel zabíjejí hospodářská zvířata, která zde farmáři chovají bez oplocení, poněvadž nebyli na vlky zvyklí. Vláda nyní schválila odstřelování vlků, a to i přes porušení Bernské dohody, která chrání rodná zvířata. Organizace NGO zoufale doufá, že budou vlci zapsáni jako chráněný druh Bulharska.
Asi 16% ze všech druhů ptáků v Bulharsku je posuzováno jako vzácní, 4% jsou oficiálně ohrožena a tři druhy již prakticky vymizely. Vzácné ptáky, jako je sup egyptský, poštolka menší a ohromní orli, chrání národní park Rusenski Lom. Malí kormoráni, kachny Ferruginous a pelikáni Dalmatian prospívají v přírodní rezervaci Srebârna. Užitečná a soukromá organizace u Burgaských jezer Poda - Centrum péče o zachování, která se snaží zachránit ptáky. Další organizací je Přírodní informace & Centrum péče o zachování „východních Rodop“, která vyhlásila nedaleko Madzharova (asi 60 km jihovýchodně od Haskova) útočiště supů.
Asi 16% druhů ryb je oficiálně prohlášeno za vzácné a tři ryby jsou přímo ohrožené. Také takové ryby jako parmice a kapr jsou chráněné v několika národních parcích a rezervacích. Kromě toho už téměř zanikly dva druhy hadů.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz