Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

-->Obecné geografické informacePodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Bulharsko leží na rozcestí Evropy a Asie v srdci Balkánského poloostrova. Úžasně vytvarovaný povrch se mačká na poměrně malém území 110 912 km2, které je o trochu menší než Řecko, poloviční než Austrálie a asi stejně velký jako americké Ohio. Bulharsko se táhne v délce 520 km od jugoslávských (srbských) hranic k Černému moři a 330 km od Rumunska k Řecku. Jeho průměrná výška není příliš úchvatná – asi 5% Bulharska leží ve větší nadmořské výšce než 1600 m a asi jednu třetinu tvoří hornatý terén.
Od severních hranic s Rumunskem se větrem ošlehané úrodné pláně pozvolna svažují na jih až k pohoří Stara Planina – nejdelšímu horskému pásmu na Balkáně. Stara Planina se táhne od jugoslávských hranic na západně k Černému moři na východě a jako geografická páteř Bulharska zemi rozděluje téměř na dvě. Pohoří Sredna Gora je od ostatních izolované díky Údolí růží.
Jižní Bulharsko je dokonce i více hornaté. Hora Musala (2925 m) v pohoří Rila jižně od Sofie je nejvyšším bodem mezi Alpami a Kavkazem. Téměř se jí vyrovná hora Vihren (2914 m) v pohoří Pirin vzdáleném na jih. Rilský výrazně zledovatělý masív, se svými holými skalnatými vrcholky, strmými zalesněnými údolími a ledovcovými jezery, tvoří geografický střed Balkánu a ráj pro trampy (zčásti i pro lyžaře). Pohoří Rodopi se táhne podél řeckých hranic východně od pohoří Rila i Pirin a zasahuje až do Řecka.

Thrácká nížina se rozevírá až k pobřeží Černého moře. 378 km dlouhé pobřeží je olemováno několika evropskými skvělými plážemi. Také figuruje v pobřežních jezerech poblíž Burgasu, udivujících útesech nedaleko Kaliakry a v několika obrovských zátokách. Kromě mocné řeky Dunaj, která formuje velkou část rumunských hranic, zahrnujeme do větších řek Yantru, která si svou cestu klikatí přes Veliko Târnovo, Iskâr, jenž se táhne od jižního Samokova k Dunaji, a Maritsu, která teče přes Plovdiv. Do dalších důležitých geografických rysů zahrnujeme asi 700 jeskyní (nejhlubší z nich je 415 m a nejdelší přes 15 km), a 1600 pramenů minerální vody mezi pohořími a podél černomořského pobřeží.


Řeka Dunaj
Dunaj je druhou nejdelší (472 km) řekou v Evropě a Bulhaři si ji nazvali Dunav. Pramení v Černém lese na jihozápadě Německa a ústí do Černého moře. Protéká čtyři hlavními městy (Vídní, Budapeští, Bratislavou a Bělehradem) a devíti zeměmi (Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Jugoslávií, Bulharskem, Rumunskem, Moldavskem a Ukrajinou). Žádná řeka na světě nesdílí tolik států. Průměrná hloubka Dunaje je 5m a rychlost toku zřídka kdy překročuje 3km/hod.
V polovině roku 2000 začal International Danube Protection Commission sponzorovaný rumunskou a bulharskou vládou první vážné ekologické studie řeky, které byly podníceny dvěma nebývalými ekologickými katastrofami. Mosty spadli do řeky a pobřežní továrny v a okolo Bělehradu byly zničeny při následném bombardování NATA na Jugoslávii v roce 1999. V lednu 2000 se ve zlatém dole v Baia Mare protrhla dolní přehrada (Rumunsko). Asi 100 000 m3 kyanidem kontaminované vody se vlilo do Tisy a Dunaje, usmrtilo tisíce ryb a ptáků. Toto vylití se bylo popsáno jako nejhorší ekologická pohroma v Evropě od dob Černobylu. Naštěstí se vyhnula říčnímu systému v Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku, Ukrajině a v Jugoslávii. Odborníci se domnívají, že kvalita vody Dunaje se do roku 2004 nezlepší a přirozené prostředí divoké zvěře se do normálu nenavrátí před rokem 2010.

Černé moře
Turečtí, řečtí i římští okupanti moři přiřkli různá jména, např. Tmavé moře, Nebezpečné moře…, která zjevně naznačovala, že moře byla obávaná (nebo spíše plachetnice nebyly schopné plavby) a lidé k nim byli nepřátelští.
Černé moře se rozkládá na 413 500 km2 a jeho pobřežní linie měří 4090 km. Z toho Bulhaři mají nárok pouze na méně než 10%. Asi v roce 6000 před naším letopočtem bylo moře kompletně naplněno sladkou vodou až k Bosporu (v Turecku), který nyní odděluje Černé moře od moře Středozemního. Voda v Černém moři stále obsahuje malé množství soli, protože hlavní přítok přivádí řeky Dunaj, jenž tvoří částečnou hranici mezi Bulharskem a Rumunskem, a Dněpr z Ukrajiny.
Okolí Černého moře po desetiletí nevyhnutelně trpělo průmyslem a v nedávné době se podmínky ještě zhoršily kvůli nadměrnému přívalu turistů. Například se zhoršila čistota vody, a to jen kvůli šesti hlavním řekám, jež do moře vtékají a které sem všechny nečistoty přivádějí.

Bulharská pohoří:

Pirin
Rila
Rodopi
Rudini
Černa gora
Belasica
Kobilska
Bochovska
Krvav kamak
Sredna Gora
Zemenska
Vlachina
Vitosa
Carička
Čudinska
Erulska
Verila
Ezdimirska
Zavalska
Ljubaš
Maševska
Ograřžden
Eloviška
Sakar
Ruj
Zavalska
Vlachina
Verina
Stargač
Strandža
Straža
Kobilska
Konjavska
Golo Bardo
Milevska
Stara Planina
Sredna Gora
Slavjanka
Osogovska
Penkovska
Plana


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz