Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet?

Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?Kdy je nejlepší tam jet?Turistické lokalityNa co si tam dát pozor, jak se tam chovat?Praktické informace-->Kde se tam můžu ubytovat?Slovníček obvyklých výrazů
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Bulharsko nabízí široké možnosti ubytování, ač standard často není tak vysoký jako v okolních zemích. V Bulharsku má každé město a vesnice s turistickými atrakcemi alespoň jedno slušné místo pro pobyt. Špatnou novotou je, že cizinci obvykle zaplatí značně více za všechny typy ubytování než Bulhaři.
Hotely
Balkánští turisté si vymáhávaly své monopoly přes cizince tím, že je nasměrovaly do jednoho z 650 hotelů. I když se mnohé z nich zrenovovaly a zprivatizovaly, ty méně vhodné lokace budou asi dosti zchátralé. Některé jsou opuštěné a vypadají, jako když právě selhaly, zatímco ostatní, které pokračují ve svých provozech, stále ještě vypadají, jako by se rozpadaly!
Některé hotely nabízejí dražší apartmány. Jsou to obvykle dvoupokoje, které jsou přepychovější než normální pokoje a jejich hlavním rysem je pohodlí (jako je lednička a obývací pokoj). Řada pokojů slouží pro rodiny, protože v pokojích najdete dvě ložnice.
Hotely (ale ne privátní domy, horské chaty ani ubytovny) se hodnotí od jedno do pěti hvězdičkových. Někteří majitelé ale nejsou na svůj hotel příliš pyšní, a tak na něj nebudete mít ani možnost zahlédnout nějakou reklamu. Některé hotely vůbec jednolůžkové pokoje nebo komfort dvoupokojů nenabízí.
Ačkoliv v sousedství všech hotelů jsou všechny věci pro cizince předražené, existuje stále ještě hrstka podniků, které se chtějí prosadit na základě spravedlivých cen. Mnohé menší a odlehlejší hotely v lyžařských resortech jsou zavřené v létě (zhruba od poloviny dubna do listopadu), zatímco hotely stojící na pobřeží Černého moře zavírají od konce října do začátku dubna.
Zda-li jsou snídaně zahrnuté do ceny ubytování, záleží na zdejší konkurenci. V některých městech snídani do pobytu zahrnuje každý hotel, na ostatních místech nikdy součástí ceny není. Tam, kde vám snídani automaticky nedají, budete muset připlatit 2 lv nebo 3 lv za osobu (v pěti hvězdičkových hotelech se to může vyšplhat až na 12 lv). Sice to bude možná horší s ohledem na praktičnost, ale snídaně v místních kavárnách budou možná chutnější i levnější.
Rezervace pokojů zde není nutná, ledaže si přejete pobýt v jednom konkrétním místě, nebo Bulharsko navštěvujete v hlavní sezóně či během festivalů.

Ubytovny
Některé ubytovny jsou v Bulharsku k dispozici normálním turistům, některé jsou v létě zavřené a mnohé slouží pouze pro zajištění Bulharů při exkurzích a pěších výletech. I když cizinci nebudou normálně z pobytu vyloučeni, je lepší se předem informovat o umístění, otevíracích hodinách a cenách. Není to obtížné, snad jen když znáte dobře informovaného místního obyvatele nebo mluvíte bulharsky.
Ne všechny ubytovny jsou členy mezinárodních organizací, jako jsou Youth Hostels Association (YHA) nebo Hostelling International (HI), a tak členské karty obou organizací některé ubytovny v Bulharsku nepřijímají. Mnohé ubytovny fungují díky Bulharské agentuře mládeže Orbita.

Priváty
Některé rodiny v konkrétních městech a vesnicích nabízí návštěvníkům individuální pokoje. Tyto ložnice jsou normálně pohodlné a čisté, ale vybavení koupelny je často veřejné. Majitelé jsou skoro vždycky přátelští, ale často nemluví jiným jazykem než bulharštinou. Pokoje stojí asi 10 US$ na osobu, ale občas se normálně platí za množství postelí, tak cestovatelé někdy platí za dvoupokoje.
Priváty vám často zprostředkuje ubytovací agentura v centrech měst nebo na vlakových a autobusových nádražích. Jinak si počkejte, až vás někdo osloví na ulici, nebo dávejte pozor na cedule v angličtině, francouzštině a němčině, které visí ve výlohách obchodů či u toho aktuálního domu. Než si pokoj pronajmete, je vždycky důležité předem si zjistit, kde dům stojí. Ve vesnicích, jako je Melnik, všechny domy stojí v centru, ale ve velkém městě, jako je Burgas, se může stát, že domy stojí na odlehlém a pochmurném předměstí.

Horské chaty
Obzvláště ti, kteří se baví dlouhými namáhavými cestami či krátkými pěšími výlety, se mohou ubytovat v horských chatách (hizha). Hizha nabízí pouze základní, ale čisté a pohodlné ložnice se společnými koupelnami. Za noc si v takovéto chatě zaplatíte od 10 do 35 lv. Mnohé jsou otevřené pouze v létě (od května do října), ale ty, jež jsou umístěné v blízkosti lyžařských svahů jsou často rovněž otevřené v zimě. Ve městech nebo vesnicích podél populárních pěších stezek, ale i v jejich bezprostředních blízkostech, můžete také často najít turisticheski dom (turistický dům) – docela pohodlný hotel s dvoulůžkovými pokoji, nebo turisticheska spalnya (turistická ložnice) se základními ložnicemi ve stylu ubytoven.
Často není bezpodmínečně nutné zamluvit si pokoj za zálohu, ale i přesto si postele v mnohých horských chatách, hotelích a ubytovnách můžete rezervovat v Bulgarian Tourist Union (BTC) na bulváru Vasil Levski 75 v Sofii. Kancelář se schovává uvnitř fotoateliéru v podchodu na křižovatce bulváru Vasil Levski a ulice General Gurko. Kancelář BTC také prodává několik turistických map a knihu Hizhite v Bâlgariya (psanou v cyrilici), která detailně popisuje umístění a vybavení mnohých míst k pobytu v horách.

Kláštery
Spousty ze 160 klášterů okolo Bulharska nabízejí ubytování pro každého – od poutníků po cizí turisty. Některé pokoje jsou přímo zařízeny uvnitř kláštera, například v klášterech Rila a Cherepish, nebo v penzionech několik metrů od brány kláštera. Tak je to například v klášterech Troyan, Dryanovo a Lopushanski. Pro více informací o pobytech v klášterech se zavolejte na příslušný úřad v Sofii.

Kempy
V těchto dnech není kempování příliš ideální cestou pro pobyt v Bulharsku. Od té doby, co kempy začaly zápasit s vládou a průmyslem, který začal zasahovat do 100 tábořišť (polovinu zabral na pobřeží Černého moře), jsou ve vážném úpadku. Dokonce i zprivatizované kempy začínají chátrat a nemají příliš dobré vyhlídky do budoucna.
Kempy v Bulharsku jsou zřídka otevřeny mezi listopadem a dubnem. Ty, které stojí na černomořském pobřeží, fungují pouze od června do začátku září. I když jsou v červenci a srpnu přeplněné, zase zde není zaručeno žádné soukromí, bezpečnost a klid. Navíc kempy mají sklony vybírat si svá místa u rušných ulic (které mimochodem lákají přelétavé zákazníky), namísto malebných a klidných míst na pláži či u jezera.
Jeden stan stojí pro jednu osobu na noc od 7 do 10 lv. Velice zřídka mají stany k pronajmutí, proto je lepší si vzít stan svůj. Mnohé kempy kromě toho nabízí za trošku větší poplatek pronájem bungalowů.
Kempování v lese (mimo kempy) je vlastně zakázáno, ale normálně akceptováno, pokud budete diskrétní a nebudete rozdělávat oheň.


Zajímavé odkazy

Hotely v Sofii
Popisy a ceny hotelů v Bulharsku
Rezervace hotelů v Bulharsku
Vyhledávač hostelů

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz