Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Nemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)-->Místní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

TAXI
Vozy taxi služby poznáte poměrně jednoduše – nenajde se výjimka, kdy by taxík neměl žlutou barvu a nebyl značky Žiguli. Každé auto má za sklem vyvěšenou cedulku s ceníkem. Jako všude ve světě samozřejmě i zde je vhodnější sjednat si cenu za jízdu předem, tím se vyhnete nepříjemnému překvapení. Pokud je zapnut taxametr, cena se řídí podle něj. Ovšem pozor si dávejte na zlodějnu. Jestliže taxametr není zapnut, zaplatíte předem sjednanou částku.
Co se týče cen taxislužby, jsou poměrně nízké, avšak již méně výhodné jsou sumy při čekání. Z toho plyne, že se příliš nevyplatí používat taxi k delším okružním jízdám s čekáním, například k prohlídkám pamětihodností.
Výjimku tvoří turistická místa u Černého moře. Vozový park je zde sice o něco luxusnější, jenomže podstatně vyšší jsou také ceny. Na bulharské poměry se příliš nevyplatí ani jízda taxíkem z letiště – stejně jako u nás se snaží vydělat na cizincích.
Samozřejmě buďte velice obezřetní a kontrolujte funkci taxametrů, neboť bývají speciálně upravované a číslice naskakují až třikrát rychleji!

BUS
Ani autobusová doprava neoplývá luxusem. Vozy jsou velice zastaralé, v mnohých případech do nich i zatéká, ale nutno podotknout, že vždy nějakým zázrakem do cíle dorazí. Jízdenky se nakupují buďto u pokladny na autobusovém nádraží, na některé linky přímo u řidiče nebo průvodčího. S jízdními řády se setkáte velice zřídka. Visí na nádražích, ovšem ne vždy zde časy souhlasí se skutečností, na vesnicích je téměř nenajdete. Je proto dobré, zeptat se třeba řidiče hned i na zpáteční cestu.
Na dálkových trasách se již setkáte s určitou modernizací. Dopravy se totiž ujaly soukromé firmy, a tak přepravují lidi například v zánovních, zklimatizovaných a čistých vozech Mercedes, Neoplan či MAN. Ceny bývají zpravidla ještě nižší než u post-státních společností, ale bývá problém s jízdními řády. I když autobusy odjíždí z nádraží, svá stanoviště většinou nemají. Časy se dozvíte buď z informačních plátků na sloupech, anebo si jednotlivé „moderní“ autobusy, v nich je to napsáno, obejděte.

VLAK
Cestování vlakem je snad nejlevnější, ovšem vůbec ne nejrychlejší. Existují tři druhy vlaků – osobní, rychlíky a expresy. V rychlících a expresech se dále setkáte s 1. a 2. třídou. Při koupi jízdenky se proto udává typ vlaku, třída, cílová zastávka, případně čas odjezdu. Výhodou u bulharských jízdenek je, že pokud musíte přestupovat, máte na ní uvedeny kromě cílové i přestupní stanice. U vlaků na dlouhé tratě jsou v provozu i noční spoje. Do nich je příhodné si zakoupit lůžkový lístek či místenku v předprodeji. Jízdenky se kupují na nádraží, poněvadž při nákupu u průvodčího platíte příplatky.
Na žádném vlakovém nádraží nenajdete kompletní jízdní řád, zde jsou uvedeny pouze příjezdy a odjezdy. Pro více údajů se ptejte na informacích, anebo si zakupte zkrácený jízdní řád „Sakrateno razpisanie“, jenž se prodává na větších nádražích u pokladen.
Vybavení vlaků se liší. Souprava se většinou rozděluje na polovinu kuřáckou a polovinu nekuřáckou. Můžete se setkat i s bufetovými či restauračními vozy, které bývají u rychlíkových vozů, k expresům se někdy připojuje velkoprostorový vagón, srovnatelný s našimi EuroCity/InterCity. Čistota a vybavení záchodů je většinou úměrné stáří vlaku. Objevují se zde tzv. „turecké“ i normální sedací záchody.
Rozdíl mezi rychlíkem a expresem je prostý. Rychlík v určitých úsecích staví téměř na každé zastávce, expresy zastavují skutečně jenom ve velkých městech.

LETIŠTĚ
Místní leteckou dopravu zajišťuje společnost Balkan Bulgarian Airlines. 2x denně provozuje lety na linkách Sofie – Varna – Sofie a Sofie – Burgas – Sofie.
MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA
Metro v Bulharsku nenajdete. Městskou hromadnou dopravu zajišťují pouze autobusy, někde též trolejbusy a tramvaje. Jízdenky se zakupují v trafikách a stáncích, v některých městech přímo ve voze u průvodčího. Nevyplatí se jízda na černo, neboť revize jsou dost časté.
LODĚ
Loděmi se v Bulharsku jezdí především po velkých řekách, jako je např. Dunaj, anebo po Černém moři. Většinou jde o poznávací zájezdy či o vyhlídkovou plavbu. Toužíte-li si zajistit plavbu lodí, podívejte se k jednotlivým lokalitám anebo do informačních center.

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz