Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

Víza-->Očkování, nemociCelní předpisy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Při cestě do Bulharska se žádné očkování nevyžaduje, je ale dobré přeci jenom lékaře navštívit, zvláště trpíte-li chronickým onemocněním.
Návštěvu lékaře by měl každý cestovatel naplánovat alespoň 3 měsíce před odjezdem, aby bylo možné některá očkování aplikovat, posoudit zdravotní stav a provést určitá vyšetření. Nejlépe je zajít do pracovišť, která se cestovní medicínou přímo zabývají.

Bulharsko nepatří do seznamu zemí, ve kterých by se vyskytovaly zvláštní exotické nemoci. V podstatě je to evropská země – stejně jako my, takže by vám nemělo hrozit nic vážného. Očkování tedy není povinné, avšak proti určitým nemocem se alespoň doporučuje. K doporučeným očkováním patří:
Hepatitida A – vakcína se aplikuje 1 měsíc před odjezdem. Je třeba hlavně v oblastech s neznámou hygienickou úrovní.
Hepatitida B – je dobré se nechat očkovat proti této nemoci, zvláště víte-li, že existuje možné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Podává se ve třech dávkách po dobu tří týdnů. Poslední dávka by měla být podána alespoň 1 měsíc před cestou.
Záškrt – doporučuje se zkontrolovat si stav očkování proti záškrtu, popřípadě se nechat očkovat a to v intervalu 6 měsíců a 6 týdnů mezi následujícími dávkami. V časové tísni lze očkování i urychlit.
Tetanus – doporučuje se překontrolovat si očkování proti tetanu, zvláště hrozí-li vám riziko nákazy při poranění o neznámý předmět. V případě, že jste byli naposledy očkováni před 10 – 15 lety, je dobré si nechat podat alespoň jednu vakcínu. Jestliže je vaše očkování starší 15 let, měli byste podstoupit přeočkování 3 tetanickými vakcínami.
Klíšťová encefalitida – očkování trvá 12 – 15 měsíců. Při pobytu v přírodě je nutné, jelikož chrání před nákazou po kousnutí infikovaným klíštětem.

Lékař by měl brát na vědomí délku pobytu, zemi s místem pobytu (město, venkov), dále čas pobytu (období dešťů,…). Také by měl určitě vědět, z jakého důvodu zemi navštěvujete (práce ve zdravotnickém zařízení), váš věk, zdravotní stav a ještě přinejmenším údaje o předchozím očkování a nežádoucích účincích po jejich aplikaci.

Přestože je Bulharsko zemí téměř bezpečnou, mohou se vyskytnout ojedinělá infekční rizika:
V letním období bývají někteří návštěvníci postiženi průjmovým onemocněním. Ve většině případech má charakter cestovního průjmu, a tedy se během dvou dnů snadno vyléčí podáváním protiprůjmových léků. Tato diagnostika se zde vyskytuje častěji než ve střední Evropě. Je ale možné, že se průjem objevil až po požití majonézy nebo různých masných výrobků, a tak je pravděpodobné riziko salmonelózy. Ojediněle se stále ještě vyskytuje břišní tyfus. Poměrně častá je u turistů lamblióza. Může být průvodcem průjmových onemocnění, ale nákaza probíhá i bez příznaků. Odhaduje se, že lambliózou je postiženo až 5% místních obyvatel.
Při konzumaci kontaminované syrové zeleniny fekáliemi mohou být turisté postiženi i škrkavkami nebo roupem dětským, jejichž vajíčka přilnou k povrchu zeleniny, zvláště listové. I tyto nemoci mohou být provázeny průjmy.
Návštěvníkům se doporučuje požívat maso pouze dokonale tepelně zpracované. Nedokonalým tepelným ošetřením se může objevit nemoc trichinellóza způsobena svalovcem stočeným, ale také se pozoruje nákaza tasemnicemi. Výjimkou není ani onemocnění cystická echinokokóza. Člověk se jí nakazí vniknutím vajíček do dutiny ústní při hlazení srsti psa, ale také při snědení potravin kontaminovaných psím trusem. Nebezpečná vajíčka totiž žijí v jeho středním traktu. Nedoporučuje se ani pít nesvařené nepasterované mléko a jeho výrobky.
Dalšími nemocemi je meningokoková meningitida, jež se v Bulharsku také vyskytuje - v minulých letech bylo hlášeno 20 – 200 případů na milión obyvatel ročně.
Delším působením v přírodě, hlavně v lesnatých porostech, se díky klíšťatům vyskytuje klíšťová encefalitida. Není ale vyloučeno, že se člověk nemůže nakazit i lymeskou boreliózou. Chůzí bosýma nohama v zavlhlé půdě nebo bahně mohou do kůže ve venkovských oblastech proniknout larvy asi 2mm dlouhého červíka. Nákaza (strongyloidóza) se projevuje nejčastěji zvracením, průjmy, kašlem, svěděním konečníku a vyrážkami. Také je dobré vyhýbat se volně žijícím zvířatům, hlavně hlodavcům.
V ubytovnách nejnižší kategorie se ojediněle může vyskytnout nákaza svrabem, tak si dávejte pozor na nepovlečené přikrývky.
Nákazy nemocí AIDS nebo infekcí HIV není proč se bát, protože Bulharsko patří do zemí v Evropě s nejnižším výskytem.

Neměli byste podceňovat stomatologické vyšetření, kde vám provedou preventivní prohlídku, popřípadě odstraní zubní kaz. Zubařské vyšetření v zahraničí je totiž velmi nákladné a většina pojišťoven ho hradí pouze v omezené míře.

Pro očkování do zahraničí je nejlépe zajít do specializovaného střediska pro očkování do ciziny, a to minimálně 6 týdnů před cestou.
Všeobecně platí, že takováto střediska naleznete v každé větší nemocnici – v okresní určitě.
Co když se stejně nakazím
První pomoc a nutné zdravotnické ošetření se v Bulharsku poskytují zdarma podle dvoustranně platné dohody, ale jen ve státních zdravotnických zařízeních. Soukromá zdravotnická střediska poskytují lékařskou péči za poplatky. Jestliže nastanou problémy skutečně vážné, je dobré obrátit se na Českou ambasádu, kde vám doporučí určitou nemocnici, kliniku, lékaře nebo zubaře. V extrémně vážných situacích vám může být doporučen odvoz zpět domů do České republiky. Dostaví–li se vám např. zvýšená teplota a bolesti méně závažné, je možné si koupit léky a jiné doplňující prostředky -kosmetiku, toaletní potřeby, dietní produkty, dětské plenky a ženské potřeby- v lékárnách (=Apteca). Někdy je ale problém nedostatek léků, proto je lepší zásobovat se z domova. Pokud nemluvíte bulharsky, připravte se, že vám lékárníci nebudou rozumět a vy budete muset ukazovat prstem nebo si zahrajete pantomimu.
Po poskytnutém ošetření si nezapomeňte poznamenat potíže, příznaky nemoci, přijatá opatření a podané léky. Určitě si schovávejte obaly od podávaných přípravků. Na závěr lékařského ošetření si raději vyžádejte lékařskou zprávu.


Zajímavé odkazy

Informace o očkování

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz