Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

-->Nemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Místní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zatímco možné nebezpečí může vypadat docela hrozivě, jiné problémy než bolesti žaludku zažívá pouze několik cestovatelů.
Bulharsko je docela zdravým místem pro cestování do okolí. Každé velkoměsto a větší město má státní nemocnici s přijatelným – třebaže ne s vynikajícím – standardem. Menší města a vesnice možná mají kliniky, ale místní obyvatelé s vážnějšími potížemi raději cestují do větších měst s lepším vybavením. V Sofii sídlí soukromé nemocnice s vyšší kvalitou, ale ty jsou poměrně dosti drahé, a pohotovost Pirogov (tel. 140). Pokud máte problém s nalezením nemocnic, taxikáři vám vždy poradí.
Ačkoliv doktoři ve státních nemocnicích jsou dobře vzdělaní a oddaní své práci a většinou mluví německy nebo anglicky („Military Hospital“ v Sofii – ul. St. Georgs Sofiski), vybavení může být nedostačující a zastaralé. Mnohé kliniky mají nade dveřmi napsané slovo „doctor“ (v angličtině) a kromě toho hlavním ukazatelem je červený blikající kříž. Nicméně pokud máte opravdu vážné potíže, zeptejte se na české ambasádě, jakou by vám doporučili nemocnici, kliniku, doktora či zubaře. V extrémních situacích se může stát, že budete muset být převezeni do České republiky.
Cizinci z Belgie, České republiky, Maďarska, Polska a Anglie mohou obdržet lékařské ošetření ve státních nemocnicích bez jakéhokoliv poplatku (ale léky se platí extra).
Zubní kliniky jsou označené podobně, ale najdete je velice snadno. Lékárny jsou běžné, ale ve velkoměstech a větších městech jsou lépe zásobované modernějšími léky. Mnoho léků, jako u nás, můžete v lékárně (apteca) zakoupit bez předpisu od doktora.


V Bulharsku existuje více druhů zdravotních středisek – státní a soukromé nemocnice, kliniky, obvodní lékaři. Nejlepší péči vám poskytnou v soukromých nemocničních zařízeních, ale v nich se musí platit. Přijatelné standardy mají i ve státních nemocnicích. Pokud vám není nic vážného, jděte tam. Nemusí se tam podle dvoustranné dohody s Českou republikou platit. V malých městech a vesnicích najdete kliniky. Jejich úroveň nikdy není stoprocentní, proto i zdejší obyvatelé jezdí s vážnějšími potížemi do velkoměst do lépe vybavených nemocnic s kvalifikovanějším personálem.
Nikdy nepodceňujte svá zranění a potíže a raději si do lepší nemocnice zajeďte. Pokud jste na pochybách, zajeďte se zeptat na Českou ambasádu, kde vám pomohou nemocnici vybrat.

Jak to funguje s pojištěním
Před každou cestou je určitě rozumné zaplatit si cestovní pojištění, do kterého jsou zahrnuty krádeže, ztráty a léčebné výlohy. Některé pojistky nabízí nižší nebo vyšší možnosti pro léčebné výdaje. Ty vyšší se ale spíše hodí pro země, jako jsou Spojené státy americké, kde se platí extrémně vysoké výdaje za lékařské ošetření. Některá pojištění konkrétně vylučují nebezpečné aktivity, do kterých může být zahrnuto sportovní potápění, jízda na motorce, a dokonce i obtížné pěší výlety. Místně získané oprávnění pro motorku také některým pojistkám není kompetentní.
Vaše pojišťovna vám na základě povinného zdravotního pojištění proplatí pouze nutné a neodkladné léčení v cizině, a to jen do výše nákladů na stejný druh ošetření u nás. V Bulharsku jsou bohužel náklady na ošetření vyšší, proto se můžete i z banálního lékařského zákroku zadlužit. Těmto problémům se vyvarujete, pokud si sjednáte pojištění léčebných výloh přímo v Bulharsku u některé zdravotní či komerční pojišťovny. Výhodou tohoto pojištění je, že nemusíte provádět přímou úhradu ošetření. Výlohy za lékařské ošetření za vás zaplatí zahraniční partner příslušné pojišťovny, s nimž se v případě potřeby telefonicky spojíte. I tak si léky budete muset většinou hradit sami. Na základě dokladu vám je pojišťovna po návratu domů proplatí.
Ověřte si, že vaše pojistka hradí nutné převozy sanitkou i vrtulníkem zpátky domů. Pokud ne a budete tuto službu potřebovat, zaplatíte několik desítek tisíc.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz