Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Severní Bulharsko-->Pobřeží Černého moře
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Černé moře Cizinci navštěvovali pobřeží Černého moře v Bulharsku již od 5. tisíciletí před naším letopočtem. Zpočátku to byli nájezdníci z Thrácké, Římské a Řecké říše, kteří byli vábeni přitažlivou pobřežní linií a šancemi pro obchodování. Dnes masy turistů z Německa, Polska, Ruska a Spojeného království jsou přitahováni kvalitními písečnými plážemi, zdánlivě trvalým letním slunečním svitem a rozmanitostí vodních sportů. (Bulharsku patří 378 km pobřežní linie, ze které je celých 30% písčitých pláží.)
V létě se hlavní města, jako Varna a Burgas, ujímají masopustní atmosféry, a malá města, jako například Nesebâr a Sozopol, doslova praskají ve švech díky zahraničním turistům. Naštěstí hotely se obrovsky rozvíjí. Jsou koncentrovány do několika resortů, zahrnujíce Albena, Zlatni Pyasâtsi (také známé jako Zlaté písky), Sveti Konstantin a Slânchev Bryag (Slunečná pláž). Pokud se chcete vyhnout davům dychtivých turistů, zajeďte si raději do jižních vesnic – Kiten a Ahtopol. Pokud nemáte přílišný zájem o slunce, moře a písek, nabízí se zde i dokonce mnoho možností pro návštěvu odborných muzeí. Milovníci přírody si určitě rádi vyrazí na pěší výlet k přírodnímu parku Strandjha a k Burgaským jezerům.


Černé moře Kdy jet k Černému moři
V létě, kdy je klima teplé a mírné, je čas pro návštěvu patrně nejlepší, ale také nejrušnější. Průměrná teplota je 23°C, avšak mořský vánek ji udržuje chladnější. Během zimy teploty málo kdy poklesnou pod bod mrazu, nýbrž alespoň jedenkrát za sezónu zaburácí a pobřeží Černého moře se zakryje sněhem.
Všechny ceny ubytování závisí na čase, ve kterém do Bulharska jedete. Musíte počítat s tím, že nejvyšší částky zaplatíte v plné sezóně (červenec, srpen). Před a po sezóně (květen, červen, září a říjen) se ceny pokojů snižují až o 50%. Počasí je tu stále krásné a výhodou je i nižší počet lidí, tudíž to bude ten nejlepší čas pro návštěvu.
Mimo sezónu (od poloviny října do počátku dubna) jsou většinou všechny hotely, restaurace a kavárny v oblastech Albena, Zlatni Pyasâtsi, Sveti Konstantin a Slânchev Bryag zavřeny, zatímco ve velkých městech zůstávají otevřeny po celý rok.
Pokud z nějakého bláznivého důvodu budete chtít navštívit pobřeží Černého moře v zimě, zavolejte si do hotelu ještě před příjezdem. Není z obavy o volné pokoje (těch bude mnoho), ale aby jste si zjistili, zda je vůbec otevřený. Jestliže chcete u moře kempovat, musíte počítat s tím, že místní kempy jsou od začátku října do začátku května, zavřené.


Černé moře
Turečtí, řečtí i římští okupanti moři přiřkli různá jména, např. Tmavé moře, Nebezpečné moře…, která zjevně naznačovala, že moře byla obávaná (nebo spíše plachetnice nebyly schopné plavby) a lidé k nim byli nepřátelští.
Černé moře se rozkládá na 413 500 km2 a jeho pobřežní linie měří 4090 km. Z toho Bulhaři mají nárok pouze na méně než 10%. Asi v roce 6000 před naším letopočtem bylo moře kompletně naplněno sladkou vodou až k Bosporu (v Turecku), který nyní odděluje Černé moře od moře Středozemního. Voda v Černém moři stále obsahuje malé množství soli, protože hlavní přítok přivádí řeky Dunaj, jenž tvoří částečnou hranici mezi Bulharskem a Rumunskem, a Dněpr z Ukrajiny.
Okolí Černého moře po desetiletí nevyhnutelně trpělo průmyslem a v nedávné době se podmínky ještě zhoršily kvůli nadměrnému přívalu turistů. Například se zhoršila čistota vody, a to jen kvůli šesti hlavním řekám, jež do moře vtékají a které sem všechny nečistoty přivádějí.

Jižní pobřeží
Burgas
Burgas je menší a méně narvaný než Varna. Varna je jiné hlavní město podél pobřeží. Burgas je bulharské nejrozlehlejší přístav a je nejdůležitěji zaměřené město. Vzhledem k jeho zaměření také nabízí méně turistických atrakcí – v podstatě pouze muzea, pláže a parky – než jeho rival na severu.
Zatímco je Burgas docela uvolněným místem s dobrými obchody a velkým množstvím restaurací a venkovních kaváren, proto pro většině návštěvníkům převážně slouží jako vhodná základna pro probádání jižního pobřeží (tak daleko jako je Ahtopol) a severního pobřeží (tak vzdáleného, jako je Slânchev Bryag). Burgas je olemován čtyřmi jezery, které působí jako útočiště hejnům ptáků.
Nedávné archeologické vykopávky prozradily, že oblast byla několik století obývána Thráky, ale ještě předtím Řeky, kteří přišli ve 2. století našeho letopočtu a postavili zde město Pirgos (řecky věž). Později město napadli Římané, obklíčili existující opevnění, město zvětšili a dali mu název Debeltus. V dnešní době je Burgas tvořen zbytky ze 17. století, když tuto oblast osídlili rybářští lidé z Pomorie a Sozopolu a konečně městu dali jméno Burgas. Po dokončení železnice z Plovdivu v roce 1890 a po rozvoji přístavu v 1903 se začalo město velice rychle rozrůstat.
Archeologické muzeum
Archeologické muzeum je nevhodně lokalizované podél moderní obchodní třídy (ul. Aleko Bogoridi 21). Je domovem malé sbírky starověkých, neolitických i thráckých artefaktů z 6. století před naším letopočtem a různých částí a kousků z období Říma (od 1. do 3. století našeho letopočtu). Schodiště je obklopeno terárii s plazi. Určitě nejzajímavější částí muzea je dřevěná hrobka thráckého krále, která je pouze jediná v regionu. Prospekt poskytnutý personálem je vytisknutý v angličtině, francouzštině i němčině, tudíž vám umožní výstavy si více užít. Je ideální zejména pro jednotlivce.

Etnografické muzeum
Etnografické muzeum (ul. Slavyanska 69) je pěkné, jako většina jiných etnografických a etnologických muzeí v celém Bulharsku. Toto muzeum hostí dům Brakalov (který muzeu poskytuje také alternativní název). Sbírky zahrnují nějaký dobový nábytek, množství regionálních kostýmů a překrásné šperky, tak jako výstavy o tkaní, rybaření, projížďkách na loďce a tradičních tancích. Nicméně všechno je popsáno pouze v bulharštině.

Národní vědecké muzeum (ul. Konstantin Fotinov 20) nabízí informační výstavy o regionální fauně i flóře. Má specifický zájem o někoho, kdo by chtěl navštívit Národní park Strandjha.
Městské historické muzeum (ul. Lermontov 31) vystavuje historii Burgasu. Zaujímá 100 let staré fotografie města a pláže, ale je docela nezajímavé. V horním patře jsou dokonce výstavy napěchovaných skříní plechovkami s tuňáky.

Umělecká galerie
Malá umělecká galerie (ul. Mitropolit Simeon 24) je uvnitř synagogy postavené roku 1909. Obsahuje vybíravé sbírky moderního bulharského umění i soch, ale i náboženských ikon.

Kostel St. Hach Armenian
Tento starobylý kostel (ul. Lermontov) byl postavený roku 1855 a je téměř v kontaktu s ošklivým hotelem Bulgaria. Interiér kostela je okouzlující a je otevřen pro návštěvníky.

Park Maritime
Bulharský exponát je tento úsek zeleně, jenž běží podél pobřeží Černého moře. Vnitřní cestičky jsou zcela distancované od centra města. Park zahrnuje šlechtěné záhony s květinami, stříkající fontány, památník éry sovětské války, moderní sochy a sousoší a mnoho kaváren. Tento park je plný hřejivých laviček s důchodci, nespoutaných dětí hrajících si na dětském hřišti, teenagerů na kolečkových bruslích a zamilovaných objímajících se lidí. O letních večerech je park obzvláště příjemný a fotogenický.

Pláž v Burgasu je bohužel zklamáním. Pro koupání a opalování se je lepší navštívit blízký Sozopol nebo Pomorie, nebo si udělat výlet třeba do Slânchev Bryag. Vedle přístavu a výhledu na zrezivělé olejové tankery je pláž, která má našedlý písek, který obsahuje železo, a části příslušenství. Kolesové parníky (okolo 3 leva za hodinu) si můžete pronajmout.

Burgaská jezera
Čtyři jezera obklopující Burgas jsou Pomoriysko (nebo Pomorie), Atanasovsko, Mandrensko (Mandra) a Burgasko (Burgas). Celkově jsou známá jako Burgaská jezera. Obsahují přes 9500 hektarů, je to největší mokřinový komplex v Bulharsku a je domovem asi 60% bulharských druhů ptáků.
Poda –péče o zachování – bylo otevřeno v roce 1998 pod ochranou Bulharské společnosti pro ochranu ptactva (BSPB). Středisko údajně poskytuje školení o otázkách péče o zachování pro místní lidi, ale kromě toho je otevřeno i zahraničním návštěvníkům. Určitě stojí zato místo navštívit, obzvláště jestliže se zajímáte o tuto nefalšovanou a obdivuhodnou snahu o zachování a záchranu ptactva v místě tak blízkém urbanizovanému městu Burgasu.


V chráněné oblasti Poda, která obklopuje střed, milovníci ptáků budou mít potěšení z různých vzácných druhů, jako jsou pelikáni apod. Většinu ptáků neuvidíte nikdy během roku a stovky kormoránů vždycky hnízdí na opuštěných sloupech s elektrickým vedením. Někteří z 15 savců – nezvykle mohou být vidět ve vysoké trávě a rákosu – včetně trpasličího rejska.
Ze střechy ochranného střediska je možné pomocí dalekohledu (bez poplatku) či teleskopu některé ptáky pozorovat.
Ale skutečně obdivuhodným ptactvem se můžete kochat blízko, když půjdete přírodou po značené asi 2,5 km trase. Určitě tu celkově strávíte přinejmenším alespoň tři hodiny. V centru je k dispozici leták v angličtině, který mnohé věci vysvětlí. Vstupné stezky činí 10 leva za skupinu o maximálně šesti lidech. Doporučuje se vzít si s sebou anglicky či německy mluvícího průvodce, který bude stát 15 leva pro skupinu.
Východně od Burgasu je nejrozlehlejší jezero v Bulharsku – 28 km2 jezero Burgasko (nebo jezero Vaya). Během roku poskytuje domov pelikánům, ale nejlepší čas, kdy je můžete vidět, je mezi dubnem a říjnem. Můžete uskutečnit projížďku na lodi po tomto jezeru. Středisko také nabízí jiné jednodenní výlety a exkurze přes noc kolem jiných jezer a oblastí v regionu s důrazem na floru, faunu a ptactvo. Poplatky za túry závisí na vašich požadavcích a na počtu lidí ve skupině.

Sozopol
Malebné malé městečko, 31 km jihovýchodně od Burgasu, je dobře porovnatelné s Nesebârem – jeho rivalem na severu. Ačkoliv archeologické trosky v Nesebâru jsou daleko více významné, Sozopol je více uvolněný, má energické umělecké obce a pyšní se dvěma dlouhými a širokými plážemi. Sozopol je tak turistický, jako Nesebâr, ale není tak uchycený. Kromě toho staré město Sozopolu je skutečně okouzlující. Sozopol je rozdělen do dvou částí. Staré město na severu je sbírkou úzkých dlážděných ulic obklopených masivními dřevěnými domy, které byli postaveny na spodních kamenných patrech. 180 těchto budov je uvedeno na seznamu státních památek Ministerstvem kultury pro své historické a kulturní hodnoty. Na jih od autobusového nádraží je nové město, kterému se často říká Harmanite. Na západní straně poloostrova stojí bulharská námořní základna.
Asi až do 2000 let zpátky byl Sozopol ve skutečnosti ostrov. Původními obyvateli zde byli Trákové, kteří zde žili od roku 4000 před naším letopočtem. V roce 611 př. n. l. oblast osídlili řečtí kolonisté z Miletus a žili zde v poklidu s Tráky. Řekové svůj domov nazvali Apollonia – po řeckém bohu zdraví Apollo.
Navzdory krátké invazi Peršanů v 532 př. n. l. Apollonia vzkvétala obchody s masem, solí, kůží, zbraněmi, ale i jinými drobnostmi se sousedními státy. Nakonec se možností zdejšího regionu chopili Římané a pod vedením Marcuse Luculla Apolliniu v roce 72 př. n. l. atakovali. Většina města byla zničena a slavná 13 metrů vysoká bronzová socha Apolla byla Římany odebrána jako kořist, ale Apollonia později několik významností získala nazpět jako ekonomické centrum vzdálené Římské říše.
V roce 330 našeho letopočtu bylo město konečně přejmenováno na Sozopol (město spásy) a bylo později osídleno Slovany. V roce 969 se stalo součástí První bulharské říše (681 – 1018). Po století Sozopol zůstal malou rybářskou vesnicí okupovanou vetřelci z Janova a Turecka. Na počátku 19. století obnovu bohatství pocítilo přes 200 domů postavených v typickém černomořském stylu, s kamennými základy, střechami v tureckém stylu a zdmi z kamene nebo dřeva.
Na konci rusko – turecké války (1877 – 78) uprchlo mnoho obyvatel do Ruska, aby se vyhnulo možné odplatě proti Turkům. Město zůstalo na několik desetiletí prázdné, a to až do doby, kdy ho osídlili Turkové, Bulhaři a Řekové.


Archeologické muzeum
Muzeum obsahuje omezené množství artefaktů, jako jsou mince, hrnčířství a keramika z pobřežních sídel, která jsou od jisté doby pod vodou. Nicméně všechny z těchto lepších položek jsou v národních muzeích ve Francii a Německu.

Umělecká galerie Sozopolu
Tato galerie (ul. Kiril & Metodii 70) je posazená na předstírání s úžasným výhledem na moře. Nabízí sbírku mořských motivů buďto namalovaných, anebo vyobrazených v sochách. Některé této galerii věnovaly galerie v Sofii.
Z 15. století pochází kostel Světa Bogoroditsa (ul. Anaksimandâr 13) který je postaven na zbytcích jiného kostela datovaného ze středověku. Na požádání otomanského panovníka byl postaven pod úrovní ulic. Kostel obsahuje vynikající dřevěné ikonostasy, jež jsou inspirované řezbářem z Makedonie.
Kaple Sveti Zossim je malý dělnický kostel ve stinných zahradách naproti autobusovému nádraží. Byl postaven ve 13. století na základech jiného kostela ze středověku pro svatého patrona námořníků.

Primorsko
Primorsko leží 52 km jižně od Burgasu. Je méně obchodní a hektické než jiné resorty na severu. Centrum města je příjemné a daleké méně přecpané než v Nesebâru a Sozopolu. Pláž je dlouhá, klikatá a krytá, proto je ideální pro plavání, projížďky na loďkách, ale voda je často mělká s malým přílivem a odlivem.
Z náměstí vede bulvár Mart 3 (hlavní ulice do města). Je to krátká pěší zóna dolů k moři. Nejlepší obchody jsou v ulici Cherno More, která míří jihovýchodně od náměstí.

Kiten
Kiten je vzdálen asi 5 km jižně od Primorsko, byl prvně trvale obydlen asi ve 30. letech 20. století, ale nedávné odkrytí naznačuje důkazy, že zde někdo žil již v 6. století před naším letopočtem. Kiten je příjemně situovaný okolo lesů, ale v centru města není tolik obchodů, restaurací a hotelů. Všechno je spíše rozmístněno bodově v ulicích mezi dvěma plážemi.
Severní pláž Atliman vede podél do podkovy tvarované zátoky – jedné z nejčistších a nejnádhernějších podél černomořského pobřeží. Pohoří v pozadí vděčně zadržuje všechny možné další rozvoje. Pláž Morski je krytá, tudíž velice vhodná pro plavání. Pláž lemuje spousta restaurací a kaváren.

Centrální pobřeží
Pomorie
Pomorie leží 18 km severozápadně od Burgasu a je možná nejméně přitažlivým přímořským městem na pobřeží Černého moře. Pláž je silně znečištěná a po každých sto až dvě stě metrech zohyzděná vlnolamy. Voda je plná mořských chaluh. Pomorie je poměrně levnou základnou, ze které se pořádají návštěvy Burgasu a Nesebâru. Jsou zde k dispozici i některé vodní sporty.
Pomorie bylo z velké části bylo zničeno při požáru v roce 1906. Ve městě je dosud dost míst k vidění, například malebný kostel Sveti Bogoroditsa, jenž stojí ve stinném parku v centru města. Další památkou jsou zbytky kláštera St. George (ul. Knyaz Boris 1), které najdeme 700m od hlavního autobusového nádraží směrem k pláži. Ve starší a hezčí části města se svými občasnými dlážděnými ulicemi a dřevěnými domy je kostel Preobrazhenie Hristovo (ul. Han Kubrat 1).
Na pláži je často větrno, tudíž nastává hodně příležitostí pro windsurfing a paragliding . Pomorie je jedním z mnoha míst podél pobřeží, kde si můžete pronajmout motorky . Jsou k dispozici u prodejních stánků na jihovýchodním konci pláže.
V Pomorie se nachází dvě autobusová nádraží – hlavní nádraží je okolo 3 km před městským centrem a centrální nádraží sídlí vně městské haly.

Slânchev Bryag (Sluneční pláž)
Slânchev Bryag je jedním ze dvou hlavních resortů na černomořském pobřeží. Nazývaný Sonderstand německými turistickými agenturami a Sunny Beach svými anglickými protějšky je účelový resort podél dokonalého pásu pláže 8 km dlouhé a až 100 m široké. Resort je domovem 100 hotelům (s přibližně 30 000 lůžky) a 600 kavárnám, restauracím, barům, obchodům apod. Protože hotely jsou obklopeny několika stinnými parky, tudíž se Slânchev Bryag možná nezdá být tak přecpaný a hektický, jako jsou jiné resorty na pobřeží, a tak je populární rodinami. Ceny čehokoli jsou zde přirozeně vysoké.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Nesebar

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz