Dovolená Bulharsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

LyžováníCyklistika-->Pěší turistikaGolfRybolov a lovení zvěřeVodní sportyHorolezectví, jeskyňářstvíJízda na koni
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pohoří Pirin
Zajímavé turistické trasy jsou ve spojení se třinácti chatami schovanými v celém parku. Hlavní tratě jsou nejlépe popsané a zmapované v angličtině v barvité a detailní mapě (1:55 000) Národní park Pirin vydané Ministerstvem životního prostředí. Leták máte k dispozici v každé cestovní kanceláři, anebo ve stánku s knihami v Bansku, Sandanski, Melniku a Blagoevgradu. Kromě toho vám Pirin Tourism Forum zadarmo poskytuje letáky o Bansku a Sandanski & Melniku.
Ze Sandanski vede populární tříhodinová cesta do nádherného kraje s jezery, vodopády a borovými lesy – do kraje Popina Lûka. Trampové mohou zůstat v Hizha Kamenitsa nebo Hizha Yane Sandanski.
Pohoří Bulharska od Juliana Perryho, slovy popisuje namáhavé cesty přes celé pohoří Pirin (na konci jsou i cesty přes pohoří Rila) z Hizha Predelu do vesnice Petrovo nedaleko řeckých hranic. Cesta je nesnadná, proto trvá 7 – 10 dní, ale pokud je špatné počasí, je třeba počítat i s několikadenním zpožděním. Mapy jsou bohužel nedostatečné.

Pěší turistika v Rhodopech
Ideální základnou pro horskou turistiku je Shiroka Lûka. Tady si můžete vybrat jednu z devíti značených stezek, například do Chepelare přes Kukuvitsu (dvě až tři hodiny) a jiné vedoucí k hoře Golyam Perelik (pět až šest hodin). Jiné vynikající krátké túry po značených trasách jsou:

Z Bataku do Hizha Teheran – okolo pěti hodin
Z Chepelare do Hizha Igrev – okolo tří hodin. Odtud pokračuje cesta do Shiroka Lûka (tři hodiny), nebo Pamporova (sedm hodin).
Z Haskovo do Hizha Aida – silnicí 26km západně (čtyři až pět hodin)
Z Pamporova do Progled a zpátky přes malebné Rozhenské pole - je to lehká trasa, po které se vrátíte na výchozí pozici.
Ze Smolyanu do Hizha Smolyanski Ezera u Smolyanských jezer – okolo tří hodin.


Pohoří Sredna Gora
Pohoří Sredna Gora tvořící centrum horské soustavy zaujímají přes 6000 km2 z Iskâr George (nedaleko Sofie) do údolí Tundzha (jižně od Yambol). Nejvyšším bodem je hora Bogdan (1603m) nedaleko Koprivshtitsa.

Pohoří Stara Planina
S průměrnou výškou méně než 700m je pásmo Stara Planina (Staré pohoří) malé, obzvláště v porovnání s pohořími Rila a Pirin. Přesto je obrovské a pokrývá 11 500km2 (což je asi 10% území Bulharska). Ve vzdálenosti 550km se táhne téměř po celé délce země. Skoro třicet vrcholů měří přes 2000m. Pohoří z jedné třetiny zásobuje zemi hlavními řekami. Nejvyšším bodem je hora Botev (2376m), jež leží severně od Karlova.

Několik značených steze určených pro pěší turistiku:
Z Cherni Osêm do Hizha Ambaritsa – trvá přibližně 4 hodiny.
Dryanova ekologická stezka.
Z Etâr do kláštera Sokolski – trvá jednu hodinu a pokračuje dále do Shipka Pass (cesta navíc trvá 2-3 hodiny a je do kopce).
Z Karlova do Hizha Hubavets – dvě hodiny, pak pokračuje do Hizha Vasil Levski (dále 2 – 3 hodiny) a na horu Botev vzdálenou odtud také 2 – 3 hodiny.
Z kláštera Shipka do Shipka Pass – dvě hodiny.
Ze Slivenu do Hizha Karandila – tři hodiny.

Hora Vitosha
Některé krátké populární turistické stezky kolem parku:
Aleko – Goli Vrâh: Krátká trať (30 minut) mezi vrcholem lanovky ze Simeonova a vlekem z Dragalevtsi.
Aleko – Zlatni Mostove: Pokračujte po trati do Goli Vrâh, obejděte horu Sredets (1969 m) a následně minete hotel Bor. Cesta trvá asi 3 hodiny.
Aleko – hora Cherni Vrâh: Populární, ale strmá cesta, která trvá asi 90 minut. Jinak tento kopec můžete obejít tím způsobem, že pojedete vlekem z Aleko, a pak stačí jít asi 30 minut pěšky na vrchol.
Bai Krâstyo – Aleko: Další oblíbená túra, která slučuje sedačkový výtah z Dragalevtsi s 45 minutovým plahočením se na vrchol hory.
Kostel Boyana – Zlatni Mostove: V kostele se zeptejte na směr cesty do úpatí, které je zvětší části obklopeno řekou Boyana a vede k patnáctimetrovému Boyanskému vodopádu (nejlepší je v zimě). Odtud vede dobře značená stezka do Zlatni Mostove. Celkově výprava zabere 3 hodiny.
Sedačkový výtah Dragalevtsi – Goli Vrâh: Od lanovky ze zdola pokračuje tříhodinový strmý výstup.
Zlatni Mostove – hora Cherni Vrâh: Je to docela drsná túra přes chatu Kumata a horu Sedloto (2018 m). Výlet celkem trvá něco okolo 3 hodin.

Pohoří Rila
Nejlepším startem pro pěší turistiku po značených stezkách kolem východní části pohoří Rila je Borovets. Některé stezky splývají s běžeckými tratěmi. Ještě že tak, protože žádné trasy kolem Borovets nejsou zakresleny v horských mapách, které se navíc vydávají v cyrilici. Cestovní agentura uvnitř hotelu Samokov vám může poskytnout více informací o pěší turistice, a také zde máte možnost sehnat průvodce.

Trasy:
Borovets – Chernata Skala: Pokračujte po silnici přímo do Kostenets a podívejte se na značení směřující na jih k chatě Maritsa. Cesta trvá 3 hodiny a je snadná.
Borovets – chata Maritsa: Využijte trasy z Borovets do Chernata Skala a pokračujte dále na jih. Tento výlet je středně lehký a zabere 4 hodiny 30 minut.
Borovets – chata Sokolets: Následujte silnicí přes Borovets – 2,5 hodiny (lehká). Dále vede cesta od chaty Sokolets na jih k hoře Sokolets (2021 m). Zbytek cesty trvá 1,5 hodiny.
Yastrebets – Borovets: Jeďte výtahem na Yastrebets (2369 m) a jděte dolů – 60 – 90 minut. Cesta je snadná.

Centrální Bulharsku
Pod pojmem centrální Bulharsko si v žádném případě nepředstavujte rozlehlé rovinaté pláně. I v této části země můžete pěstovat pěší turistiku po zdejších kopcích. Jako nejlepší starty pro turistiku vám poslouží Troyan, kde seženete i anglicky a francouzsky mluvící průvodce, a Veliko Târnovo. Ve Veliko Târnovu získáte mnoho informací o pěší turistice v centru TIC.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz