Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

-->LyžováníCyklistikaPěší turistikaGolfRybolov a lovení zvěřeVodní sportyHorolezectví, jeskyňářstvíJízda na koni
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nevýhodou lyžování v Bulharsku je fakt, že některé vleky nejsou na světové úrovni, že ne vždy jsou svahy dokonaleny upraveny a většinou není k dispozici umělý sníh. Ale obvykle se zde vyskytuje dostatek přírodního sněhu, svahy jsou přístupné velice jednoduše a nejlepší ze všeho jsou velice přitažlivé ceny (ačkoliv cizinci většinou obětují více peněz na ubytování, vleky a pronájem výstroje). Hlavní sezóna většinou běží od poloviny prosince do poloviny dubna.
Nejhlavnějšími lyžařskými oblastmi je Bansko, Borovets, hora Vitosha a Pamporovo. Míst k lyžování je tu samozřejmě více, ale někdy nejsou dobře přístupné, sjezdovky nejsou dobře upravované nebo tam velice špatně fungují služby.
Někdy je jednodušší zařídit si a zaplatit něco navíc, jako jsou permanentky, vybavení a kurz, před tím, než opustíte domov. Jelikož je ale počasí nevyzpytatelné, pro cizince je možná lepší permanentky si zakoupit až na místě (platí se pouze hotově – kreditní karty nepřijmou), když vidíte, jaké zrovna počasí panuje. Určitě je to mnohem výhodnější. Zeptejte se ve své zájezdové společnosti nebo cestovní kanceláři na jiné speciality – volné jízdenky, pronájem lyžařského vybavení pro děti…
Hlavní sezóna trvá od 20. prosince do 5. ledna a zhruba od 9 – 22. února. Mimosezóna je potom mezi 5 – 31. lednem a v polovině března. Ceny v lepších hotelech umístěných blízko sjezdovek jsou až o 40% vyšší, ty okrajové jsou často v hlavní sezóně přeplněny. V cenách hotelů nejsou zahrnuty poplatky za jízdenky.

Lyžování na hoře Vitosha
Hora Vitosha je jedno z nejvhodnějších míst pro lyžování v Evropě. Sjezdovky jsou od Sofie vzdálené asi jen 22km – můžete se zde tedy jenom zastavit a podívat se, jaké zde panuje počasí. Podle toho se lehko zařídíte, a když tak můžete vyrazit do Sofie. (Pamatujte si: Může se stát, že v horách je jasno a slunečno, zatímco město může být pod oparem mlhy.) Ačkoliv je hora Vitosha nejvyšším lyžařským střediskem v Bulharsku, před polovinou prosince zde většinou není dostatek sněhu, nicméně naopak sezóna může trvat až do konce dubna.
Z 29 km vysokohorských tratí (nejdelší je pětikilometrová) si můžete vybrat od lehkých po velmi obtížné. Začínají totiž tak vysoko, jako je hora Cherni Vrâh (2290 m), která je většinou vždycky zamlžená. Běžkování je ideální po patnáctikilometrových tratích, ale snowbording zde není dobrý, jelikož svahy jsou příliš skalnaté. Stejně jako vlek Simeonovo a sedačková lanovka Dragalevtsi, je tu hrstka i jiných vleků. Pokud jich budete chtít využívat, zaplatíte si za ně asi 20 leva denně.
Zatímco lanovky jsou levné, je to určitá nevýhoda. Hora Vitosha je totiž předvídatelně o víkendech neuvěřitelně přecpaná. Nedostatek finančních prostředků se projevuje v tom, že svahy nejsou vždy dobře ošetřeny a množství a kvalita pronajímaných lyžařských zařízení není vysoká, poněvadž mnoho místních si vyrábí své vlastní pohony. Obchod s pronajímanými věcmi u vleku Simeonovo a v lyžařském centru Aleko si účtují přibližně 55 lv za celkovou výbavu na jeden den.
Lyžařská škola v Aleko je sice malá, ale má dobrou pověst. Vyučující tvoří výhradně Bulhaři, avšak ovládají více jazyků.

Lyžování v Borovets
Nejstarší bulharské lyžařské středisko je postaveno na svahu hory Musala (2925m) a je jedním z nejvyšších míst na Balkánu. Borovets leží 70 km od Sofie, je to nejrozvinutější a nejsolidnější útočiště v zemi. Již dvakrát hostil sérii Světového poháru v alpském lyžování. Nadílka 1,5 metru sněhu je zaručena hlavně mezi listopadem a dubnem. Dvacet tři sjezdovek (včetně nejdelší v Bulharsku) je ve většině případech v hlavních třech oblastech Markudjika, Yastrebets a Sitnyakovo – Martinovi Baraki. Čtyři běžecké trati mají dohromady 19km a začínají asi 2km pěšky od Borovetse.
Borovets má poměrně nízké přijatelné ceny a jednoduše se k němu ze Sofie dostanete. Určitou nevýhodou je ale vzdálenost. Pro jednodenní výlet ze Sofie to není. Ubytování je levné hlavně blízko Samokova, Govedartsi a Malîovitsy. Nevýhodou je, že Borovets, stejně jako hora Vitosha, je v pátek, sobotu a v neděli přeplněn. Samozřejmě tu funguje také pronajímání výstrojí – za kompletní výstroj na jeden den zaplatíte 35 – 40 leva. Desítky kvalifikovaných instruktorů hovořících více jazyky poskytují výcviky za 250 lv. Kurz trvá šest dní, v ceně jsou zahrnuty i jízdenky a veškeré vybavení.
Borovets má tři sedačkové lanovky, jednu gondolu a deset vleků. Gondola (otevřená celoročně) z komplexu Borosports stojí z Borovetse do Yastrebets 8/12 leva za jednu cestu tam/zpátky. Pro každého, kdo má u sebe průkazku, je k dispozici minibus, který kormidluje mezi hlavním hotelem a sjezdovkou.
Skvělé podmínky tu jsou pro milovníky snowbordingu. Pronajmout si zde můžete snowboard, boty,a dokonce si můžete objednat i šestihodinový kurz.

Lyžování v Malîovitse
Lyžování zde je rozhodně levnější než v Borovetsu, ale rozhodně ne tak náročné. Lyžařské vybavení vám poskytne Škola centrálního pohoří za 4 – 6 leva pro osobu na jeden den (záleží na kvalitě, za lepší se platí samozřejmě víc). Dejte si pozor na to, že jinde v Malîovitse po vás mohou chtít za vybavení až 14 leva. Všechny vleky stojí většinou 7 leva na den.

Lyžování v Bansku
Uvelebte se na úpatí hory Vihren (2914m). Bansko má výhodné klima – relativně krátká léta a dlouhé zasněžené zimy. Bansko není lyžařským střediskem ve stylu Borovetse nebo Pamporova. Toho se dožaduje ten, kdo touží po levnějším lyžování bez vysokých nákladů a odpočinkových aktivit. Ačkoliv nadmořská výška (1800m – 2500m) oblasti zaručuje nejpevnější lyžování, překvapivě to není lyžaři nejvyhledávanější místo.
A teď ta kladná stránka – Bansko je rozhodně hezčí místo k pobytu než Pamporovo a Borovets a hlavně není od Sofie tak vzdálený (pokud ale nemáte svou vlastní dopravu, tak je stejně příliš odlehlé). Sníh, který má mezi polovinou prosince a polovinou dubna obvykle výšku 2m, vydrží většinou až do poloviny května. Vleky a sjezdovky jsou všeobecně dobře udržované. Na druhou stranu je ke sjezdovkám s vlastní dopravou špatný přístup (jeďte raději autobusem z Banska) a o víkendech je tam často narváno.
Ohledně lyžování – resort Bansko se velice vztahuje ke Shiligarnice – na konci větrné 12km cestě jižně od Banska. Dohromady se vzdálenou menší Chalin Vrag, 4km jihozápadně od Banska, je zde šest sjezdovek (dohromady mají 14km), ale jen 8km běžkařských tratí. Ve Shaligarnici jsou čtyři sedačkové lanovky a pět vleků. Celodenní permanentka, do které jsou zahrnuty i autobusy jezdící ke svahům, stojí okolo 20 leva. Vybavení (od 20 leva na den) si můžete pronajmout v Pirin sportu (ul. Gen St. Kovachev 8), kde vám zařídí i instruktora. Výstroj a instruktora můžete sehnat také v Intersportu (ul. Pirin 71), kde pronajímají hlavně snowboardy, a v hotelu Bulagria (ul. Hristo Matov 25), Alpin (ul. Neofit Rilski 6) a v hotelu Bansko(ul. Glazne 37). Hotel Bansko a Intersport také v létě pronajímají horská kola, ale nepočítejte s přílišnou kvalitou ani kvantitou.

Lyžování v Pamporovo a Chepelare
Tato dvě lyžařská střediska v pohoří Rodopi jsou téměř tak vyhovující, jako Vitosha, Borovets a Bansko. Jsou jen 60km severně od řeckých hranic, a tedy se mohou pyšnit více než 250 slunečnými dny v roce a spousty sněhu mezi polovinou prosince a polovinou dubna – podmínky pro lyžování jsou často velice ideální.
Pamporovo
Pamporovo zaujímá osm hlavních lyžařských sjezdovek (dohromady mají 17,5km), 25km běžeckých tratí a čtyři svahy určené pro trénování. Výhodou jsou poměrně nová zařízení a dobře upravované svahy i s lanovkami. Nicméně na druhou stranu tak populární ubytování je pro samotné lyžaře a turisty velice přístupově obtížné. Jinými možnostmi pro ubytování jsou nedaleká místa Chepelare, Momchilovtsi a Shiroka Lûka.
K dispozici vám je pět sedačkových lanovek a devět vleků. Obvykle tři z těchto sedačkových lanovek (čísla 1,2 a 4) jsou otevřeny i v létě. Sedačky stojí 5/7 leva jednu cestu tam/zpátky a celodenní permanentka asi 30 leva. Minibusy z hotelů k vlekům jsou pro každého s permanentkou zadarmo.
Pamporovo dobře zajišťuje rodiny a poskytuje lyžařské školky pro děti. Svahy jsou ideální pro začátečníky a sehnat si trénování je tu vskutku lehké. Většina instruktorů mluví anglicky a německy. Účtují si okolo 122 – 180 leva za osobu za 12 – 24 hodin tréninků, které se většinou stihnou za šest až dvanáct dní. Individuální instrukce stojí o mnohem méně: asi 31/45 leva za jednu/dvě hodiny.
Možnosti pro pronájem lyžařského vybavení jsou tu hojné ve speciálních obchodech.

Chepelare
Toto tišší a levnější místo pro lyžování, avšak daleko méně zažité, je rodištěm známé bulharské šampiónky zimních olympijských her 1998 v biatlonu Ekateriny Dafovské. Sjezdovky Mechi Chal I (3200m) a Mechi Chal II (5200m) jsou dvě nejlepší na Balkáně. Sedačkový výtah (v létě není v provozu) je asi 1,5km jižně od centra vesnice a je značený podél silnice do Pamporova. Jediné místo k pronájmu výbavy je Lyže Orion u vleku, ale většinou není dost instruktorů. Chepelare je dobrým místem k nákupu několika levných, zde vyrobených lyží a výrobků s nimi souvisejícími.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz