Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

NP Pohoří PirinNP v severním BulharskuNP u pobřeží Černého mořeNP v centrálním Bulharsku-->Národní park Vitosha a jezero Iskâr
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Národní park Vitosha
Hory Vitosha je vlastně zaoblené horské pásmo 23 km dlouhé a 13 km široké, které leží jižně od Sofie. Je známo pod hovorovým názvem „plíce Sofie“, jelikož do věčně znečištěného města přivádí svěží vánek. Hory jsou součástí 22 726 hektarového Národního parku Vitosha, který je nejstarší svého druhu v Bulharsku (vytvořen v r. 1934). Nejvyšším místem (2290m) je hora Cherni Vrâh , (Černé místo), jež působí jako pátá nejvyšší hora Bulharska a zároveň patří do jedenácti dvoutisícovek v kraji. Žijí tu vlci, medvědi, divoké kočky, jeleni, jezevci a další živočichové.
Tak jako v zimě je populární pro mnoho lidí lyžování, tak národní park vábí řady výletníků, sběračů ovoce a výprav o letních víkendech. Jsou zde desítky jasných turistických stezek, mnoho hotelů, kaváren a restaurací a okolo 80 chat a horských bud.Aleko
Aleko byla pojmenovaná po Aleko Konstantinovu, bulharském spisovateli, který v 19. století zveřejnil jako první svůj nápad o turistice v regionu. V létě (hlavně o víkendech) je oblast zaplněná rodinami na pikniku, zamilovanými páry a turisty. Jedna z populárních aktivit je jízda na horském kole z Aleka dolů. Kolo nahoru dostanete lanovkou ze Simeonova. Existuje také několik půjčoven či prodejen horských kol dole v Sofii – např. Stenata v ulici Tsar Samuil, Orion v ulici Pozitano.

Zlatni Mostove
Místo Zlatni Mostove (Zlaté mosty) přebralo své jméno od obrovité řady omletých balvanů, které kolem řeky vyskládal před několika stoletími ledovec. Je to další pěkné místečko pro trávení letních víkendů, ale samozřejmě jsou tu i jiné oblasti, které stojí zato navštívit. Je možné se sem dostat autobusem z Ovcha Kupel anebo taxíkem.

Dragalevtsi
Dvou sedačková lanovka nahoru začíná asi 5 km po silnici od vesnice Dragalevtsi (když to vezmete pěšky, jsou to asi kilometry tři). První lanovka vede jen do Bai Krâstya, tady přestoupíte na další sedačkovou lanovku, jež vede až do Goli Vrâh. Obě dvě fungují nepřetržitě celý rok od pátku do neděle.
Tento výtah je levnější než „Simeonovo gondola“ a také nezměrně oblíbený, zvláště o letních slunečních víkendech. V pravé poledne jsou největší fronty, proto občas někdo nevydrží a stejně tou dražší jede. Od Goli Vrâhu se zkuste podívat na horu Aleko - cesta pěšky trvá okolo 30 minut. Odtud se pak do Simeonova můžete svézt sedačkovou lanovkou.
Od začátku sedačkové lanovky Dragalevtsi se vydejte po turistické stezce. Asi po kilometru byste měli narazit na klášter Dragalevtsi. Klášter byl postaven okolo roku 1345 (nejspíš je nejstarším dochovaným klášterem v Bulharsku), ale čtyřicet let byl opuštěný. Může se pochlubit zejména okouzlujícími malbami a je uctívaný jako jedna z mnoha skrýší povstalců proti Turkům v čele s Vasilem Levským.
Náměstí cara Ivana Alexandra je obehnáno roztomilými kavárnami a tradičními, ale drahými restauracemi. Mnoho míst k posezení při jídle a pití ale naleznete hlavně cestou k lanovce.

Simeonovo
Můžete jet kabinkovou lanovkou pro šest lidí do hor ze Simeonova. Lanovka jezdí v pátek, sobotu a v neděli od 9 do 16.30 hod (1. října – 31. března) a od 8.30 do 18.00 (1. května – 30. září). Je možné vystoupit na jedné nebo na obou křižovatkách Vtora a Chetvarta, odkud se můžete vydat pěšky hlouběji do parku a potom pokračovat výletem v horách.

Kyustendil
Strategická pozice Kyustendilu, nachází se asi 90km jihozápadně od Sofie a její blízkost k Makedonii a Srbsku zajišťuje městu pestrou historii. Slunečné klima a minerální zdroje přitahovaly osadníky během římské, řecké a thrácké doby, dosud se to projevuje hlavně na zdejších obydlích. Pro návštěvníky je Kyustendil běžným průjezdním místem pro cestování do Makedonie a z Makedonie, jednodenním výletem ze Sofie a levnějším místem pro pobyt než v hlavním městě.
Můžete zde navštívit Městské historické muzeum, ve kterém je nashromážděno množství předmětů z thrácké a římské doby a zbytky neolitických obydlí (z okolí 40km). Nedaleko odtud se nachází ruiny Asclepiovy svatyně z 2. st. a rozsáhlé tržiště. Na pohled ošklivější je mešita ze 16. století Ahmed Bey, jež stojí asi 400m severovýchodně od centrálního náměstí Velbâzhd.
Na vrcholu zalesněného kopce Hisarlâk, kolem 2km jižně od náměstí Velbâzhd, jsou ruiny starého opevnění římského města Pautalia ze 2. století.
Umělecká galerie Vladimíra Dimitrova je umístněna asi 200m severně od Velbâzhdu. Je sídlem přes 200 uměleckých prací hlavně zde narozeného Dimitrova, kterému se také říkalo „pán“.

Jezero Iskâr
Tato ohromná uměle vytvořená přehrada slouží jako zdroj vody pro hlavní město, a jelikož je blízko Sofii, často sem její obyvatelé pořádají jednodenní výlety. Mohou vám být pronajaty kánoe, surfy a kolesové parníky přibližně na dobu jedné hodiny v několika viditelných místech podél silnice ze Sofie do Samokova.
Je zde možnost kempování a pronajmutí bungalovu. Kemp se nachází asi 40 km od Sofie podél silnice na Samokov. Je dobře značen, takže by ho měl každý najít. Tedy kempování je možné téměř všude na pobřeží jezera, ale musíte být velmi opatrní. Jeden ze zážitků může být piknik u jezera nebo zastávka v jedné z nespočetných kaváren a restaurací.
Pokud jedete k jezeru autobusem ze sofijského nádraží Yug, zastaví vám na požádání všude podél jezera.


Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz