Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

NP Pohoří PirinNP v severním BulharskuNP u pobřeží Černého moře-->NP v centrálním BulharskuNárodní park Vitosha a jezero Iskâr
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

NP Shumenská dolina
Tento národní park, jak už může být z názvu jasné, leží nedaleko města Shumen. Pyšní se svou nevídaje pestrou krajinou. Střídají se zde pláně s kopcovitými plošinami, které často vedou až k dlouhým pásmům hor. Výjimkou nejsou ani husté lesy obměňované strmými skalnatými útvary. Jeho ideální klima umožňuje život 500 druhům cévnatých rostlin. Běžně jsou zde k vidění duby, buky i habry, z těch exotických druhů si budete moci prohlédnout akáty či červené duby.
Kromě vydatné flory můžete obdivovat a zkoumat hojnou faunu. V tomto parku totiž žije přes sto druhů ptáků. Nadšencům historie se určitě zalíbí archeologická rezervace „Shumenska Krepost“. Pokud vás bude něco zajímat a budete se chtít blíže na něco zeptat, navštivte Návštěvnické centrum.


NP Sinite Kamani
Tento park leží mezi Sofií a Burgasem, a ačkoliv patří do nejmenších bulharských parků, může se pochlubit nádhernými kamennými formacemi. V jeho neporušené krajině žijí stovky velice zajímavých druhů rostlin. Kromě jiných zde našli domov tři druhy evropských ptáků, jimž hrozí vyhynutí. Je to sokol stěhovavý, káně dlouhonohé a orel královský.


NP Centrální Balkán
Národní park Centrální Balkán leží v srdci Bulharska. Jeho terén zahrnuje rozlehlé vysokohorské louky, skalní útvary, svahy, hluboké kaňony a vodopády. V parku žijí vzácné a ohrožené druhy divoké zvěře a jeho rozlehlé plochy nabývají celosvětového vědeckého významu. Byl zřízen v roce 1991, aby uchoval neporušenost místního přírodního bohatství a zachránil všechnu žijící populaci.
Chráněná oblast tohoto parku patří k největším v Evropě. Každá rezervace z jeho devíti (Boatin, Tsarichina, Kozya Stena, Steneto, Djendema, Severen Djendem, Peeshti Skali, Sokolna a Stara Reka) se stala součástí světových vědeckých i ochranářských odborů.
Hřebeny horského pásma Balkán přesně oddělují území Černého moře od Egejského. Proto zde pramení mnohé řeky, anebo touto oblastí alespoň protékají. Koryta řek jsou velice příkrá, kvůli tomu se zde z nahromaděné vody formují okouzlující vodopády (místní je nazývají praskalo). Na území národního parku Centrální Balkán dokonce najdeme hned tři nejvyšší vodopády v Bulharsku – Raiskoto Praskalo (124,5 m), Vidimskoto Praskalo (80 m) a Kademliiskoto Praskalo (72 m).Tento park má pestré bohatství a rozmanitost, co se týče rostlinstva. Až do dnešního dne bylo rozlišeno 2340 druhů rostlin – z nich: 1900 druhů a poddruhů vyšších rostlin, 15 kapradin, Lycopodia, Selaginella, 3 Equiseta, 166 druhů bylin, 229 druhů lišejníků a 256 dalších rostlin. Dokonce se na území parku rozlišilo již přes 250 druhů hub.
Různé klimatické podmínky a členitý terén uvnitř parku poskytují vhodné podmínky žití divoké zvěře. Je to jedna z mála evropských oblastí, která ochraňuje vzácná a ohrožená zvířata, jako například vlky, kuny, vydry, divoké kočky, různé netopýry, kamzíky, orly, sluky a kosy.
V národním parku Centrální Balkán je možno vidět 59 druhů savců, což je celých 66% všech savců žijících na území Bulharska, 14 druhů plazů (40% ze všech žijících v Bulharsku), 123 druhů hnízdících ptáků (45% z B.) a 8 obojživelníků, což je celá polovina ze všech obojživelníků v celém státě.Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz