Dovolená Bulharsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

NP Pohoří PirinNP v severním Bulharsku-->NP u pobřeží Černého mořeNP v centrálním BulharskuNárodní park Vitosha a jezero Iskâr
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Přírodní rezervace Ropotamo
Tato rezervace byla zavedena roku 1940, aby chránila křehkou krajinu rozsáhlých močálů a obrovských písečných dun v Bulharsku, jakož i vzácné rostlinstvo (např. endemické písečné lilie). Rezervuje, kromě toho také chrání více než 200 druhů ptáků (7 z nich je ohroženo); plazi, jako jsou hadi a želvy; a parmice a kapry, kteří zde nemohou být loveni, jelikož rybaření je tady nezákonné. Tato stará rezervace, je nyní vedena v Bulharsko-švýcarském programu péče o zachování druhové různorodosti (BSBCP).
Vysvětlivky (v angličtině) o místní floře, fauně a přírodní krajině jsou poskytovány podél celé trasy.
Tam, kde hlavní silnice křižuje řeku Ropotamo mezi Sozopolem a Primorskem, je hlavní vstup do parku upřednostňovaného jednodenními výletníky a autobusovými skupinkami. Podél temné zelenohnědé řeky najdete pár kaváren, místeček pro piknik a několik tras pro pěší turistiku, ale většina návštěvníků přichází hlavně kvůli jízdě na lodičkách.Přírodní park Strandjha
Na jihovýchodním rohu Bulharska se rozprostírá zřídka kdy navštěvovaný přírodní park Strandjha, který byl zaveden v roce 1995. 1161 km2 zvlněného pohoří chrání odlišné přírodní vegetace, počítaje rozsáhlé lesy dubových a bukových stromů, tak jako 40 druhů ryb, 261 druhů ptáků (více než 70% z nich byla nalezena v Bulharsku), 65 druhů savců (šest z nich je ohroženo) a různé neodkryté byzantské pevnosti.
Ekologická turistika je dnes již poměrně na úrovni, a to hlavně díky pomoci Bulharsko-švýcarského programu péče o zachování druhové různorodosti a amerického Sboru míru v Sofii.
Nezatoulejte se hlavně příliš blízko k tureckým hranicím. Ty jsou oblastí pro pašeráky a agresivní pohraniční hlídky.
Park je ideální pro provozování pěší turistiky, poněvadž je řídce osídlený a poměrně málo zvlněný. Několik krátkých tras mezi 1 km a 8 km dlouhými a delšími cestami okolo 20 km mezi pobřežím a centrálním parkem, Park se tedy skládá většinou z nerozvinutých písčitých pláží podél bulharského černomořského pobřeží. Jestliže návštěvu vykonáváte na začátku června, určitě navštivte festival Tancování ohně v Bulgari.
Na jihovýchodě parku leží administrativní centrum Malko Târnovo. Komplex Historického muzea a Etnografického muzea zaujímá několik ukázek parku. Personál obou muzeí je určitě také výborným zdrojem informací. Uvnitř přírodního parku je dovoleno kempování.


NP Zlaté Písky
Tento národní park, který najdete severně od města Varna, byl poprvé otevřen v roce 1943. V roce 1981 byl sice značně rozšířen, ale i tak stále platí, že patří do těch nejstarších a nejmenších parků v Bulharsku. Jeho zeměpisná poloha (277m n. m.) již nyní určuje něco zvláštního. Vlastně zde najdete úplně jiné zvířectvo než v ostatních parcích. Máte velikou šanci, že zahlédnete jeleny, divočáky, zajíce, červené veverky a různé druhy orlů, sokoly a bažanty.
Určitě se vyplatí navštívit i archeologickou a historickou část parku – klášter Aladja se svými dosud zachovalými malbami.
Park vytváří ideální zastávku pro rekreanty z poklidné a uvolňující Varny nebo Zlatých písků, od kterých vlastně získal své jméno. Díky kvalitě pláží a vody v severních černomořských resortech byla oblast v roce 1996 oceněna „Modrou vlajkou“. Mimo to je oblast také známa svými léčivý prameny, proto zde bylo zřízeno velké množství lázní, jež lákají mnoho turistů ze zahraničí.

Ostrov Svatého Jana
Ostrov Svatého Jana (Ivana) je se svými 660 hektary nejrozlehlejším ostrovem při bulharském pobřeží. Ačkoliv je nyní neobydlený, trosky klášterů, svatyní a majáků postavených v roce 1884 jasně poukazují na dřívější osídlení. Ostrov je nyní přírodní rezervací a chrání okolo 70 druhů ptáků. Můžete ho navštívit lodí, anebo se stačí kochat z okna některé restaurace na severozápadní straně starého města.
Jeden kilometr dlouhá pláž Harmanite je široká a čistá a nabízí vodní skluzavky a kolesové parníky. Městská pláž (nebo také Severní pláž) je také dlouhá, ale není tak široká a nenabízí stejné množství pobřežních kaváren, restaurací a barů, jako Harmanite.

Průvodci a mapy© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz