Dovolená Bulharsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

NP Pohoří Pirin-->NP v severním BulharskuNP u pobřeží Černého mořeNP v centrálním BulharskuNárodní park Vitosha a jezero Iskâr
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Národní park Vrachanska Balkan
Oblast 28 845 ha na jihozápadě od Vratsy byla prohlášena národním parkem v roce 1989. Chrání více než 700 druhů stromů, 9 druhů ptáků a okolo 500 jeskyní. Jiné nestálosti krajiny, jako jsou skalnaté výchozy, jsou tedy také chráněné, ale paradoxně se zde pěstuje horolezectví a létání bezmotorovými letouny. Velká část dostupnějších oblastí v parku je bohužel poznamenána důsledkem rozmachu. Mnohé hotely jsou opuštěné a nepoužívané sedačkové výtahy se hrozivě klátí nad silnicí.
Jeskyně Ledenika se rozkládá 15 km (okolo tří hodin pěšky) od bývalého hotelu Tourist ve Vratse – pokračuje se po tmavomodrém značení (v bulharštině). Většina je v zimě krytá ledem, ale velice oblíbené exkurze se zde provádí i v létě. Vstup je možný pouze s průvodcem. Pro výpravu s průvodcem je potřeba minimálně osm lidí. Nejlepší čas pro návštěvu je o slunečných víkendech. Kromě toho se zkuste pozeptat ve vašem hotelu na koncerty, které se naprosto úžasně konají uvnitř jeskyně.

Národní park Rusenski Lom
Tento 3260 hektarový národní park zavedený roku 1970 svírá řeky Rusenski-Lom, Beli-Lom a Malki-Lom nedaleko od Ruse. Park je jedním z nejlepších míst v Bulharsku pro pozorování ptáků. Chrání okolo 170 druhů vodních ptáků, jakož i ohrožené egyptské supy, menší poštolky a obrovské orly a sovy. Vytváří také domov pro 67 druhů savců (16 z nich je ohroženo) a 23 druhů netopýrů. Park se skládá z nekonečných údolí a pohoří (neobvykle obklopenými Danubskou nížinou). To je způsobeno jedinečnými geologickými posuny v období pleistocénu.
Většina návštěvníků žasne nad asi 40 kamennými kostely, které jsou postaveny uvnitř anebo okolo 300 jeskyní. Kamenný klášter v Ivanovo je přístupný, ale jinak mnoho jiných jeskyní otevřených pro veřejnost není. Můžete navštívit druhou nejdelší jeskyni v Bulharsku – Orlova Chuka Peshtera (jeskyně Orlí štít), mezi vesnicemi Tabachka a Pepelina. Kromě toho okolo parku stojí skromné trosky měst postavených Thráky a Římany.
Nové informační centrum v obshtina (radnice) v Ivanovo vám sdělí, kdy je všechno přesně otevřeno. Většina návštěvníků si vyzvedává mapu Naturpark Russenski Lom publikovanou Green Danube Program. Mapa si můžete zakoupit ve stánku s knihami a časopisy v Ruse a v kanceláři národního parku v ulici Gen Shobelev 7 v Ruse.

Kamenný klášter Ivanovo
Pár jeskyní nedaleko Ivanovo bylo používáno pro náboženské účely. Nejznámější je kamenný kostel St. Bogoroditsa (Svaté Panny). Jen zbylé části původního komplexu kláštera Svatého archanděla Mikhaila jsou dnes běžně známé jako kamenný klášter Ivanovo. Klášter je postaven uvnitř jeskyně, která je 16m dlouhá, 4m široká a 38m nad zemí. Nyní je zapsán v listině UNESCO.
Klášter byl stavěn v průběhu 16. století pod sponzorstvím cara Ivana Asena II. a cara Ivana Aleksandâra ve spojení s Královským soudem a stalo se z něj regionální centrum umění, kultury a náboženství. Vnitřní malby ze 14. století, které jsou považovány za jedny z nejlepších v Bulharsku, ne-li v Evropě, ukazují portréty některých svatých a vášnivé scény při Poslední večeři. Umělci nejsou známi.

Cherven
Cherven byl poprvé založen v 6. století našeho letopočtu lidmi z Ruse, kteří chtěli uniknout neustálým slovanským nájezdům. Během Druhé bulharské říše (1185 – 1396) se město stalo důležitým náboženským, ekonomickým a vojenským centrem. Zbytky citadel ze 6. století jsou pozoruhodně nedotčeny. Nedávno se odkrylo několik ulic, věží a kostelů. Nyní jsou všechny části chráněny Archeologickou rezervací. Trosky naleznete, když půjdete severně od vesnice Cherven. Od Ivanovo je to přibližně 15 km jižním směrem.


Zajímavé odkazy

Odkaz na severní Bulharsko

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz