Dovolená Bulharsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

-->NP Pohoří PirinNP v severním BulharskuNP u pobřeží Černého mořeNP v centrálním BulharskuNárodní park Vitosha a jezero Iskâr
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pohoří Pirin Pohoří Pirin Zastrčené v jihozápadním koutu Bulharska je celistvé pohoří Pirin (2585 km2) pojmenované po slovanském bohu hromů – Perunovi. Během staletí sem byli přitahováni Turci, Řekové i Slované, protože se zde vyskytuje minerální voda (více než 230 pramenů) a 186 původních jezer, která často ani v zimě celá nezamrzají. Průměrná výška pohoří Pirin je poměrně malá – okolo 1033 metrů, ale přes sto vrcholů je vyšších než 2000 m (a 12 vyšších než 2700m). Nejvyšší hora Vihren - 2914 m leží nedaleko Banska.
Jen 1,8 km jihozápadně od Banska stojí vstupní brána do Národního parku Pirin, který je stále a bezplatně otevřen a má rozlohu 40,447 ha. V roce 1983 byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Chrání zde několik rozmanitých a unikátních lesoparků, 1100 druhů savců (jako jsou medvědi, jeleni a divoké kozy).

Kancelář Národního parku Pirin sídlí v Bansku. Zde se můžete ifnormovat o zajímavostech národního parku, o pěších a cyklistických stezkách, apod.

Vihren hora VihrenVihren hora Vihren
Pohoří Pirin Bansko
Bansko bylo založeno v 10. století na straně staré osady Thrákie. Během 18. století bylo město vysoce prosperující, protože jeho náhodná pozice na obchodních cestách ho nasměrovala mezi Egejské moře a Podunajskou Evropu. V této době bylo Bansko domovem obchodníků, řemeslníků a umělců a vlastnilo výborné školy pro malíře ikon a rytce do dřeva.
Bansko je jedním z lesknoucích se klenotů v bulharské turistické koruně. Tvoří základnu vysokohorskému lyžování a skvělé letní turistice. Bansko se pyšní více než 150 kulturními památkami, mnohými z bulharské renesanční doby. Tyto budovy byly postaveny z kamene a ze stavebního dříví, a to za účelem obranných hradeb. Měly utajenou přístupovou cestu, aby bylo uchráněno zdejší obyvatelstvo před jejich otomanskými nepřáteli. Za pomoci Krásného bulharského projektu byly mnohé domy přetvořeny na okouzlující hostince (mechany) a útulné penziony.
Hlavní náměstí Nikola Vaptsarov je spojeno s náměstím Vûzhrazhdane ulicí Pirin. Tomu druhému náměstí dominuje gigantický pomník Paisii Hilendadrski, obětavého místního mnicha, který byl podněcovatelem bulharského národního obrození.


Pirin
Muzeum o životě Vaptsarova (náměstí Nikola Vaptsarov) je v domě, kde se narodil Vaptsarov (1909 – 42), vážný antifašistický básník a aktivista. Zatímco studoval na akademii Varna Maritime , byl populistickým spisovatelem a zapřísáhlým aktivistou vlivu komunistické ideologie. Během války byl vězněn a mučen fašistickým kabinetem. Zatímco čekal na popravu, psal své nejpopulárnější básně. Krátké video navazuje na audiokazetu v angličtině, francouzštině nebo němčině, jež poskytuje více detailů o výstavě, která je popsána bohužel pouze jen v bulharštině. Připojená výstava Řemesel a textilu figuruje v tradičním umění, řemeslech a textilu z Banska, tak jako ručně dělané předměty z celých Pirin. Většina položek i s vyšívanými suvenýry a tradičními košilemi je na prodej. Výstava vede i k sousednímu Divadlu Zhelev, které je domovem uměleckých prací známého místního malíře Tenio Zheleva.
Velyanovův dům (ul. Velyan Ognev 5) vystupuje s podrobně vymalovanými obrazy a vyřezanými pracemi ze dřeva.
Dům Neofita Rilského (ul. Pirin) jsou vlastně přestavěné školní prostory. Vystavuje nějaké rukopisy a fotografie Rilského (1793 – 1881), který se proslavil jako otec bulharského světského vzdělání a výchovy.
Kostel Světa Troitsa (náměstí Vûzhrazhdane) byl postaven v roce 1835. Lemuje ho 1m tlustá a 4m vysoká kamenná zeď. Hlavním znakem je skvostné dřevěné patro se stylovým nábytkem a vybledlými malbami. Přízemí kostela figuruje hlavní pamětihodnost Banska: třicet metrů vysoká věž s hodinami, postavená v roce 1850.
Ikonostas (ul. Yane Sandanski) je přidružen klášteru Rila. Čísla nádherných náboženských ikon jsou uložena zde pod těžkým sklem, ale žádný štítek není přeložen do angličtiny. Přístup závisí na přítomnosti personálu. Když se vám podaří pracovníky dostihnout, zaplatíte za vstup přibližně okolo 2 leva.
Každoročně se tu odehrává několik festivalů. Např. Lidový festival pirinských zpěvů, Mezinárodní jazzový festival, Slavnosti banských tradic, Den Banska a Den sv. Theodora a další.

Sandanski Sandanski
Sandanski leží 65 km jižně od Blagoevgradu. Město je často ignorováno a využíváno v podstatě jen jako spojka s Melnikem. Nicméně je to pěkné a bezstarostné město, které se vyznačuje dlouhými šedými nákupními středisky a obrovskými městskými parky. Sandanski tvoří spíše jinou alternativu pro ty, kteří mají rádi vzrušující noční život a turistiku. Město se může pochlubit neustálou sluneční září a minerálními prameny, které zřejmě léčí všechny druhy nemocí, např. takových jako je bronchitida a astma. Díky tomu jsou sem vábeni turisti z celého Balkánu.
Sandanski bylo poprvé osídleno okolo roku 2000 př. n. l. Thráky a později Římany a Slovany. Město je podle legendy kolébkou Spartaka, který stál v čele povstání Slovanů na současné Sicílii proti Římanům v r. 74 př. n. l. Město v 6. st. n. l. skoro úplně zničili Barbaři, ale později bylo přestavěno a stalo se významným městem První bulharské říše.

Archeologické muzeum (bulvár Makedonia 55) Zájem je tu hlavně o objasnění zdánlivé propojenosti mezi Sandanským a Spartakem a o výrobky z ruiny baziliky Sv. Joana.
Kostel sv. Jiří (ul. Sv Kiril i Metodii 10) byl postaven v r. 1861 a je jediným zbylým kostelem v Sandanski z této doby. Návštěvníci jsou vítáni, ale prosím, buďte ohleduplní, poněvadž kostel stále funguje a stále se slouží mše.
Můžete zde navštívit několik uměleckých galerií, které vystavují známějším umělcům regionu. Nejznámější je galerie Hudozhestvena (ul. Makedonia).
V obrovském městském parku roste více než 200 druhů rostlin ze Středozemního moře. Můžete tu také vyzkoušet minerální koupele a bazény. Nebo se projet v kolesovém parníku po malých jezírcích. Když se budete nudit, zajděte si do letního divadla.
Každoročně se zde konají různé festivaly, jako je např. Folkový koncert ke dni Sv. Vasila, Pirinský národní festival a Festival mladého červeného vína.

Sandanski
Melnik Melnik
Melnik je vklíněn do úzkého pískovcového údolí, jež se rozléhá asi 20 km severně od řeckých hranic. Vesnice byla podle pověsti založena pro výrobu a rozsáhlý obchod s tmavočerveným vínem a tabákem. Skoro před stoletím vzkvétala jako obchodní centrum s 20 tis. obyvateli. Dnes je Melnik oficiálně malým bulharským městem.
Cizinci a místní se zde shromažďují a chodí se dívat na podivné zbytky kostelů, jimž se říká „pískové pyramidy“, a domů z období národního bulharského obrození. Také si tu můžete vyzkoušet uvařit tradiční jídla a vína. Melnik je tedy základnou, ze které můžete probádat jižní část pohoří Pirin.

Území okolo Melniku bylo poprvé osídleno kmenem Thráků, do kterého patřil legendární Spartakus. Později byl osídlen Římany, potom mezi 7. a 9. st. n. l. Slovany. Název Melnik možná pochází ze slovanského slova mel, což znamená pískovitá křída, kterou můžete vidět v obklopujících útesech.
Melnik se dostal na počátku 13. století na post oblastního křesla pro Alexe Slava (později dostal titul Krutovládce). Z města si udělal hlavní město své osobní říše. Nechal zde postavit několik klášterů a pevností (zbytky z některých si můžete prohlédnout i dnes). Melnik se stal centrem vzdělání, kultury a střediskem žádaných šperků od místního řemeslnického výrobce, řezbářských výrobků a keramiky. Kromě toho také produkoval obrovské množství kvalitního červeného vína. Tato tradice proniklala až do vzdálených částí Řecka a Benátek.

Melnik V průběhu otomanské okupace v Melniku nastal úpadek, ale své prosperity znovu nabyl během bulharského národního obrození v 18. a na počátku 19. století. V této době se znovu budovala tradiční bulharská obydlí, která byla často stavěna na troskách starých římských a slovanských domů. Před Balkánskými válkami (1912 – 13) v Melniku žilo přes 20 tis. obyvatel, avšak během válek bylo město z velké části zničeno ohněm. Od té doby se město hodně změnilo, neboť bylo výrazně obnovováno a přestavováno.

Ochutnávání vína
Melnik byl uznávaným producentem kvalitního vína přes více než 600 let. Místní dospělé hrozny nemají příliš lákavou chuť, ale výrobek tmavého a těžkého červeného vína je velice chutný. Několik vináren najdete podél melnických ulic z kočičích hlav.

Výrobna vína Mitko Manolev je v podstatě sklep vykopaný do skály a přátelská chata se stoly a židlemi, kde si můžete okusit a samozřejmě také koupit víno z Melnika a blízkého regionu. Najdete ji na cestě na krátkém svahu mezi troskami Bolyaskata Kâshta a domem Kordopulov.
Nedaleká výrobna vína Damianitza poskytuje místní víno zájezdům.Muzea
Domy v Melniku jsou typicky stavěny na straně útesů a na vrcholu suterénu udělaného z kamene, ve kterém se často vyrábí anebo uchovává víno. Byty v nejvyšších poschodích obvykle nabízejí nádherné výhledy. Bylo rozhodnuto, že všechny budovy v Melniku musí být postaveny v bulharském národním renesančním stylu a nabarveny nahnědo nebo bílo.
Dům Kordopulov postavený v roce 1754 byl domovem jednoho z nejpřednějších melnických velkoobchodníků s vínem. Nyní je jednou z územně nejrozsáhlejší renesanční stavbou. Nepřehlédněte obrovské území vinných sklepů se 180 nepřehlednými jeskyněmi vytesanými do skály a roztomilé zasedací místnosti s nástěnnými malbami a pomalovanými okny. V současnosti v této čtyřposchoďové budově je muzeum.
Dům Pashovata Kâshta byl postaven v roce 1815 a stal se proslulým místem, kde Yane Sandanski prohlásil osvobození Melniku od Turků v roce 1912. Nyní hostí skromné sbírky z historie vesnice.
Městské muzeum zaujímá několik tradičních kostýmů, keramiku a šperky z melnického regionu. Nejzajímavější jsou fotografie rušného města pořízené na počátku 20. století.

Dům Bolyaskata Kâshta je datován asi do 10. století, tudíž je jedním z nejstarších domů v Bulharsku. Nicméně dnes je naprosto rozpadlý, stojí zde už jen několik zdí. Určitě stojí zato jít se pěšky podívat na nejlepší pohledy Melnika právě k těmto ruinám. Před ruinami stojí zbytky kostela Sveti Antoni z 19. století, který je uzavřen a není popsán v jiném jazyce.


Melnik - kostel Z celkového počtu sedmdesáti kostelů jich v Melniku přečkalo asi jen 40. Většina z nich je ale stejně v troskách. Prohlédnout si můžete kostel Sveti Nikolai, jenž byl původně postaven roku 1756, a zříceninu pevnosti Slavova Krepost postavené Krutovládcem Slavem. Obě mohou být vidět ze zříceniny Bolyaskata Kâshta. Dále můžete pokračovat po stezce veoducí asi 300 m východně po hřebenech, která Vás dovede až ke zřícenině kaple Sveta Zona.
Do ostatních zřícenin můžeme zahrnout i parní lázně. Dají se lehko přehlédnout , stojí přesně před hostincem Mehana Ogi).
Za zmínku a za Vaši návštěvu stojí ještě r. 1840 postavený kostel Sveti Petâr a Pavel, který najdete, když půjdete cestou dolů od parkoviště hotelu Melnik, a z 15. století kostel Sveta Barbara. Ten stojí nedaleko domu Kordopulov.

Vihren cesta na horu VihrenVihren hora Vihren

Zajímavé odkazy

Více o víně Diamantzina

Průvodci a mapy© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz