Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

SofieVarna-->Nesebar
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nesebâr, jež leží 37 km severovýchodně od Burgasu, sedí na malém kamenitém ostrově připojeného k pevnině úzkou, uměle vytvořenou šíjí. Nesebâr je překrásné město s mnoha troskami kostelů ve dlážděných ulicích a s pár hodnotnými muzei. Díky tomuto je zapsán UNESCEM jako místo světového dědictví. Na rozdíl od Sozopolu, Nesebâr nabízí spousty obrovských hotelů ve starém městě, ale jeho pláže nejsou nikde poblíž.
První obyvatelé byli Trákové, kteří se zde usadili v době kolem roku 3000 před naším letopočtem, kdy bylo město známé jako Mesembria. V roce 512 př. n. l. sem přišli s Tráky žít Řekové a postavili zde pevnosti, svatyně, brány a věže – většina z nich je nyní ponořená pod hladinou Černého moře.
Aby se město vyvarovalo stejnému druhu drancování a rabování, které zničilo Apollonii (Sozopol), tak populace Mesembrie přijala v roce 72 před naším letopočtem římské okupanty. Ale když se Římané koncentrovali do druhého přístavu a začali ignorovat tuto část pobřeží, tak ve městě nastal úpadek.
Za vlády Byzantinců od roku 395 Mesembria získala své dřívější významy, jako je centrum obchodu a strategie. Během 5. a 6. století zde bylo vztyčeno několik zdí, věží a impozantních kostelů, včetně baziliky. Po bulharské invazi v roce 812 bylo město přejmenováno na Nesebâr podle neznámého dějepisce. Po několik století se potom Nesebâr začal šířit ven mezi byzantského panovníka a První bulharskou říši (681 – 1018), ale město naštěstí zůstalo nezraněné.
Turkové dokonce sami opustili Nesebâr a rozhodli se pro zesílení existujícího opevnění pro ochranu proti pirátům. Město dosáhlo mezi 13. a 15. stoletím několika úspěchů, ale znovu náleželo Byzantincům a potom v roce 1453 Otomanům. Během bulharského národního obrození v 18. a 19. století Nesebâr opět prosperoval a někteří obchodníci zkonstruovali nesčetné množství typických domů. Některé z nich zůstaly dodnes. Na počátku 20. století přestal být Nesebâr aktivní v obchodování, jelikož byl zastíněn Varnou a Burgasem. Dnes přežívá skoro jen díky turistice.

Nesebar Nesebar
Staré město stojí na kamenitém výchozu 850 m dlouhém a 300 m širokém. S novým městem je propojeno na „pevnině“ úzkou silnicí vedenou po hrázi, která prochází 3000 let starými opevňujícími zdmi, jež postavili Trákové a později obehnali Řekové a Byzantinci.

Nesebâr byl neuvěřitelně domovem více než 80 kostelů a kaplí. Z většiny dnes zůstaly pouze trosky. Charakteristickým designem nesebârských stylových kostelů jsou vodorovné pruhy bílého kamene a červené cihly, které jsou vyváženy pruhovanými slepými oblouky tkvících na svislých pilastrech. Fasády vyzdvihávají keramické pevné disky a rozety. Kromě toho všeho jsou kostel denně otevřené a nemusí se do nich platit vstupné.
Můžou Vás tu zaujmout ruiny baziliky, která je kromě toho také známá jako Metropolitní kostel a Staré biskupství. Původně byl postaven na počátku 6. století a potom na konci 9. století přestavěn. Sloužil jako biskupství až do roku 1257, kdy kostel prohledali Benátčané. Obsahoval tři chrámové lodi a pyšnil se prostornými vnitřky s vysokými zdmi a širokými okny. Nevšední trosky jsou dostupné z ulice Mitropolitska.

Typicky charakteristickou stavbou Nesebâru, jenž byla zmíněna již dříve je zachovalý kostel Pantokrator (ul. Mesembria). Tento kostel postavený ve 14. století je proslulý hlavně mezi náboženskými historiky a to díky své věži se zvonem a neobvykle opatrné a nápadné poloze. Nyní v něm sídlí elegantní umělecká galerie.
Možná nejkrásnější kostel ve starém Nesebâru je kostel St. John Aliturgetos. Je přístupný zespoda po několika schodech vedoucích z ulice Ribarska. Kostel postavený okolo poloviny 14. století a oddaný Svatému Janovi nevěřícímu byl z velké části zničen v roce 1913 zemětřesením. V létě se zde občas koná několik koncertů.
Kostel svatého Jana Baptisty (ul. Mitropolitska) byl postaven v 10. století a jeho hlavním rysem je několik nejlépe zachovalých nástěnných maleb pocházejících ze 14. – 17. století. Kostel St. Spa (ul. Aheloi) byl postaven roku 1609. Jako všechny kostely zavedené během otomanské vlády měl být tento postaven pod úrovní ulic. Hlavním znakem tohoto kostela jsou poměrně zachovalé malby, jež nikde jinde nenajdete.
Kostel St. Stefan (ul. Ribarska) byl stavěn ve třech etapách mezi 10. a 12. stoletím. Stal se novým biskupstvím (které je pro kostel alternativním jménem). Interiéry Svatého Stefana jsou většinou kompletně kryty malbami datovanými z 15. a 16. století a je jedním z prvních kostelů v Bulharsku, které byly vyzdobeny keramikou.
Kostel Archandělů Michaela a Gabriela (ul. Hemus) byl stavěn několik desetiletí během 13. a 14. století. Dodnes zůstává relativně v dobrém stavu, ale vstup dovnitř je obvykle zakázán. Trochu méně je znám původní kostel St. Todor (ul. Neptun), který byl částečně zrestaurován. Dobrým příkladem kostela postaveného v architektonickém stylu 13. století je St. Paraskera (ul. Hemus), který měl jen jednu chrámovou loď. Budova je nyní obsazena restaurátory. Kostel Nesebâr Orthodox (ul. Slavyanska) je jediným fungujícím kostelem ve městě, avšak i přesto jsou zde návštěvníci vítáni.

Nesebar Nesebar
Archeologické muzeum
Přízemí je domovem kameninovým hrncům z období mezi 5. a 2. stoletím před naším letopočtem, jakož i jiné artefakty, jako jsou kotvy detailně popisované námořní historií předešlých civilizací. Jinými skvosty jsou například thrácké hrobky, římské pamětní desky a zlaté šperky. Suterén má symbolickou sbírku náboženských ikon získaných nazpět z mnohých nesebârských kostelů.
Všechny položky jsou popsány v angličtině, kromě detailně popisované historie a vysvětlování modelu starověkého města.

Etnografické muzeum
Toto malé muzeum (ul. Mesembria 32) je zcela opomenuté turistickými skupinkami a ignorované lidmi toužícími po nákupech. Uvnitř typické dřevěné renesanční budovy (zkonstruované kolem roku 1840) jsou hlavním rysem náboženské kostýmy a výstavy o tkaní.

Pláže jsou populární jak u místních, tak u návštěvníků, ale jsou malé a kamenité, a voda je často přeplněná mořskými řasami. Nejlepším místem pro potápění se je kterákoli strana dvou přístavních hrází na severovýchodě. Jinak je lepší zamířit na kvalitnější pláž v Slânchev Bryagu, jenž je odtud vzdálená jen několik kilometrů.


Zajímavé odkazy

Odkaz na centrální pobřeží Černého moře
Více informací o Nesebaru, fotogalerie - anj

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz