Dovolená Bulharsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Bulharsko - navigace  
zájezdy Bulharsko Hotely a ubytování Bulharsko
Last minute Bulharsko Informace Bulharsko
Víza Bulharsko Fotogalerie Bulharsko
Mapy a průvodce Bulharsko Recenze hotelů Bulharsko
Diskuze Bulharsko  Bulharsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Sofie-->VarnaNesebar
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Varna V posledních letech Varna, třetí největší bulharské město, vzkvetla do formy městského resortu na pobřeží Černého moře. Nachází se v zálivu olemovaném pohořím, odkud se naskýtá nádherný výhled. Bulharský projekt zde zrenovoval více než 100 budov a jiných míst. Varna se holedbá největšími a nejúchvatnějšími muzei v Bulharsku, úžasnými přímořskými parky, asi dvaceti galeriemi, zdánlivě nekonečnými letními festivaly a nejznačnějšími archeologickými troskami v zemi.
Varna je rovněž ideální základna pro denní výlety k blízkým plážím (Sveti Konstantin a Zlatni Pyasâtsi – Zlaté písky) a do okouzlujících měst, jako jsou Balchik a Dobrich.

Zbytky starých thráckých civilizací datovaných kolem roku 4000 před naším letopočtem byly nalezeny na pohřebišti. To je území asi sta hrobů a hrobek, které bylo nalezeno nedaleko Varny. V roce 585 před n. l. oblast osídlili Řekové z Mileta a oblast přetvořili na město Odessos. Před tím, než opět přišli za vlády Thráků, zde Řekové žili pouhých 150 let. Odessos odolal počátečním útokům z Makedonie v roce 342 př. n. l., ale nakonec bylo zabráno Alexandrem Velikým. Město skutečně nedosáhlo regionální důležitosti až do doby, kdy oblast dobyli Římané a ve městě Odessos si během 2. století našeho letopočtu zařídili základnu.
Během První bulharské říše (681 – 1018) bylo město přejmenováno na Varnu, ale jeho bohatství upadlo. Ve středověku se o město střídali Byzantinci s bulharskou vládou a nakonec se ukázalo být znovu prosperujícím sídlem. Dále přišli Turkové, kteří Varnu obsadili v 1393 a obrátili si ji na severní baštu svého impéria. Po krymské válce (1853 – 56) Turkové dovolili svým spojencům – Británii a Francii – prodat jejich výrobky vyrobené za Otomanské říše, tak se Varna stala velkým obchodním centrem ještě jednou.
V 1866 byla postavená železnice mezi Varnou a Ruse. Ta poskytla přímou cestu od řeky Dunaj k černomořskému pobřeží a zajistila urychlení pro ekonomický rozvoj. Varna se stala hlavním loďařským centrem i přístavním městem a oblastí usazenou na minerálních pramenech a plážích.


Varna Římské lázně
Jednou ze zajímavostí ve Varně jsou trosky Římských termálních lázní (ul. Khan Krum). Ruiny jsou nejrozlehlejší v Bulharsku (třetí největší v Evropě). Jen malá část (odhadem to činí 7000 m2 původního komplexu stojí dodnes. Vany postavili Římané na konci 2. století jako část rekonstruovaného města Odessos. Když se začala Římská říše hroutit, byly možná na 100 let opuštěny. Komplex potom začal být okupován znovu ještě jednou – a to ve 14. století řemeslníky.
Nástěnky kolem komplexu poskytují základní vysvětlení (v angličtině) o používání místností – například frigidium, zde byli hosté ponořeni do ledově studené vody a tepidarium, kde se kochali ve vlažné vodě před tím, než skočili do caldaria (s vařící vodou).
Trosky můžete obdivovat zadarmo z objektu kostela St. Anastasios Orthodox. Nicméně je daleko lepší zaplatit vstupní poplatek a ruiny obdivovat zevnitř – ale bohužel nepovolují dostatek času na prožití toho všeho. V brožurce (2lv), kterou zakoupíte u vstupní brány na jihozápadním rohu, se dočtete o lázeňské o historii, ale také poskytuje užitečný přehled historie koupelí a jejich využití.

Římské koupele
Tyto římské koupele byly postaveny okolo 4. století, a tak ani nejsou tak staré, jako římské lázně a také nejsou tak impozantní.

Bulharsko - Varna - památník památníkKatedrála panny Marie
Tato obrovská katedrála (náměstí Mitropolitska Simeon) byla postavena v letech 1880 a 1886. Třebaže umístění i velikost jsou uchvacující, design a interiér nejsou ničím pozoruhodné. Hlavní rysy jsou tři – jeden je zasvěcen svatému Nicholasovi Myrskému, jeden ruskému mučedníkovi Alexandru Něvskému a jeden uchvácení Panny Marie. Povšimněte si nástěnných maleb (namalovaných na konci 40. let 20. století), barevných skel v oknech, ikon a jemně vyřezávaného trůnu ze dřeva.

Určitě stojí zato navštívit a prozkoumat další dva kostely. Do obou se nemusí platit žádné vstupní poplatky a je v nich otevřeno denně od 6.00 do 22.00. Překrásný b>kostel St. Anastasios Orthodox (ul. Graf Ignatiev) má výhled na Římské lázně. Je jedním z nejstarších kostelů ve městě - byl postaven roku 1602 – a hlavním jeho znakem je složitě vyřezávaný trůn. Poutavý kostel St. Nikolai (ul. Knyaz Boris I), který má vyhlídku na moderní nákupní třídu, se určitě vyplatí navštívit kvůli jeho několika malbám.
Elegantní kostel arménského apoštola St. Sarkis (ul. Han Asparuh 15) byl postaven v roce1842. Bohužel není otevřen pro veřejnost.

Bulharsko - Varna Archeologické muzeum
Jestliže chcete navštívit pouze jedno muzeum v Bulharsku, buďte si jisti, že Archeologické muzeum (ul. Maria Luisa 41) je to pravé. Třicet devět místností hostí přes 100 000 objektů ve dvou masivních poschodích, proto je potřeba vyhranit si na toto muzeum dostatek času. Všechny exponáty se zrodily z území Varny a jsou umístněny v chronologickém pořádku od doby kamenné do středověku.
Vyzdvihnuty jsou snad 6000 let staré zlaté a měděné objekty. Byly objeveny náhodně v roce 1972 na pohřebišti Varna (zavřeno pro veřejnost) asi 4 km západně od centra Varny. Tyto položky jsou údajně nejstarší svého druhu na světě. Ostatní pokoje se skládají z náboženských ikon pocházejících ze 16. – 18. století, z bulharských největších sbírek keramiky, sochy a basreliéfy a dobrými příklady jsou dřevořezby z Tryavny. Dvě ostatní místnosti zaujímají přechodné výstavy a obrovskou knihovny, jenž poskytuje knihy pro studenty archeologie.
V muzeu není dovoleno pořizovat fotografie. Jestliže toužíte po dalších informacích, zakupte si naučnou příručku Archaeological Museum Guide. Vstup do této masivní budovy (původně dívčí vysoká škola) je nasměrovaný na jihovýchodě a je dostupný z parku.

Bulharsko - Varna stadion Etnografické muzeum
Varnské Etnografické muzeum (ul. Panagyurishte) je největší svého druhu v Bulharsku. Přízemí obsahuje rozlehlé a různorodé sbírky zemědělských nástrojů a výstavy o tkaní, vyrábění vína, tavení železa a rybaření z 19. a z poč. 20. století. Druhé patro má působivé řady kostýmů a šperků. Čtyři pokoje ve třetím patře figurují v druhu nábytku, který by mohl zaplňovat domy postavené v bulharském renesančním stylu (1860).
Některé legendy jsou napsány v angličtině, několik jich je také ve francouzštině nebo němčině. Brožurky (2 lv) napsané v angličtině, francouzštině či němčině jsou k dispozici v muzeu a podávají mnoho vysvětlení.

Muzeum národního obrození
Toto muzeum je rovněž nazýváno Muzeum národní bulharské renesance (ul. 27. července 9). Převážně vystupuje v ukázkách o angažovanosti místních občanů v rusko – turecké válce (1877 – 78), ale také obsahuje jednu z největší sbírky dřevěných ikon v Bulharsku a vystavuje staré fotografie Varny. Budova (zkonstruována v r. 1861) byla první školou ve Varně a rovněž byla užívána jako Kostel archanděla St. Michael; zbytky těchto dřívějších účelů jsou v tomto muzeu také zahrnuty. V podstatě se vyplatí navštívit i jeho nádvoří ve stylu parku.


Národní lodní muzeum
Národní lodní muzeum (bulvár Primorski 2) hostí různorodé výstavy nastiňující historii bulharského námořnictva od rusko turecké války (1877 – 78) do současnosti. Figuruje v kotvách, dělostřelectvu, uniformách a v modelech lodí. Muzeum je jediné svého druhu v Bulharsku, a je určitě zajímavější než typická archeologická a etnologická muzea zakládaná ve všech částech Bulharska.
Můžete se potulovat kolem přilehlé válečné lodi Druzki, která torpédovala turecké lodě a působila ve všech balkánských válkách v letech 1912 – 13.

Muzeum historie lékařství (bulvár Primorski ) podrobně popisuje užívání medikamentů po celou dobu existence Bulharska.
Na území Institutu rybářské oblasti a vodních kultur, který sídlí uvnitř parku Primorski, stojí Akvárium. Je neuspokojivé, jelikož jsou zde malé zastaralé a nesourodé sbírky mořských živočichů živých a naložených v lahvích. Vstup je na severozápadní straně poblíž všech kaváren.
Sbírka přišpendleného hmyzu a měkkýšů naložených v lahvích tkví v Přírodopisném muzeu. Sídlí taktéž v parku Primorski nedaleko bizarní sochy gorily!

Umělecké galerie
Milovníci umění si přijdou na své v některé z varnských galerií. Nadšenci si mohou vyzvednout brožurku Varna Art Gallery (2 lv) z Galerie umění Varna. Knížka popisuje exhibice v každé galerii a detailně popisuje otevírací hodiny. Jejím obsahem je i několik map s určením polohy jednotlivých galerií.
Ve Varně se určitě vyplatí navštívit tyto tři galerie. Umělecká galerie Varna (ul. Lyuben Karavelov 1) je také známá jako Umělecká galerie Borise Georgieva. Jejími hlavními rysy jsou dvě poschodí, jež většinou vystavují bulharské moderní umění. Centrum moderního umění (ul. Knyaz Boris I 65) je jiná galerie se sbírkou poměrně dosti bizarního moderního umění. Kromě toho má v Paláci sportu a kultury sídlo méně zajímavý Palác galerie.


Varna Varna

Zajímavé odkazy

Odkaz na pobřeží Černého moře
Oficiální stránky města Varna

Průvodci a mapy


Bulharsko...
Bulharsko
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz