Dovolená Barma / Myanmar


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Barma / Myanmar - navigace  
zájezdy Barma / Myanmar Hotely a ubytování Barma / Myanmar
Last minute Barma / Myanmar Informace Barma / Myanmar
Víza Barma / Myanmar Fotogalerie Barma / Myanmar
Mapy a průvodce Barma / Myanmar Recenze hotelů Barma / Myanmar
Diskuze Barma / Myanmar  Barma / Myanmar

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Místní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitné-->Společenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nejzásadnější pravidlo vůbec zní: zouvat se na pagodách! Samozřejmě i v klášterech, palácích a všech posvátných místech. Rozumí se včetně ponožek (pokud je v tom vedru máte). Byli jsme na pochybách, jestli platí i pro polorozpadlé pagody v Baganu, ale platí … i pro úplně rozpadlé. Zouvá se obvykle na začátku schodiště a pakliže boty někdo hlídá nebo rovná do poliček, sluší se mu pak dát nějaký drobný peníz (20 - 50 čatů). Ani bez hlídání není třeba se strachovat o bezpečnost svých bot, nekrade se. Na pagodách se vyplatí trochu sledovat, kam šlapete, protože přes veškerou snahu metařů je zem stále plná betelových plivanců a dalších „věcí“, co kloužou. Budete muset věnovat pozornost i výběru dlaždic, na které šlapete, protože černé pekelně pálí, bílé jenom pálí … naučíte se vybírat cestu velmi brzy :-).

I řada dalších pravidel vychází z buddhistického učení: nesahat nikomu na hlavu, neukazovat na nikoho nohou, ženy se nesmějí vůbec dotknout mnicha (dokonce by neměli ani vstoupit do jeho stínu), když chce žena něco podat mnichovi, musí to položit před něj, v žádném případě ne přímo do ruky.

Co se týče oblečení, ženy i muži by měli mít zakrytá ramena a celé nohy. Kalhoty jsou tedy slušností i u mužů. Je fakt, že horko bylo, ale je to o zvyk a pro kraťasy jsme rozhodně nebrečeli.

Obecné cestovatelské pravidlo - naučit se pár základních slovíček v místním jazyce – lze v Myanmě dodržet jen ztěží. Podobně jako jiné východoasijské jazyky je barmština a ostatní místní jazyky založená na intonaci, a tím pádem pro nás obtížně reprodukovatelná. Nikdo vám prostě naučená slovíčka nebude rozumět. My jsme úspěšně používali jen dvě: min-glá-bá (ahoj) a ké-zu-bé (děkuji). V hotýlkách, v cestovních agenturách, s veksláky, taxíkáři a vlastně všemi, co mohou přijít do styku s cizinci, se bez problémů domluvíte anglicky. Obvykle dobře mluví i mniši (součást klášterního vzdělání) a staří lidé ve městech (umí ještě od Angličanů). Problém byl trochu s domluvou v pick-upech, když ale nerozuměli naší výslovnosti cílového místa, ukázali jsme jim ho barmsky napsané v průvodci.

Další pro nás trochu obtížně dodržitelné pravidlo: nerozčilovat se, když nastanou problémy. Domorodci v jihovýchodní Asii rozčilování (a přílišné emoce vůbec) prostě nechápou. Sami jsme se jednou už neudrželi a oni opravdu nechápali, co se nám děje, samozřejmě to k ničemu nevedlo.

Lidé byli celkem ochotní k fotografování, dokonce i mniši. Nikdo nikdy nehrozil pěstí ani se nemračil, přesto jsme se například prodavačů předem ptali (posuňky), jestli smíme. Každý snímek ale většinou provázel úsměv. (Třeba s focením starých muslimů se to vůbec nedá srovnat.) Pokud používáte stativ, nevytahujte ho na nejnavštěvovanějších místech před pokladními nebo hlídači, protože pak se váš foťák považuje za "professional camera" a za to se platí "extra money."


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz