Dovolená Brazílie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Brazílie - navigace  
zájezdy Brazílie Hotely a ubytování Brazílie
Last minute Brazílie Informace Brazílie
Víza Brazílie Fotogalerie Brazílie
Mapy a průvodce Brazílie Recenze hotelů Brazílie
Diskuze Brazílie Okružní plavby BrazílieBrazílie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Města ve státě Minas GeirasSao PauloSalvador da BahiaVýznamná města ve státě PernambucoHlavní město Brasília-->Rio de Janeiro
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

výhled na Rio výhled na RioJedno z nejhustěji osídlených měst na světě, Rio de Janeiro, je známo jako cidade maravilhosa – báječné město. Záliv, ve kterém se nachází, byl poprvé objeven portugalským mořeplavcem Gasparem de Lemos v roce 1502. Ten jej nazval (v mylné domněnce, že se jedná o řeku) Rio de Janeiro – Lednová řeka. Prvními osadníky v Riu byli ovšem Francouzi. V 17. století se město stalo významným přístavem a jeho význam rostl. Od roku 1763 bylo Rio de Janeiro hlavním městem Brazílie, dokud se jím 1960 nestala Brasília. Dodnes však zůstalo turistickým centrem číslo jedna. Proslulé Rio, jak se městu také říká, je jedním z nejlépe položených měst světa. Vmáčknuté mezi svahy zdejších hor a obklopené nekonečným oceánem totiž působí vskutku impozantně. Ve městě žije v současné době okolo 15 milionů obyvatel, čímž se Rio řadí mezi největší obydlené plochy světa. Místní obyvatelé - Cariocas - prý milují zábavu jako žádní jiní lidé. Pláže, samba, pivo, fotbal a tradiční místní alkohol cachaca, to je jejich život. Obyvatelé Ria své město milují. Nabízí se tu překrásné panorama, které snad každému musí vzít dech - jsou tu kuželovité hory, zelený prales a záliv Guanabara.
ulice Rio ulice RioRio je administrativně rozděleno do dvou částí – zona norte (severní zóna) a zona sul (jižní zóna). Obě části jsou od sebe odděleny příkrou horou Serra da Carioca, jejíž svahy jsou pokryty chatrčemi chudiny (favelami). Centro – střed města – je přes den samý obchod, v noci je tu však mrtvo. Nacházejí se zde kanceláře hlavních aerolinií, zahraniční konsuláty, brazilské úřady vlády, finanční a obchodní domy, banky a cestovní agentury. Centrem procházejí dvě hlavní ulice – Rio Branco a Avenue Prasidene Vargas, která směřuje k fotbalovému stadionu Maracaná.
Srdcem dnešního Ria je náměstí Praca Floriano, které ožívá v době kolem oběda a čilý ruch zde pokračuje až dlouho do noci. Nejpůsobivější budovou na tomto náměstí je bezesporu Teatro Municipal, sídlo opery a orchestru. Divadlo bylo postaveno v roce 1905 a renovováno po vzoru pařížské opery v roce 1934.

park v Riu park v RiuNa ulici Rio Branco najdete Museu Nacional de Belas Artes, které vlastní některé z nejlepších maleb brazilských malířů. Budova byla postavena v roce 1908 a architekt se při návrhu inspiroval v pařížském Louvre. Sbírka je seřazena chronologicky. Ze známých jmen jsou tu vystavena například díla Candido Portinari, Taunay, Pedro Américo, Victor Meirelles.
Když se vydáte od Teatro Municipal na druhou stranu, vyjdete na kopec, na němž leží kostel Convento de Santo Antonio. Sakristie tohoto kostela z roku 1745 je vybavena nádhernými dřevořezbami a azulejos, což jsou portugalské keramické dlaždičky s typickou modrou glazurou.

Vrátíte-li se zpátky do centra, nezapomeňte projít některé obchody na Rua da Carioca. Třeba obchod se starým vínem a sýry je proslavený jedněmi z nejlepších sýrů v celé Brazílii. Další obchody nabízejí například místní hudební nástroje nebo šperky. Když se dostanete až na Rua da Carioca 39, rozhodně zavítejte do Bar Luis, nejstarší restaurace v Riu de Janeiru. (Až do druhé světové války byla tato hospůdka nazývána Bar Adolf.)
Nejskvostnější část města bývala dříve tam, kde nyní najdete náměstí Praca Tiradentes. Na protilehlých stranách náměstí stojí divadla Teatro Joao Caetano a Teatro Carlos Gomez, ve kterých se v dnešní době konají různá představení. Ulicí Rua Buenos Aires se odsud dostanete až k parku Campo de Santana, který je znám tím, že zde císař Dom Pedro I. prohlásil nezávislost Brazílie na Portugalsku. Zajímavé je náměstí Praca Quinze de Novembro, v jehož středu je pyramidální fontána z roku 1789 a historický oblouk Arco de Teles spojuje dva protější domy. Ze zdejšího nábřeží vyplouvají trajekty a křídlové lodě do Niteroi a Ilha da Paqueta.

Parque de Flamengo
Tento park navrhl designér Burle Marx, byl dokončen v roce 1960. Zabírá území o rozloze 296 akrů. Jsou tu tenisové kurty, volejbalové a fotbalové hřiště a místo pro piknik. Flamengo je největším městským parkem na světě. Nabízí se odtud překrásná vyhlídka na zátoku a na most Rio Niteroi. Most Ponte Rio-Niteroi byl dokončen v roce 1974 a byl nejdelším mostem na světě. Je vysoký 60 metrů a široký 26,6 metrů. Navštívit tu můžete populární muzea Museu Carmem Miranda, Museum of Modern Arts a národní monument.
Národní monument Monumento Nacinal aos Mortos da II Guerra Mundial se nachází v parku na ulici Avenida Infante Dom Henrique 75. Připomíná druhou světovou válku a ty, kteří v ní ztratili život. Je tu malé muzeum s vojenskými předměty a mauzoleem - hrobkou neznámého vojína.
Blízko náměstí Praca Mahatma Gandhi se nachází b>Museu de Arte Moderna, které je umístěno v bývalých letištních hangárech. Pozemky muzea byly navrženy zahradním architektem Burle Marxem, který je také autorem mnoha zahrad v hlavním městě Brasílii. Je tu umístěno více než 4000 různých uměleckých předmětů a děl.

Čtvrť Santa Teresa
Tato čtvrť se nachází na velkém kopci, ze kterého je výhled na zbytek města. Je tu několik muzeí a zajímavé domy.
Museu da Chácara do Céu
V muzeu je mnoho důležitých a cenných děl od známých autorů: Picasso, Debret, Dali, Braque, Degas, Matisse a Monet, z brazilských autorů jsou tu díla od Portinariho, Djanira a Heitora dos Prazerese. Je tu originální nábytek ze 17. století, mapy z 18. století. Speciální příjemnou atmosféru navozuje klidná, krásná zahrada s výhledem na město.


pohled na Krista z botanické zahrady pohled na Krista z botanické zahradyArcos da Lapa
Tento akvadukt byl dokončen v roce 1750. Kdysi přiváděl vody ze řeky Rio Carioca, v současnosti je viaduktem spojujícím trasu tramvaje z centra města do čtvrtě Santa Teresa. Je znám také pod názvem Aqueduto da Carioca. Je to krásná ukázka spojení staré a nové architektury.

Bar do Arnaudo
Bar do Arnaudo je nejstarším místem města. Majitelem je proslavený Arnaudo. Specialitou tohoto baru jsou ovocné koktejly z typického brazilského ovoce.

Museu da República
Toto muzeum bylo dokončeno v roce 1866 a nachází se v Catete. Původně byla budova muzea rezidencí brazilských prezidentů v letech 1896 až 1954. Je zdobena žulovou podlahou, starožitným nábytkem a uměleckými díly. Je tu umístěna i restaurace.

Igreja da Nossa Senhora da Glória do Outeiro Překrásný barokní kostel byl postaven v roce 1714. Zde se ženil Dom Pedro II. a jeho dcera princezna Isabel tu byla pokřtěna. V srpnu se tu konají náboženské oslavy. Navštívit můžete i malé muzeum.

Museu do Índio
Toto indiánské muzeum je umístěno v koloniální budově z roku 1953. Je velmi zajímavé. Sbírka muzea obsahuje fotografie, hudební nástroje, kostýmy a předměty používané při vaření a podobně.
Je tu místno s expozicí indiánských masek kmene Kayapó, Gorotire a Kraho. Největší maska měří 1,5 metrů. Indiáni tyto masky oblékají při různých náboženských rituálech. Je tu také výstava zobrazující zvyky a tradice indiánů a rukodělné výrobky z kermaiky, ze dřeva, z trávy a z peří.

Národní historické muzeum stojí také za návštěvu. Dozvíte se v něm spoustu zajímavých informací, spojených s historií Brazílie.


Museu Villa-Lobos
Mezinárodně uznávaný brazilský hudební skladatel Heitor Villa-Lobos žil v této budově. Villa Lobos žil v letech 1887 až 1959. Sbírka muzea vám přiblíží jeho život. V obchůdku si můžete zakoupit i nahrávky jeho skladeb.

Botanická zahrada
Tento park je pravděpodobně nejzelenějším a nejelegantnějším parkem ve městě. Navrhl ho Dom Joao VI. Do parku Portugalci dovezli mnoho rostlinek z východních indických zemí. Park tvoří sochy, fontány, tropický prales, palmový háj na území o rozloze 338 akrů. Vyrůstá tu více než 6000 druhů rostlin z celého světa.


socha Krista s výhledem na město socha Krista s výhledem na městoParque Ecológico Municipal de Marapendi
Kousek od jezera se nachází na území o rozloze 375 akrů rezervace, která ochraňuje faunu a flóru této oblasti. Můžete se tu projít, pozorovat různé druhy ptáků, exotické druhy motýlů, orly, a další druhy živočichů. Žije tu i brazilský kajman.

Pláže
Rio je ale známo především svými plážemi.
Copacabana patří mezi nejslavnější pláže světa a je dlouhá 4,5 km. S pláží sousedí množství hotelů, restaurací a zábavných podniků.
Ipanema je považována za elegantnější pláž než rušná Copacabana. Ipanema je indiánský výraz pro nebezpečné vody – vlny zde dosahují velkých výšek a spodní proudy mohou být velmi silné. Buďte proto opatrní a plavte radši jen tam, kam místní lidé.
Další pláže jsou například: Flamengo, Botafogo, Leme, Vidigal, Pepino, Bara da Tijuca.

Corcovado
Nejkrásnější výhled, jež nemá v celém světě obdoby, je podle názoru většiny cestovatelů ze 704 m vysokého kopce Corcovado, na který se dostanete pozemní lanovkou, která jede z ulice Rua Cosme Velho 513. Kousek odtud se nachází zajímavé muzeum Museu of Naif art. Po jízdě, během které projíždíte nefalšovaným brazilským pralesem, musíte ještě ujít 220 schodů k vyhlídkové terase se sochou Krista Vykupitele (Cristo Redentor). Socha je symbolem Ria, byla postavena v roce 1931, je 30 m vysoká, váží 1000 tun a stojí na podstavci vysokém 7 metrů. 12.10.1931 se konalo první vysvěcení sochy, další velká slavnost se konala 12.10.1981 za přítomnosti papeže Jana Pavla II.

Brazílie

Zajímavé odkazy

Odkaz na Muzeum Villa Lobos - ve španělštině
odkaz na Národní historické muzeum - ve španělštině a v angličtině
Odkaz na fotbal
Odkaz na indiánské muzeum - Museo Índio - v angličtině
Odkaz na karneval

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz