Dovolená Tanzanie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Tanzanie - navigace  
zájezdy Tanzanie Hotely a ubytování Tanzanie
Last minute Tanzanie Informace Tanzanie
Víza Tanzanie Fotogalerie Tanzanie
Mapy a průvodce Tanzanie Recenze hotelů Tanzanie
Diskuze Tanzanie  Tanzanie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

-->Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tanzánie je díky barvité historii neuvěřitelným mixem kultur různých etnik, převládají však Arabové, Afričané, a jejich míšenci. Převažuje islám (99 %), hinduisté a křesťané jsou v menšině. Zvyky islámu je třeba respektovat: s návštěvou mešity nepočítejte a zejména oblečení žen by rozhodně nemělo muslimy provokovat.
Osobnosti spojené se Zanzibarem
David Livingstone (1813 Blantyre, Skotsko – 1873 Ilale, Tanzanie). Misionář, lékař, cestovatel a bojovník za zrušení otroctví, jenž ze své základny na Zanzibaru objevil jezero Tanganjika a Mweru. Vystudoval řečtinu, teologii a lékařství, nastoupil u Londýnské misionářské společnosti, ale protože v Číně, kam měl odjet, byla opiová válka, zamířil do Afriky, která se stala jeho osudem. S dcerou Roberta Moffata (1840) zakládal nové misijní stanice, ale jako magnet ho přitahovala „bílá místa“: přešel Kalahari (1849), objevil deltu Okavango, slané jezero Ngami, po Zambezi dorazil k jejímu ústí do Indického oceánu (1853-56). Cestou objevil a pojmenoval Viktoriiny vodopády. Spolu se ženou objevili jezero Malawi (1859), po její smrti jezera Tanganjika a Mweru a prameny Nilu (1868). Po letech strávených v Ujiji (Udžidži) na břehu Tanganjiky objevil přítok Konga, řeku Lualaba (1872). V Ujiji ho „objevil“ sir Henry Morton Stanley, jež byl vyslán, aby nalezl nezvěstného badatele. Po Livingstonově smrti (1873) bylo jeho srdce pohřbeno pod stromem, kde zemřel, a nabalzamované tělo dopraveno do Westminsterského opatství (1874). Livingstone zmapoval obrovská území, detailně popsal trasy svých cest a pořídil cenné sbírky přírodnin. Vedle jeho publikací „Missionary Travels and Researches in South Africa“ (Misionářské cesty a výzkumy v jižní Africe, Londýn 1857, „Napříč Afrikou“, Praha 1924) a „Narrative of an Expedition to the Zambezi and its Tributaries“ (Vyprávění o expedici k Zambezi a jejích kmenech, Londýn 1865) byly otištěny i cestovatelovy deníky „The Last Journals of D. Livingstone in Central Africa“ (Poslední deník D. Livingstona ve střední Africe, Londýn 1874), „Livingstone‘s Missionary Correspondence 1841-56“ (Livingstonova misionářská korespondence 1841-56, Londýn 1961) a „Livingstone‘s African Journals 1853-56“ (Livingstonovy africké deníky 1853-56, Londýn 1963). Dnes jeho jméno nesou mj. Livingstonovy vodopády na řece Kongo a Livingstonovo pohoří v Tanzanii.
Vasco da Gama (1460-1469 Sines, Lisabon – 1524 Cochin, Indie). Portugalský mořeplavec, který v zimě 1497 – 1498 uskutečnil plavbu, která navždy změnila trasy světového obchodu: byl prvním, kdo obeplul Mys dobré naděje a objevil tak cestu po moři z Portugalska do Indie. Tímto úkolem ho pověřil portugalský král Manuel I. poté, co byl po pádu Cařihradu (1453) obchod se vzácným kořením a hedvábím po souši ovládnut arabskými a osmanskými vládci. Poprvé Vasco da Gama vyplul se čtyřmi plachetnicemi v letech 8.7.1497, do Kalikatu v dnešní Indii dorazil 20.5.1498. Do Lisabonu se vrátil v roce 1499 s nákladem koření, jehož cena šedesátkrát převýšila náklady vynaložené na plavbu. Druhou výpravu roku 1502 - 1503 vedl již jako admirál velící deseti válečným lodím a díky vítězstvím v námořních bitvách de facto založil budoucí Portugalskou Indii. Po smrti Manuela ho král Jan III. poslal do Indie roku 1524, kde ale krátce nato zemřel. Přesto se svými plavbami zapsal do historie a umožnil Portugalsku získat statut koloniální velmoci. Je považován za prvního bělocha, který spatřil Zanzibar.

Průvodci a mapy


Tanzanie...
Tanzanie
191 Kč
Tanzania...
Tanzania
433 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz