Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech --> Další zajímavosti

Núbijská kulturaSeznam faraónůKoptové-->Posmrtný životChrámNadžíb Mahfúz, nositel Nobelovy cenyIslám
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pro Egypťany existovaly v životě dva hlavní důkazy o tom, že posmrtný život existuje.
Tyto důkazy nalézali v přírodě. Rostliny vyrážejí na jaře z půdy, rozvíjejí se a na konec „umírají“, proto, aby se mohly další jaro znovu probudit k životu. Dalším důkazem o posmrtném životě bylo slunce. Každé ráno se na východě probouzelo a ozařovalo zemi, každý večer jim před očima na západě mizelo, aby se další ráno mohlo znovu objevit. Podle tohoto úkazu pojmenovali Egypťané dvě části města Luxor. Nil rozděloval město Luxor na dvě části - na západní a východní část. Východní části se říkal město živých a západní části město mrtvých. Na západní straně Nilu se ukládaly – pohřbívaly všechny ostatky zesnulých.
Tehdy byla v Egyptě tedy smrt považována pouze za předěl a vstup do nového, dalšího života.
Vstup za tyto hranice, do posmrtného života ale nebyl vůbec jednoduchý. Hrozilo nebezpečí, že člověk na této cestě ze starého do nového života zabloudí a nikdy nedojde k cíli. Nebo mohl člověk být postižen kletbou, která mu cestu a následující život velmi komplikovala. To nejhorší co hrozilo bylo nebezpečí druhé, již konečné smrti. Proto před odchodem do posmrtného života bylo třeba vykonávat mnoho činů, příprav a rituálů. Snad největší a nejdůležitější přípravou byla stavba a vybavení hrobky. Stěny hrobky byly vyzdobeny obrazy znázorňující různé situace a různé druhy bohů a byly popsány hieroglifickým texty. Ty vypovídaly o životě a skutcích člověka, jehož ostatky byly v hrobce uloženy. Texty a obrazy měly magickou moc, stejně jako zádušní dary, uložené v hrobce spolu s ostatky. Svou mocí měly zemřelému zajistit a zaručit dostatek všeho, co bude potřebovat v posmrtném životě. Dary uložené v hrobce měly uspokojit všechna přání zemřelého, to znamená, že mohl jíst, pít, lovit a být v bezprostřední blízkosti své rodiny.
Sociální vrstva ve které žil zemřelý za života, se neměnila ani v posmrtném životě. Také proto často obrazy v hrobkách upozorňují na postavení zemřelého. To vše dokazuje, že život po smrti vlastně pokračoval jako v pozemském životě. A při takové představě chtěli lidé zabránit rozkladu těla a velmi složitým procesem – mumifikace -se tomu snažili zabránit. Po smrti tedy muselo být tělo nejprve nabalzamováno, aby se zabránilo rozkladu těla a pak teprve mohli začít složité pohřební obřady. Na konci pohřebního obřadu bylo provedeno tkz. Otevírání úst, to proto, aby tělo mohlo přijímat potravu. Péči o mrtvého při obřadech měl na starosti vždy nejstarší syn nebo k tomu pověřený kněz. Obraz mrtvého nebo jeho socha prý měla velkou sílu Ka, která byla schopná pojmout všechny dary, oběti a modlitby. Síla Ka měla symbolizovat fyzické a duševní schopnosti všech živých bytostí. Další část, síla Ba zase představovala nesmrtelnou duši člověka a byla zobrazována jako pták s lidskou hlavou. Což umožňovalo zemřelému volný pohyb mezi nebem a zemí.
Třetím pojmem je síla Ach, která přebývá v zemřelém navěky a často vzbuzovala velké obavy a strach rodiny a příbuzných.

A co se dělo se zemřelým po smrtí? Mnoho obrazů v hrobkách nebo na papyrusech zobrazuje tuto situaci. Zemřelý předstupoval před soud, v jehož čele předsedal bůh Usír. Před tímto soudem složil zemřelý účty za pozemský život. O jednotlivých činech zemřelého a jejich velikosti a závažnosti rozhodoval Usír s přísedícími v síni Obou Pravd. Do hrobek zemřelých byl také ukládán na papyrech seznam všech prohřešků, kterých se zemřelý za svého života nedopustil. Pravdivost jeho tvrzení pak byla odhalena na božích váhách po smrti. Na jedné misce se nalézá srdce zemřelého a na druhé jeho tvrzení. Přísedící ze síně Obou Pravd měly za úkol rozhodnout, zda mrtvý bude předhozen hroznému démonu s krokodýlí hlavou nebo vstoupí mezi ostatní blažené mrtvé.
Kde to bylo nebo jak se dále odvíjel posmrtný život nikdo vlastně neví. Představy o posmrtném životě se totiž v různých historických obdobích velmi lišily a měnily. Někdy se tento svět ztotožňoval s podsvětím, někdy s nebesy, někdy s krásným magickým západem slunce, někdy s velkou podzemní jeskyní a někdy přímo s hrobkou zesnulého. Egyptské knihy popisují cesty zemřelých na lodi. Bůh slunce jim přiváží jasnou záři a také potravu. Vládkyní posmrtného světa na nebesích byla bohyně Nút, která mrtvé znovu oživovala objetím. Každý král byl považován za převtělení boha hóra a po smrti se převtěloval do vládce zádušního světa Usíra.
Dodnes je středem vědeckého výzkumu egyptologie systém představ o posmrtném životě a o egyptském božstvu vůbec. Vše se totiž velmi často měnilo a systém se stal opravdu složitým.


Zajímavé odkazy

Odkaz na bohy

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz