Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

SymbolyPapyrusHieroglyfyBohovéEgyptologie-->MumifikaceObjevení Tutanchamónova hrobu a záhadná kletbaDivy světa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Umění mumifikace je v Egyptě starší než 5000 let. Pro Egypťany bylo toto umění velice důležité. Snažili se tělo zachovat takové jaké bylo před smrtí. Mnohým z nás to nahání hrůzu. Ale egyptská víra a jejich chápání života a smrti s mumifikací souviselo.
Balzamování těla byla velmi nákladným úkonem. Ne všichni měli dostatek zlatých, stříbrných a bronzových kroužků k zaopatření svého těla po smrti. Podle postavení a úspor zesnulého „mumifikátoři“ provedli určitý způsob mumifikaci. Prý se rozlišovali tři základní způsoby.
U nejdokonalejšího způsobu mumifikace se nejdříve vytahoval nosní dutinou mozek. Někdy také očnicemi nebo umělými otvory v lebce. To prováděl obvykle nejzkušenější z mumifikátorů – otvírač lebek.
kanopy na ukládání orgánů zesnulých kanopy na ukládání orgánů zesnulýchPak kolegové vypreparovali všechny vnitřnosti kromě srdce a ledvin.Vnitřnosti se ukládaly do zvláštních alabastrových nádob - kanop a byly spolu s tělem vysušovány a uloženy v hrobce. Pak se tělo několik dní vysušovalo pomocí přírodní sody. Na závěr se omylo palmovým vínem, naplnilo se balíčky přírodní sody a vonnými látkami a opět se zašilo. Jizva byla zakryta voskovou nebo kovovou destičkou. Tělo potřené cedrovým olejem bylo ovázáno lněnými obinadly potřenými pryskyřičnou pastou.
Pak byla mumie ozdobena šperky, náhrdelníky, prsteny a různými šperky a ochrannými amulety. Do hrobu dávali Egypťané zesnulým věci denní potřeby, to znamená i různé poklady. Nové rentgenové průzkumy prokázaly, že uvnitř mumií jsou skryty další nesmírně cenné poklady. Hodnotu zatím nikdo nedokáže vyčíslit. Některým mumiím byly do očních důlků vsazeny drahokamy. Některé jsou vyplněny vypracovanými šperky ze vzácných kovů a drahokamů. Tyto skvosty se našly například u faraóna Ameophise I, Setiho I a Thutmose III. V tělesných dutinách se nacházejí amulety v podobě skarabů a drahokamových soch. Tělo bylo uloženo v nádherně zdobených dřevěných rakvích ve tvaru těla, někdy byly rakve opatřeny portrétem zesnulého. Při nejlacinějším způsobu se tělo pouze omylo a zakonzervovalo přírodní sodou. Výsledky byly samozřejmě podstatně horší než u prvního způsobu.
Vše se provádělo ve zvláštním domě (ve zvláštních dílnách), který byl opředen tajemstvími a předsudky, ale také úctou a strachem. „Mumifikátoři“ zaopatřovali těla podle svých znalostí o konzervačních vlastnostech používaných látek a různých technikách. Šlo o velmi složitý rituál. Známe pouze některé magické úkony a modlitby, které mumifikaci doprovázely. Prováděla se také mumifikace různých zvířat – krokodýlů, kočkek, opic, ibisů, býků atd.
Díky mumifikaci byli Egypťané věhlasnými dobrými lékaři, protože mohli podrobně tělo prozkoumat. Umění mumifikace se věnovali mnoho let.
Ve středověku se dokonce nabízel prášek z mumie jako dobrý a osvědčený lék. Fungoval prý jako antibiotika, přidával se na otevřené rány. V některých oblastech Indie a Číny se používá v medicíně dodnes.

rentgenový snímek nohou krále Ramesse rentgenový snímek nohou krále RamesseJako kuriozitu je možno uvést, že byly velmi zajímavé mumifikační metody malých dětí, byly totiž vkládány do hrnce s medem. Stejně jako ve Starém Babylóně bylo oblíbeným způsobem konzervace vložit mrtvolu do medu nebo do vosku. Například Alexandr Veliký (zemřel v Babylónii) byl nejdříve zalit do medu a teprve po převezení do Memphidy byl nabalzamován po egyptském způsobu.
Mumie mají nevyčíslitelnou hodnotu z vědeckého hlediska.Vyšetření mumií pomocí rentgenu poskytuje mnoho informací o nemocech ve starověku. Zobrazení touto metodou jsou tak podrobná, že vědci získávají informace o jednotlivých tělesných partiích, aniž by museli tělo rozbalit a tím zničit.Vědci tak mohou zjistit například že faraón Ramsess II se holil nebo že Amenophis trpěl bolestmi zubů. Bohužel bylo velké množství mumií faraónů poškozeno zloději. Mají ulomené končetiny atd.Zajímavé odkazy

Odkaz na Egyptské muzeum v Káhiře
Odkaz na info o mumifikaci zvířat
Odkaz na Město mrtvých

Průvodci a mapy


EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz