Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

SymbolyPapyrusHieroglyfyBohové-->EgyptologieMumifikaceObjevení Tutanchamónova hrobu a záhadná kletbaDivy světa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V počátku se egyptologické bádání podobalo sběratelství nebo dokonce i rabování. Cenu mělo to, co se dalo odnést. Lidé hledali sochy a drobnější předměty, ostatní ničili nebo nechali bez užitku stát.

GIOVANI BAPTISTA BELZONI
(1778 – 1823) Byl narozen v Padově v Itálii, ve volném čase se věnoval technice a vynálezům. Sestrojil kolo na čerpání vody, které by se podle jeho názoru využilo v Egyptě k usnadnění práce na polích. Do Egypta přijel ukázat svůj vynález a zjistil, že je opravdu účinný. Později pracoval jako nosič pro Britské muzeum, jeden z jeho úkolů byl dopravit do Londýna sochu faraóna Ramsesse II. S pomocí desítek Arabů se mu to podařilo. Stal se dvorním dodavatelem muzea. Roku 1820 uspořádal vlastní výstavu toho, co získal v Egyptě. Vyšla jeho první kniha. V říjnu roku 1817 zahájil vykopávky v Údolí králů, objevil hrobku faraóna Setiho I. Během staletí byla hrobka vykradena, ale Belzoni v ní našel překrásný alabastrový sarkofág, který je dnes vystavován v Londýně. V březnu roku 1818 vnikl do Chafréovy pyramidy v Gíze. Mělo se za to, že pyramida vchod nemá. Belzoni tuto domněku vyvrátil, když vchod objevil. Domníval se, že pyramidy sloužily jako královské pokladnice. Roku 1823 se rozhodl Belzoni najít pramen Nilu, to už se mu ale nepodařilo, protože v africké buše zemřel.
JEAN-FRANCOIS CHAMPOLLION
Narodil se 23. prosince 1790 v jihofrancouzském městečku Figeac. Už v pěti letech se naučil sám číst tak, že srovnával texty modliteb, které uměl nazpaměť, s tištěnou formou.
V devíti letech ovládal latinštinu a řečtinu, v jedenácti četl hebrejsky Starý zákon. Ve třinácti přidal arabštinu, syrštinu, kaldejštinu a kopštinu. Kopsky si psal dokonce deník. Později přibral perštinu a čínštinu. Tak šel za svým cílem: rozluštit hieroglyfy. Roku 1809 byl jmenován v devatenácti letech univerzitním profesorem. Roku 1816 začal pracovat na francouzsko-koptském slovníku. Roku 1822 uveřejnil pojednání, které se stalo základem rozluštění egyptský hieroglygů. Roku 1827 se stal správcem egyptského oddělení v Louvru, první stolice egyptologie byla zřízena roku 1829.Účastnil se výpravy, která prošla celý Egypt od severu na jih. Roku 1832 zemřel. Položil pevné základy egyptologii.
RICHARD LEPSIUS
(1810-1884) Patřil mezi nejpřednější archeology v Německu. Naučil se číst hieroglyfy. Roku 1842 byl vyslán na vědeckou výpravu do Egypta, kde našel pozůstatky třiceti neznámých pyramid. Ke zvláštním objevům Lepsiuse patří labyrint, který byl už podle Hérodota větším divem egyptské architektury než samotné pyramidy. Prý byl postaven u umělého jezera, o veliké rozloze s 1500 místnostmi. Lepsius stanovil místo, kde se komplex nacházel. Na objevování pozůstatků pracovalo mnoho vynikajících vědců s pomocí nejmodernější techniky. Bohužel nikdy nebylo objeveno. Lepsius vytvořil sbírku v Egyptském muzeu v Berlíně, byl také zakladatelem egyptologie na univerzitě v Berlíně. Je považován za nejvýznamnější osobnost v dějinách egyptologie. Jeho dvanáctisvazkové dílo o výsledcích jeho práce je dosud největší vydané egyptologické dílo.
AUGUSTE MARRIETTE
(1821-1881) Narodil se v Boulogne. Pracoval jako vědecký asistent v Louvru, získal tak rozsáhlé znalosti o Egyptě. Dokázal přečíst hieroglyfy, mezi jeho záliby patřilo překládání staroegyptských textů. Do Egypta byl vyslán Pařížskou akademií věd za účelem nákupů koptských rukopisů. Objevil pohřebiště býků s jejich chrámem a svatyní roku 1852. Roku 1858 mu je svěřen egyptskou vládou dohled na vykopávkami. Byl první egyptolog, který všechny nálezy začal systematicky katalogizovat. Založil světoznámé Egyptské muzeum, roku 1879 obdržel titul paši. Mezi jeho nejznámější objevy patří také nevyloupená hrobka velmože Ti. V ní se zachovaly předměty denní potřeby, ale i stěny zdobené výjevy ze života tohoto šlechtice. Také se zasloužil o vydání Dekretu na ochranu památek. Dekret zaručoval, že se vykopávky mohou provádět jen se svolením vlády, a ta rozhodne o tom, co v zemi zůstane a co se vyveze. Prozkoumal Rachefův komplex v domnění, že patří k Velké sfinze. Tam se mu podařilo objevit slavnou dioritovou sochu trůnícího Rachefa. Dodnes patří k nejvýznamnějším exponátům Egyptského muzea v Káhiře.
SIR WILLIAM MATTHEW FLIDERS PETRIE
(1853-1942) Už jeho otec pracoval v Egyptě u pyramid. Objevil v deltě město Naukratis, ve starověku sídlo řeckých kolonialistů. Ze sutin Nebéši vykopal chrám. U Kantary, na cestě do Sýrie, objevil stopy po vojenském táboru žoldnéřů a zjistil, že jde o Dafné, místo známé ze Starého zákona jako Tachpanchés. Byl jmenován univerzitním profesorem. Roku 1889 prozkoumával pyramidu krále Amennemhéta III. a jeho manželky. Nález hrobky byl velkým úspěchem. Za úžasný objev se považuje jeho rozdělování keramiky podle místa a podle doby zhotovení. Sepsal mnoho knih a studií o svých objevech a výpravách. Tím přispěl nejen k rozvoji egyptské archeologie, ale i archeologie celého Předního Orientu. Prozkoumával jihopalestinské město Gezer. Část papyrů z Abúsíru (objeveny roku 1893) Petriemus překládal.
HOVARD CARTER
(1873-1939) Šťastný objevitel. Do Egypta byl vyslán lordem Tyssem-Amherstem v sedmnácti letech. Později prováděl vykopávky v Údolí králů. Bylo doslova překopáno a nic nalezeno. Teprve 24. listopadu 1922 proběhlo prolomení pečeti a odklízení v hrobce. Byl to obrovský objev – poklad krále Tutanchamona. Spolu se neporušenými sarkofágy a mumií samotného faraóna, s tak známou posmrtnou zlatou maskou. Dnes je uložena v Egyptském muzeu v Káhiře.
NORMAN LOCKYER
Britský astronom, který v roce 1894 uveřejnil „Úsvit astronomie“. Díky této knize se stal otcem astroarcheologické vědy 20. století. Dokázal totiž, že sluneční chrámy Egypťanů sloužily jako astronomické observatoře. Když slunce vycházelo nebo zapadalo o letním slunovratu, zasvítil sluneční paprsek propočítaným otvorem do tmy interiéru každého chrámu.
JEAN-PHILIPPE LAUER
Současný francouzský archeolog, který je považován za největšího odborníka v oblasti pyramidového stavitelství. Své výzkumy soustředí na naleziště v Sakkáře, zejména na Džoserův komplex.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Abú Simbel
Odkaz na egyptologii - v angličtině
Odkaz na Egyptské muzeum v Káhiře - v angličtině
Odkaz na Káhiru
Odkaz na Luxor
Odkaz na objevení Tutanchamónova hrobu
Odkaz na Údolí králů

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz