Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

AlexandrieSuezský kanál-->Sinaj a pobřeží Rudého moře
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

poušť poušťSinajský poloostrov
Nazývá se „mostem“ mezi Asií a Afrikou. Rozkládá se mezi zálivem Akabským a Suezským v Rudém moři. Jeho rozloha činí 60 000 km2. Je jednou z nejznámějších a nejmagičtějších pouští naší zeměkoule. Tvoří ji vápencové a pískovcové planiny, střídané vápencovým úbočím. Úbočí jsou často pokryta pásy ztuhlé lávy.
Sinajský poloostrov byl důležitou obchodní a vojenskou cestou, jižní část vytouženým cílem pro dobyvatele. Již od 5. tisíciletí bylo toto území osídleno kulturními národy. Faraóni sem podnikali výpravy s cílem získat nerostné bohatství.
Světově proslulým je Sinaj díky druhé knize Mojžíšově, líčící exodus - odchod Izraelců z Egypta. Bloudění Izraelců bylo završeno zvěstováním desatera na hoře Sinaj, vysoké 2285 m n. m. Je ztotožňována s Mojžíšovou horou a na jejím úpatí se nachází klášter Svaté Kateřiny. Dodnes se na Sinaji toulají kočovníci. Většina Beduínů však už dává přednost usedlému způsobu života. Jejich staré zvyky a struktury však přetrvávají. Velmi charakteristická je pro ně pohostinnost.
V severní části jsou hlavní atrakcí překrásné pláže, které přitahují tisíce turistů. Nabízejí zátoky ke koupání a fantastický podmořský svět.

místní děti místní děti
podmořský život podmořský životpodmořský život podmořský životRudé moře je zálivem Indického oceánu. Je dlouhé 2240 km. Jeho název pochází od druhu mořské řasy Trichodesminum erythraeum, která barví vodu na červeno. Podle starých Egypťanů je moře Rudé, poněvadž sousedí s Rudou zemí – pouští. Pobřeží Rudého moře lemuje osm států - Egypt, Saúdská Arábie, Izrael, Jordánsko, Súdán, Eritrea, Jemen a Džibutsko.
Toto území je téměř bez vegetace. Vznik Rudého moře se odhaduje na 20 miliónů let, kdy došlo k oddělení Arabského poloostrova od východoafrického kontinentu. Žulové hory v Akabském zálivu spadají do moře někdy až do hloubky 1800 m.
Opuštěným zátokám na pobřeží Rudého moře by se člověk měl vyhnout, kvůli nebezpečí, že narazí na minu. Proto je třeba dbát zákazů a výstražných tabulí.

Hurghada je největší město na pobřeží Rudého moře s nejrozsáhlejšími službami. Zde najdete vše, co potřebujete k dovolené u moře. Atrakcí jsou dlouhé překrásné pláže s jemným pískem a korálové mělčiny – ráj pro potápěče, luxusní hotely, např. Giftún, Mahawísh, Jasmine Village, Sheraton, letiště, potápěčské školy, restaurace, golfová hřiště, můžete zde provozovat všechny druhy vodních sportů či navštívit akvárium, opalovat se, podniknout výlet lodí, zajet si džípem do pouště, či se projet se na velbloudovi nebo na koni,….. Pozor, pobřeží na sever od Hurgady není vhodné ke koupání díky bohatým nalezištím nafty, která se těží z moře.V okolí města můžete navštívit doly Mons Porphyritits, kde se těžil porfyr (bílo fialový krystalický kámen). Z tohoto kamene se vyráběly dekorace pro obelisky, sargofágy, sloupy.

Al-gouna nabízí šest hotelů, letiště nemocnici, pivovar, golfová hřiště, venkovní amfiteátr, nákupní střediska a pláže.
Sharm al-Naga nabízí další škálu pláží a míst k potápění.
V Ras Abu Soma najdete golfové hřiště a dva luxusní hotely.
Pro potápění jsou ideální ostrovy Giftun, kam můžete podniknout jednodenní výlet lodí. Společnosti vám pomůžou najít místa k potápění, na lodi vám nabídnou občerstvení a přenocování do druhé dne.

Safaga je první a jediný přístav exportující fosfáty z místních dolů. Tisíce poutníků putovalo přes toto místo do Mekky. V moři si můžete zaplavat se želvami a tisícem dalších druhů živočichů. Příznivci windsurfingu se schází v Shams Safaga Village. Complex Mons Claudianus se pyšní románskou, granitovou pevností. Zde byli vězněni římští zajatci. Je tady také malý dvatisíce let starý chrám.

Al-Quseir byl přístavem už za dob faraónů pro lodě plující do Mekky a do Puntu. Sloužil také jako obchodní centrum mezi Nilským údolím a Rudým mořem. Dominuje zde pevnost Otoman ze 16. století vybudovaná Francouzi. Z 19. století pochází svatyně věnovaná památce jemenskému šejkovi Abdel Gaffar al-Yemeni. Zajímavá je nemocnice vystavěná sultánem Selimem II. Vedle ní stojí mešita Faran z roku 1704.
Asi 130 km od Al-Quseir se nachází centrum těžby fosfátu Marsha Alam.

Berenice sloužila jako centrum armády. Založil jí Ptolemy II. Philadelphus. Najdeme zde ruiny Chrámu Seramise. Pro návštěvu tohoto místa a dalších míst na jihu potřebujete povolení od armády.

Oyun Musa nebo-li “Mojžíšovi prameny“. Pověst vypráví, že prameny byly příliš hořké k pití. Mojžíš na radu Ježíše hodil do vody zvláštní strom a voda se proměnila ve velmi chutnou a nasládlou. Dvanáct z těchto pramenů stále existuje.

V osadě Qalaat al-Gindi a Nakhl stojí 800 let stará pevnost Salah ad-Din. Ve 12. století se zde usadili Muslimové z Afriky, kteří byli na cestě do Mekky vedoucí přes Sinaj. Sloužilo jako místo pro odpočinek na karavanní stezce. Místo je zřídkakdy navštěvováno turisty.
Hammam Faraún neboli „Pharaonova koupelna“. Beduíni si zde léčí revmatismus v horkém pramenu, který tryská uprostřed jeskyně na pobřeží.
V Serabit al-Khadim se vyskytují především ropná pole. Najdete zde starý chrám Serabit al-Khadim .
Wádí Mukattab znamená v překladu „Údolí nápisů“. Je tu největší sbírka nápisů na skále, některé se datují až do třetí dynastie. Důkaz o tom, že se zde nacházely obrovské doly na těžbu tyrkysu.
Wadí Gebel Foga – „barevné údolí“. Do těchto místo jsou doporučovány cesty pouze s průvodcem.


klášter Sv. Kateřiny s horou Sinaj klášter Sv. Kateřiny s horou SinajKlášter Svaté Kateřiny
Klášterní pevnost ve výšce 1570 m mezi horami Džabal Músá a Džabal Katarina. Poustevníci se tu usídlili již okolo roku 300 po Kristu. Kolem roku 330 zde nechala císařovna Helena postavit kostel, který byl v 6. století císařem Justiniánem začleněn do opevnění kláštera. To bylo tvořeno dvanáctimetrovým žulovým obranným valem. Od středověku je považována za patronku sinajského kláštera alexandrijská mučednice Svatá Kateřina (její ostatky byly nalezeny na vrcholku hory Džabal Katarína). V současné době zde pobývá kolem 22 mnichů, kteří patří k řecké ortodoxní církvi. Uprostřed kláštera se nachází justiciánská bazilika ze 6. století. Je zde také kaple hořícího trnitého keře, která byla postavena na legendárním místě posvátného trnitého keře. Zelené výhonky se u stěny baziliky plazí ještě dnes. Přechovává se tu cenná sbírka ikon a světově proslulá knihovna. Tu předčí pouze fond Vatikánské knihovny. Bohužel návštěvníkům není přístupná.
Neopakovatelné zážitky si odnesete z výstupu na Mojžíšovu horu - Džabal Músá (Mt. Sinai) (2285 metrů nad mořem), kam vedou buď poutní schody (3750) nebo cesta s mnoha serpentinami. Doporučuje se začít s výstupem ráno co nejčasněji. Při jasném počasí můžete totiž sledovat úchvatný východ slunce na vrcholku hory.
Hora Džabal Katarina (Svatá Kateřina – 2639 metrů nad mořem) je nejvyšší horou Sinajského poloostrova. Na vrcholku se tyčí kaple, kde byly nalezeny kosti svaté Kateřiny.
Jako jednodenní výlet je možné navštívit Sheikh Awad, bývalé sídlo Beduínů, kde je Sheikův hrob. Procházka přes kaňon Wadi Nugra a karavaní stezku Nawb al-Faria nás dovede k vodopádům Nugra Water fall, až přes 20 m vysokých.
Modré údolí“ je pojmenováno po belgickém umělci, který pomaloval některé skály modrou barvou. Sem můžete také podniknout výlet na jeden den.
Na některých trasách vedoucích do hor musíte mít doprovod místního beduína. Nikdy si nezapomeňte vzít na cestu dostatek vody a také jídla. Můžete si pronajmou velbloudy a tyto výlety prožít pohodlněji na hřbetech těchto zvířat.

Sharm el-Sheik Sharm el-SheikSharm-el-Sheik a zátoka Na´ama
Sharm el-Sheik znamená okouzlující nádherné podmořské scenérie. Krystalově čistá voda a korálové útesy.To vše představuje ráj nejen pro profesionální potápěče, ale i pro potápěče amatéry. Můžete tu navštěvovat potápěčské kurzy nebo se jen tak vystavovat slunečním paprskům na překrásné pláži.
Provozovat tu můžete nejen potápění ale i další vodní sporty jako paraglading nebo windsurfing.


Městečko Na´ama je spíše turistickou osadou připomínající americké Las Vegas, plné nákupních středisek, restaurací, hlasité hudby a divokého nočního života.

Rock café Rock cafépláže Dahabu pláže DahabuDahab
Bob Marley, tetovací salóny, cestovatelé s batohem, obchůdky plné laciných suvenýrů, to vše nám připomíná „hippie“ éru. Objevíte zde levné hotýlky pro nenáročné cestovatele.
Nedaleko odtud se ale můžete ubytovat v luxusních hotelech. Lákadlem pro potápěče je laguna „Blue hole“ skrývající překrásné obrazy podmořského života. Můžete odtud podniknout vyjížďky na velbloudech, na koních, v džípech nebo se jen tak povalovat na pláži.
Colored canyon Colored canyonNuweiba
Ve skutečnosti nemá opravdové centrum. Je spíše turistickým střediskem. Z Nuweiba port – přístaviště vyplouvají lodě na moře, v Nuwieba city naleznete bezpočet obchůdků, tržišť a restaurací. Hilton coral resort je místem pro potápěče.
Za návštěvu jistě stojí coloured Canyon (Barevný kaňon).Panuje v něm naprosté ticho, při kterém se můžete kochat nádherně zabarvenými horninami nebo kresbami na stěnách skal.

Na cestě z Nuweiby do Taby budete míjet spoustu hotelových komplexů. Můžete si vychutnat pohled na nádherně barevné hory a na moře. Další místa s překrásnými plážemi jsou Beach camps, Maagana Beach, Freedom beach, Bedaya, Blue Wave, beduínské tábořiště Ras Shaitan, Mahash a Bir Sweir.
Pozor je zde nelegální opalovat se “nahoře bez“!

Taba Hilton Taba HiltonTaba Heights – luxusní hotely se táhnou 5 kilometrů podél pláže. Je zde postaveno velké množství kasín, restaurací, barů, obchodů a také nemocnice a zařízení pro sport.

Fjord je malá ochráněná zátoka 15 km od Taby.

Pharaoh´s Island – Faraónův ostrov se nachází 7 km od Taby. V roce 1170 zde byla vybudována pevnost Castle of Salah. Odtud můžete zahlédnout Taba Hilton a přístav Aqaba v Jordánu.
Taba - egyptsko-izraelské hranice, otevřená 24 hodin denně, naleznete zde stanoviště taxíků, pár hotýlků a obchůdků.


ostrov Faraos ostrov Faraos

Zajímavé odkazy

Odkaz na info o Dahabu - v angličtině
Odkaz na info o potápění - v angličtině
Odkaz na info o Rudém moři - v angličtině
Odkaz na info o Taba heights
Odkaz na přírodně zajímavé lokality
Odkaz na sportovně zajímavé lokality
Odkaz na sportovně zajímavé lokality
Odkaz na www.centre4sinai.com.eg - v angličtině

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz