Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->AlexandrieSuezský kanálSinaj a pobřeží Rudého moře
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

rybář rybářAlexandrie je perlou Středozemního moře“, říkají Egypťané. Pěti miliónové přístavní město je bránou do světa. Alexandr Veliký založil toto řecké město v roce 332 př. n. l. Po jeho smrti se Alexandrie stala hlavním městem Egypta. Dobou největšího rozkvětu bylo helénistické období. V této době zde Kleopatra spáchala sebevraždu. K úpadku Alexandrie došlo po vpádu Arabů roku 641 po Kristu. Na počátku 19. století Muhammad Alíí učinil z Alexandrie levantskou metropoli. Zbytky staré Alexandrie se nacházejí pod stavbami moderního města. 900 000 svitků obsahující veškeré vědění tehdejšího světa uchovávala alexandrijská knihovna Museion, která roku 48 před Kristem vyhořela.
V rámci mezinárodního projektu chce prezident Mubárak znovu v Alexandrii shromáždit veškeré vědění současného světa – v miliónech knih a spisů, map a disket. Tak by se Alexandrie stala znovu duchovním centrem světa. Kromě knihovny by centrum mělo zahrnovat planetárium, vědecké středisko, vysokou školu pro informatiku a konferenční a výstavní prostory.

pevnost Qaitbay pevnost QaitbayPevnost Qait Bay nechal postavit jeden z mamlúckých sultánů v 15. století. Do ničivého zemětřesení v roce 1326 zde stál 110 m vysoký legendární maják vybudovaný králem Ptolemaliosem II. Byl považován za jeden ze sedmi divům světa. Z pevnosti se nám naskýtá nádherný výhled na město i na moře.
Náměstí Majdán Sa´d Zahlúl patří k východisku všech vycházek. Zde stojí také starobylý hotel Cecil. Pomník neznámého vojína v antickém stylu byl vystaven na náměstí Majdán Urábí. Na náměstí osvobození Majdán at-Tahír se tyčí jezdecká socha Muhammada Alího a Meštita Ibráhíma Terbána (17. století). Mešita Abú al-Abbáse byla vystavěna na místě hrobu jednoho ze svatořečených světců.
Palác Ra´s at-Tín sloužil jako rezidence egyptských vládců. Zde podepsal poslední král dynastie Farúk 26. července 1952 abdikační listiny. Palác má 300 komnat, nejsou však přístupné veřejnosti. Naproti leží hřbitov Anfúší. Zde jsou přístupné dvě zajímavé hrobky.
Důležité historické poklady (šperky, sargofágy, keramika,..) jsou umístěny v Muzeu řeckých a římských památek (Graeco and Roman muzeum) v blízkosti místa archeologických výzkumů v Kum ad-Dík. V areálu Kum ad-Dík bylo r. 1964 objeveno jedinečné římské divadlo, které kdysi poskytovalo místa pro 800 diváků.
Nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm Alexandrie je Kum aš-Šukáfa „střepinový pahorek“. Zde se nacházelo kultovní místo řecko-egyptského smíšeného božstva Serapa.
Jako symbol Serapovy svatyně ční nad rozvalinami Pompeiův sloup z červeného granitu 27 m vysoký. Byl postaven r. 297 po Kristu. Katakomby Kum aš-Šukáfa sloužilo jako římské pohřebiště v 1. a 2. století po Kristu. Zajímavá je zde hrobní kaple a krásně malovaný hrob.

pobřeží Alexandrie pobřeží AlexandrieAlexandrijské pláže tvoří řada malých zálivů. Lidé zde pořádají pikniky, hrají hry, procházejí se. Při koupání se ale někteří z nich kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítají převléknout do plavek. Nejkrásnější je zátoka Montáza, kterou přeměnili chedívové a králové ve svou rezidenci. Byl zde vystavěn Letní zámek v novorenesančním stylu. V sousedství je oblíben hotel Palestine. Známá je pláž Ma´múra. Abú Kír se proslavil vynikajícími rybími restauranty. Na nezařízených plážích se nedoporučuje koupání, kvůli nebezpečí min z druhé sv. války.

16 km od Alexandrie na západ leží lázeňské místo Agamí. Krásné a čisté pláže se sněhobílými křídovými skaliskami a velmi jemným pískem se nacházejí v Sídí Abd ar-Rahmánu, Ra´s al-Hikma a Matrúhu. V Matútu je zvláštní atrakcí Kleopatřina lázeň, což je jeskyně v křídových skalách na západním výběžku laguny.
V okolí Alexandrie můžete navštívit římské město Abúsír (Zde se zachovaly ruiny římského chrámu boha Osírise), prázdninové letovisko Burdž al-Arabu, vesnici Bahíj s rozvalinami Abú Míná (zbytky pohřebního kostela).
Památku 80 000 padlých vojáků (v roce 1942 zde rozhořčeně bojoval německý africký sbor se spojeneckými jednotkami) připomínají vojenské hřbitovy a vojenské muzeum v Al-Álamajnu. V roce 1942 se utkali německá vojska pod velením Rommela a spojenecká vojska pod vedením Mongomeryho v jedné z nejdůležitějších bitev II. Světové války – bitva v Alameinu. El Alamein leží 120 km západně od Alexandrie. V bitvě zvítězili spojenci.
Tato oblast je dodnes zaminovaná a zabraňuje tak volnému pohybu v okolí. Na místě, kde se odehrála bitva stojí dnes budova muzea, ve kterém si můžete prohlédnout různé vojenské předměty,mapy, plány, medaile, vojenská vozidla, kanóny apod. Je tu také nákladní vůz, který byl objeven v roce 1996 u Libyjských hranic. Vozidlo bylo plné zbraní, potravin a dokonce kostra těla řidiče. Po 50 letech v poušti se podařilo Ford nastartovat.
Z Alexandrie se nejlépe dostanete do oázy Siwa.

Marsa Matruh. Město samotné je nezajímavé. Toto místo je vyhlášené svými plážemi stvořenými ke koupání. Pobřeží lemují vápencové útvary. Je zde malá, ale překrásná pláž Agiba beach. Agiba znamená zázrak.
Nezapomeňte, že ženy se nekoupou v plavkách, ale oblečeny.
Zajímavé odkazy

Odkaz na divy světa
Odkaz na oázu Siwa

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz