Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

KáhiraPyramidyOázyWádí NatrúnStřední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm OmboAsuánPřehrada a jezero Nasser-->Núbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

plachetnice na Nilu plachetnice na NiluObrovské jezero Nasser mělo zaplavit území o rozloze 5 000 km2. To ohrožovalo tisícileté kulturní dědictví Núbie. Voda by pohltila všechna pohřebiště a více než 20 faraónských chrámů monumentální pevnosti. Pro Egypt a Súdán bylo ovšem nemožné bez cizí pomoci tyto památky zachránit. A tak díky společenství UNESCO byla zahájena mezinárodní záchranná akce. Velké množství specialistů a vědců se pustilo do zkoumání a dokumentování tohoto území. Nejpozoruhodnějším výkonem bylo přenesení 22 monumentů na jiné místo. Byly rozloženy na jednotlivé kvádry a na bezpečném místě opět sestaveny. Některé památky se staly dary pro evropská a americká muzea. Převážná většina se jich soustřeďuje v Egyptě (Kalabše, Amáda, Abú Simbel, chrámový ostrov Pilak).

chrám Pilak chrám PilakOstrov Pilak
Na tomto ostrově leží chrám Pilak. Je legendární turistickou atrakcí. Ve 20. století začal být problém se stoupající hladinou přehrady, která ostrov a ruiny chrámu šest měsíců v roce zaplavovala. Turisté používali feluky a loďky k projížďce okolo chrámu. V roce 1960 zorganizovalo Unesco záchranou akci tohoto komplexu. Kámen po kameni byla památka v letech 1972 – 1980 přemístěn o 20 m výš na ostrov Agilkia.
ostrov Pilak ostrov PilakNejstarší částí komplexu je hala Nectanebo, v centru komplexu se nachází Isisův chrám, naleznete tu Isisova svatyni a Osirisovu kaply. Na severu ostrova stojí Augustův chrám, Diocletianova brána, Hathorův chrám a Trajanův kiosek. Ve večerních hodinách se můžete účastnit světelné a hudební show.


Wadi as-Subua, Dakka, Maharaqa
Chrámy Wadi as-Subua, Dakka a Maharraqa byly přemístěny čtyři kilometry od svého původního místa. Wadi as-Subua znamená Údolí lvů. Připomínkou na núbijského faraona Arkamaniho je chrám Dakka. Originálně byl zasvěcen bohu moudrosti Thothovi. Nejmenší z těchto tří chrámů, chrám Maharraqa je zasvěcen alexandrijskému bohu jménem Serapis. Jsou zde důkazy, že později byl chrám užíván jako kostel.
Kalabsha KalabshaKalabsha, Beit al Wali a Kertasii
Opět díky velké akci Unesca se tyto tři chrámy zachránili. Byli přesunuty o 50 km jižně od přehrady. Můžeme se zde pokochat překrásným pohledem na jezero Nasser a na přehradu High Dam. Kalabsha je zasvěcená egyptsko-núbijskému bohu jménem Horus-Mandulis, Isis a Osiris. Tento chrám byl přemístěn za finanční podpory Spolkové republiky Německo. Malý skalní chrám Temple of Beit al Wali neboli Dům svatého muže byl přestavěn americkou vládou. Reliéfy na stěnách oslavují faraónovo vítězství nad Núbijci a válku mezi Libyí a Sýrií. Objevuje se zde také Ramses II, sedící na trůnu obklopen leopardími kůžemi, sloními kly, péry, slony, opicemi, péry, dobytkem, opicemi a pštrosy. Temple of Kertassi – stánek z Kurtásí je půvabná sloupová kaple postavena v řecko-římském období.

Amada
Dva chrámy a hrobka Amada byli v letech 1964 - 1975 přemístěny o 2,5 km. Patří mezi nejstarší přežívající monument u jezera Nasser. Chrám byl vystaven v dobách Tuthmosise III., a jeho syna Amenthopa II. Je věnován, jako mnoho chrámů v Núbii, bohům Amun-Ra a ra-Harakhty. Jelení chrám (Temple of Deer) nabízí velice dobře portrétovaného Ramsese II., který byl znám jako žijící bůh v Abu Simbelu. Ve skále umístěná Pennutova hrobka byla přemístěna z Aniby. Pennut působil jako hlavní administrátor dolní Núbie za časů Ramsesse IV. Reliéfy z Pennutova života zdobí vnitřní stěny hrobky.

Qasr Ibrim
Jediný núbijský monument, který zůstal na původním místě. Je umístěn na strategickém místě pro vyhlídku na Nil. V Qasr Ibrimu bylo nalezeno mnoho psaných dokumentů. Toto místo je pro turisty uzavřeno.


Abú Simbel Abú Simbelsocha boha Slunce  - Abú Simbel socha boha Slunce  - Abú SimbelAbú Simbel
Leží pouhých 40 km od Súdánských hranic. V roce 1813 chrám „znovunalezl“ švédský objevitel Jean-Louis Burkhardt – chrám byl zasypán pískem. Z hor písku vykukovala jen hlava Ramsese II. V roce 1817 bylo místo vyčištěno a otevřeno. Zvláštní skalní kužely hluboko v poušti byli zachráněny před zaplavením vodou opět díky organizaci Unesco. Odborníci je rozřezali na více než tisíc kvádrů o váze 30 tun. O 180 m dále byl znovu přesně složeny v původním směru. Práce trvala tři roky s nákladem 42 miliónů dolarů.
Může nás zde uchvátit pohled na čtyři dvacetimetrové kolosy znázorňující Ramsesse II. a královské ženy a děti u vchodu do Velkého chrámu. Zcela nahoře je znázorněno 22 paviánů, kteří vzývají vycházející slunce.
Pravidelně dvakrát ročně 20. února a 20. října zasvítí paprsky slunce až do nejsvětější svatyně (je vytesána ve skále ve hloubce 64 m), aby se spojili s bohy Amónem, Réem, Ptahem a králem samým. Barevné reliéfy uvnitř chrámu oslavují odvahu válečníka Ramsesseho. Malý chrám je zasvěcen nejmilejší choti Ramsesse Nefertari a bohyni Hathóře s níž je královna ztotožňována.Zajímavé odkazy

Odkaz na bohy
Odkaz na info o núbijské kultuře
Odkaz na přehrady
Odkaz na výročí a svátky

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz