Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

KáhiraPyramidyOázyWádí NatrúnStřední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm OmboAsuán-->Přehrada a jezero NasserNúbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

ptáci u jezera ptáci u jezeraStará asuánská hráz byla postavena anglickými inženýry v letech 1898 a 1902. Je dlouhá dva kilometry a po dvojnásobném zvětšení 51 metrů vysoká.
Ostrov Sehel na staré asuánské přehradě je zasvěcený bohu Anukisovi. Návštěvu si můžete zpříjemnit vyjížďkou na feluce. Kromě vesnice Núbijců zde toho k vidění moc není.
Rychlý růst počtu obyvatel si vynucoval nové zdroje obživy, proto byla osm kilometrů na jih postavena přehrada Sadd al-Alí neboli High Dam. Od roku 1960 do roku 1971 vystavělo 35 000 pracovníků (451 lidí zde zemřelo) pomocí sovětských úvěrů a sovětských inženýrů tento mamutí projekt. Sypaná hráz je zajištěna proti zemětřesení, opisuje jí oblouk vysoký 111 metrů. Je dlouhý 3,6 km, jeho šířka činí u paty 980 m a u vrcholu 40 m. Těleso přehrady má objem jako šestnáct Cheopsových pyramid. Místní obyvatelé ji nazývají "Násirova pyramida". Vnitřek se skládá z písku, hrubého kamení a hlíny. Prostředek hráze je vytvořen hliněným jádrem, které pokračuje do hloubky, jako těsnicí stěna z hlíny, cementu a hlinitokřemičitanů. 1,6 m dlouhý vodní kanál vede k obrovské elektrárně. Jejích 12 turbín s výkonem po 175 MW je zásobováno vodou se šesti štolami. Tato nádrž zachycuje každoročně nilskou záplavu. Svou délkou zasahuje území o rozloze 500 km v Egyptě a 200 km dále do Súdánu.
Zadržování vody v přehradě zajišťuje zavlažování půdy a tím umožňuje dvě až tři sklizně za rok. Přehrada zvýšila o 30 % plochu úrodné půdy v Egyptě. Proud, který dodává elektrárna u přehrady přinesl tisícům obyvatel komfort elektrifikace. Přehrada čelí vzestupu hladiny spodních vod a také prosolení půdy.
Bohužel díky těmto výhodám ztratilo přes 100 000 lidí, převážně Núbijců domovy, protože hladina vody v roce 1965 začala stoupat a domy a pole zmizely pod vodou. Výstavba přehrady způsobila ekologické škody také tím, že se nad ní vytváří obrovský vodní výpar a tak se zvyšuje vlhkost vzduchu a tím i tvorba mraků. Rychle tekoucí voda v řece vymílá dno řeky, podemílá náspy, mosty a jezy. Nedostatek nilksého bahna bohatého na živiny způsobil, že se drasticky snížil počet sardinek při pobřeží Středozemního moře. Naproti tomu se vytvořily v okolí přehrady ideální podmínky pro život hlodavců jako jsou krysy a myši. V minulosti byly každoročně jejich počty snižovány záplavami.
V letech 1982-1989 se na březích přehradního jezera uložilo jen málo úrodného bahna potřebného k rozvinutí zemědělství, nastalo totiž období takzvaného „afrického sucha“. Toto období prokázalo důležitost této přehrady pro obyvatelstvo Egypta.
V blízkosti elektrárny stojí malé muzeum, které dokumentuje fotografiemi, plány a velkým modelem elektrárny stavební fáze tohoto projektu.

jezero Nasser jezero NasserJezero Nasser

Při pohledu na jezero je těžké uvěřit, že to je výtvor člověka. Největší uměle vytvořené jezero na světě má rozlohu 5 250 km2, je dlouhé 510 km . Průměrně obsahuje 135 biliónů kubických metrů vody, maximální obsah jezera je 157 biliónů kubických metrů. Maxima bylo dosaženo v roce 1996 po velkých deštích v Etiopii. Egyptská vláda pracuje na projektu zavlažování núbíjské pouště mezi Toshka a New Valley.
Strohá krása jezera okouzlí každého. Jezero se stalo místem pro odpočinek tisíce ptáků na cestě z jihu na sever. Domov zde nalezli lišky, gazely, krokodýli, ještěrky několik málo druhů hadů a velké množství druhů ryb. Okolo pět tisíc rybářů zde tráví šest měsíců v roce rybařením, přestože většinu lidí by napadla Egyptská poušť jako místo pro rybaření až na posledním místě.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Kóm Ombo
Odkaz na núbijské chrámy
Odkaz na zemědělství

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz