Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

KáhiraPyramidyOázyWádí NatrúnStřední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm Ombo-->AsuánPřehrada a jezero NasserNúbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

břehy Nilu břehy NiluAsuán se nachází 900 km jižně od Káhiry a je nejjižnějším městem Egypta. Teploty tu dosahují vysokých hodnot, proto je nejlepším obdobím k návštěvě zima, kdy se teploty pohybují kolem 26 °C. Etnicky toto území náleží k Núbii. Dodnes se vyskytují i celé vesnice, které si zachovali núbijské jazyky (kenuzi a mahasi) a tradice. V paměti vám určitě zůstane pohádková scenérie žlutých písečných dun, které svažují k modrým vodám Nilu. Četné ostrůvky a ostrovy s malebnými skalnatými zákoutími vytvářejí úchvatné scenérie. Asuán si zachoval atmosféru dřívějších dob. Byl důležitým obchodním uzlem pro obchodníky z Černé Afriky. Obchodovalo se zde se zlatem, slonovinou, ebenovým dřevem a kořením. V blízkém okolí je málo rozvinut potravinářský průmysl, těží se zde ruda, lidé žijí převážně z turistického ruchu.
Můžete navštívit místní bazar a velké množství obchůdků. Prý nikde v okolí není k dostání čerstvější koření než zde. Až obyvatelé z Káhiry si nechávají koření dovážet z Asuánu. Vaši prohlídku města zpestří příjemná projížďka plachetnicí – felukou. Je to opravdu romantický zážitek. Romantiku při západu slunce a magické kouzlo Nilu si můžete vychutnat pozorováním ze břehu. Můžete také zavítat do civilizací nedotčené núbijské vesnice, kde budete obklopeni zástupem výskajících dětí.

Asuán AsuánElefantina
1,5 km dlouhý ostrov Elefantina sloužil jako jižní pohraniční pevnost. Odtud pocházejí slavné aramejsky psané papyry z Elefantiny, které vyprávějí o rozbrojích mezi židovskou vojenskou kolonií a chrámem boha Chnuma. Přes 5000 exponátů můžete obdivovat v Muzeu núbijské civilizace. Archeologické nálezy z míst, kde vznikla nová přehrada jsou uloženy v Aswan muzeu od roku 1912. Zajímavá památka Elefantiny je vodoměr. S jeho pomocí bylo možno v době záplav vypočítat předpokládaný výtěžek sklizně a následně daňové poplatky. S trvale nízkým stavem vody ztratil po dokončení Asuánské přehrady svoji funkci.
V jižní části ostrova naleznete ruiny Yebu, které byly objeveny až v 19. století a jsou stále ještě průběžně zkoumány. Skupina německých archeologů odhalila, že ruiny pochází z 3 000 let p. n. l. Nejvyšší bod pahorku patřící tvoří Chnumův chrám. Chrám bohyně Satety je na trochu nižší úrovni. Na nejjižnějším cípu ostrova byla rekonstruována ptolemaiovská kaple. Objevené pohřebiště pochází z 5. stol. p. n. l. a malá pyramida z vlády 3. dynastie. Všechny předměty nalezené v ruinách Yebu jsou umístěny v Aswan muzeu. Na ostrově jsou obývány dvě překrásné núbijské vesničky Siou a Koti.
západ slunce západ slunceZápadní břeh
Vysoko nad Nilem a Begúmovou vilou Núr as-Salám (světlo pokoje) se tyčí mauzoleum Agy Chána. Aga Chán byl uctíván čtyřmi milióny příslušníků své sekty jako bohem osvícený imám. Nedaleko se rýsují rozvaliny Simeonova kláštera, který byl založený okolo roku 7000. Zde si můžete dopřát procházku pouští až ke skalním hrobům. Kubbat al-Hawa. V jednom z hrobů jsou uloženy ostatky místního islámského věštce šajcha Alího Ibn al-Hawa. Z většiny ostatních hrobů se dochovaly jen některé části stěn. Z tohoto místa se naskýtá velkolepý výhled do celé oblasti až k přehradě, která leží osm kilometrů na jih. Kavárna zrestaurovaného paláce v koloniálním stylu hotelu Old Cataract je místem romantických schůzek při západu slunce.

Kitchnerův ostrov byl dříve soukromý ostrov lorda Horatia Kitchenera, velitele britské koloniální armády. Založil zde botanickou zahradu, která hýří všemi barvami. Milovníci flóry by si rozhodně neměli nechat ujít procházku po zahradě. Naproti ostrovu se nacházejí hrobky šlechticů – Mekhova a Sabnihova hrobka, hrobka Sarenputa II., Harkhufa, Pepinakhta a Sarenputa I.
nedokončený obelisk nedokončený obeliskŽulové lomy poskytovaly faraónům cenný materiál pro zhotovování nádob, soch, sarkofágů, obelisků, svatostánků, částí chrámů a hrobů. Žulu z těchto lomů najdeme snad na každé egyptské stavbě. Cesta k nim vede kolem fátimovského hřbitova. V lomech věnujte pozornost nedokončenému obelisku z 15. století před Kristem, který nechala zhotovit královna Hatšepsovet. Váží 1168 tun a stal se největším obeliskem starověkého Egypta – výška 42 m základny 4,2x4,2 m. V důsledku trhlin na kameni plán vytesat obelisk ztroskotal.
Zajímavé odkazy

Odkaz na národnosti
Odkaz na papyrus

Průvodci a mapy


Egypt...
Egypt
449 Kč
EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz