Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

KáhiraPyramidyOázyWádí Natrún-->Střední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm OmboAsuánPřehrada a jezero NasserNúbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Minyá MinyáGebel At-Teir - ve 4. století zde byl vystavěn klášter Deir al-Adhra (panenský klášter). Hrobky Frazer jsou datovány do páté až šesté dynastie.

Minyá centrum manufaktur na zpracování cukru, výrobu parfémů a mýdel. Je to jakási ozbrojená pevnost díky neustálým nepokojům. K vidění je zde velký muslimský a křesťanský hřbitov Zawiyyet al-Mayyiteen (Místo smrti). Rozděluje území na Horní a Dolní Egypt.

Beni Hasan - nabízí úžasný výhled do údolí, do pouště a na řeku. Ukrývá se zde 39 hrobek . Mnohé z nich jsou nedokončené, nepřístupné pro turisty. Provádějí se zde velké policejní kontroly.

Hemopolis - kultovní centrum boha moudrosti Thotha, bylo pojmenováno podle řeckého boha Hermese. Najdeme zde už jen pouhé ruiny - kolosální sochy Thotha a Amenhotepa III, pylon RamseseII., koptická bazilika, brána chrámu Middle Kingdom. Předměty nalezené v ruinách jsou uloženy v místním muzeu.


hrobka Petrosirise hrobka PetrosirisePřes Tuna al-Gebel vede cesta ke katakombám, kde byli pohřbíváni místní obyvatelé a posvátná zvířata. Zajímavostí je galerie v temných katakombách, ve které prý kdysi byly mumifikovány milióny posvátných zvířat - ibisů (znázorňuje boha Thotha) a velké množství paviánů. Většina zvířat byla zničena vykradači nebo vandaly. Za zmínku stojí hrobka Petosirise, (vysoký kněz boha Thotha) a Isadorova kaple. Isadora byla zdravá žena, která se utopila v Nilu za vlády Antoninuse Piusse. Její hrob se stal kultem. Mumie ženy je extrémně dobře zachována (vlasy, zuby, nehty jsou dobře rozeznatelné).

Trochu zklamáním možná bude Tell al-Amarna (Amárna), založená ve 14. století faraónem Akhenatenem. Se svou ženou Nefertiti a zástupem věřících opustili bohy, chrámy a kněze v Thébách a založili nové hlavní město. Vyznávali nového boha Atona - sluneční kotouč. Po smrti Akhenatena se věřící přemístili zpět do Théb a místo zůstalo opuštěné. Stavební materiál z ruin bývalých paláců a chrámu byl používán k výstavě nových obydlí.
V Tell al-Amarna Necropolic nalezneme 25 hrobek knězů – hrobka Meryreova, policejního důstojníka – Hrobka Mahuova, faraónovy matky – hrobka Huya (matka se jmenovala Královna Tiy) a samotného faraóna Akhenatena. Malby na stěnách zobrazují život v době revoluce za nového boha Atona.

V koptickém komplexu Deir al-Muharraq, asi 8 km od města Al-Qusiya, žije dnes kolem 100 mnichů. Pověst vypráví, že na tomto místě žila v jeskyni šest měsíců a deset dní Marie s Josefem. Každým rokem se tu scházejí tisíce poutníků, a oslavují v kostele al-Adhra. Křesťané věří, že kostel al-Adhra (postaven na místě, kde byla jeskyně) je prvním kostelem na světě. Věž al-Adhra sloužila na obranu proti útokům.
Hrobky Mir byly využívány jako vězení, proto je nástěnná malba na mnohých místech poničená.

Asyút patřil k odpočinkovému místu na karavanní stezce ze Súdánu do oázy Kharga. Nachází se tu nejedna univerzita. Zajímavý je místní bazar, promenáda na břehu Nilu nebo přehrada ležící na severu. V současnosti je to ne příliš vábně vzhlížející městečko s obrovskou policejní hlídkou. Probíhají zde nebezpečné náboženské střety. Také proto není turisty moc navštěvován.

Poblíž města Sohag se nabízí k prohlídce „Bílý“ (Deir al-Abyad) a „Červený“ (Deir al-Ahmar) klášter. „Bílý“ klášter byl vystavěn z bílého vápence koptickým světcem Shenoudou. Kdysi tu pobývala komunita 2000 mnichů, dnes tu žijí pouze čtyři. Červený klášter byl založen zlodějem Bishoiem, který se obrátil na křesťanskou víru. K obdivování se nabízí fresky, neobvyklé sloupy, staré dřevěné dveřní zámky.
Abydos AbydosAbydos je tradiční pohřebiště, využívané přes 4 500 let. Místo odpočinku zde našel první egyptský faraón - Djer. Uctíván tu byl Osiris – bůh smrti. Legenda říká, že zde byla spálena hlava Osirise, poté co ho bratr Seth zabil. Chrám v Abydosu je velmi důležité místo pro egyptské poutníky. Chrám Setiho I. patří mezi jeden z nejvíce zachovaných chrámů v Egyptě a je zasvěcen šesti bohům. Osireion - „pomník padlých“, byl vybudován na počest boha Osirise. K prohlídce zve chrám Ramsese II.

Akhmin je město vybudované na troskách osady zasvěcené Minovi, bůh úrody. Tyčí se zde 11 m vysoká socha Meret Amun. Meret Amun byla dcera Ramsese II. a manželky Amenhotep. Stala se kněžkou chrámu Min, jehož trosky zarůstají v keřích nedaleko od sochy. Zaklepejte na dům se zelenými dveřmi, přesná adresa je neznámá. Budete moci nahlédnout do tajemství ručně tkaného hedvábí a bavlny.
Jediným důvodem k návštěvě Al-Balyana je okouzlující Setiho chrám, jeden z nádherných monumentů v Egyptě. Připravte se na to, že budete ochraňováni a doprovázeni policejní eskortou.


Dendara DendaraDendara Dendara Dendaře se turisté mohou obdivovat překrásnému Hathorově chrámu, který je datován na třetí milénium před naším letopočtem. Za období vlády Ptolemaicovců prošel chrám rekonstrukcí. Má obrovskou kamennou střechu, v podzemí se ukrývají chodby a sklepy. Hathor byla bohyně lásky, patronka hudby a tance, ochraňovala před smrtí. Je reprezentována jako žena, kráva či dcera boha slunce Ra. Dendara byla rituálním místem, kde Hathor dala život dítěti. Na tomto místě nyní stojí chrám. Montuhotep II. tu vystavěl malou vápencovou kapli (umístěna v Egytpském muzeu v Káhiře). Dendara byla důležitým administrativním a náboženským centrem šesté dynastie.
Qift byl v řecko-románské době hlavním místem obchodu na Arabsko-Indické cestě. Také zde zastavovali expedice směřující na Sinaj.

Qus byl velice důležitý jako islámské město v Egyptě. V současnosti se zde provádí americko-německý projekt na zpracování zbytků cukrové třtiny na papír. Místo není přístupné pro turisty.Zajímavé odkazy

Odkaz na Edfú
Odkaz na Luxor

Průvodci a mapy


EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz