Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínkyAston-eco
  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby EgyptEgypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Káhira-->PyramidyOázyWádí NatrúnStřední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm OmboAsuánPřehrada a jezero NasserNúbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

pyramidy v Gíze pyramidy v GízeV Egyptě se nachází 108 pyramid (tento počet je znám do současné doby). Některé z nich jsou polorozbořené, z některých zůstaly pouze základní kameny, některé jsou rozebrané a použité ke stavbě nové budovy.
Slovo pyramida pochází z řeckého pyr, které vyjadřuje oheň. Plamen ohně vytváří pyramidový tvar, je však vytvářen několika stupni. Odtud také pochází několikastupňová pyramida. Pyramida může také pocházet od slova pyra, které vyjadřuje hrob, pohřební hranice. Egypťané nazývali pyramidu mr (mer), v současnosti ji nazývají al-háram.


Gíza
Nejznámější a také nejlépe zachované pyramidy Egypta, postavené v letech 2 700 až 2 560 př. n. l. se nacházejí v Gíze. Patří mezi sedm divů světa.
Hned po příjezdu na toto magické místo budete obklopení houfem otravných žadatelů o bakšiš. Čas můžete strávit zajímavěji, třeba projížďkou na velbloudu či na koni po okolí. Upozorňujeme, že jsou úředně zakázány pokusy o výstup na pyramidu. A to jak z důvodu ochrany pyramidy, tak z důvodu bezpečnostního.
chrám královny Hatschepsut palác Hatschepsut u pyramidUrčitě stojí za to vstoupit do nitra nejstarší a největší Cheopsovy pyramidy(Velká pyramida) a nechat se prostoupit zvláštní vůní a energií. Velká pyramida je majestátní skvost fascinující svou mohutností a dokonalostí již několik tisíciletí. Hned vedle ní je zbudováno Muzeum sluneční bárky, v němž se nachází jediná dochovaná „pohřební“ loď tohoto druhu. Před prostřední Chefrenovou (Rachelovu) pyramidou stával kdysi zádušní chrám ze kterého se dochovaly už jen zbytky. Nejmladší a nejmenší Menkaureova pyramida byla silně poškozena vykradači hrobů. Tři malé pyramidy sloužily jako hrobky pro příslušníky královské rodiny. Svým honosným vzhledem vás jistě upoutá světoznámá sfinga s lidskou hlavou a lvím tělem, která byla vytesána do jednoho kusu kamene.


Sakkára
Jižně od Gízy pokračuje pyramidové pole. Nejvýznamnějším místem „pole“ je Sakkára, královské pohřebiště 7 km dlouhé. Asi čtyři kilometry od Sakkáry se tyčí pyramidy v Abusíru, které jsou silně poškozeny.V Sakkáře se vyskytují také mastaby hodnostářů.
Mastaby jsou hrobkami zvláštního typu, kdy základní půdorys je čtvercový nebo obdélníkový. Z mnoha mastab v Sakkáře byste neměli vynechat např. Idutinu Mastabu -tvořilo ji 10 komor. V Mechuově mastabě jsou velmi dobře zachovalé nástěnné malby.
Mererukova mastaba je jedna z nejznámějších a má 32 prostorů. Ještě zde najdete např. Kagemniho mastabu, Ptahhotepova mastabu, Mastabu hodnostáře Ti a Tetiho pyramidu.
Svatyně Serapeum s morovými hroby posvátných býků je kultovním místem a cílem četných výprav poutníků.

Za zmínku stojí Džoserova stupňovitá pyramida, která představuje zlom v egyptské architektuře. Na stavbě této pyramidy bylo poprvé užito jako stavebního materiálu vápence. Jméno nese po faraónovi Džoserovi, který si ji nechal vystavět. Z jeho mumie se nalezli pouze úlomky kostí a pokožky. Otázkou je, zda jsou to zbytky faraóna Džosera nebo ne. V pyramidě se našlo 40 tisíc vzácných kamenných nádob z břidlice, dioritu, vápence a alabastru, které byly uloženy na dně šachet pod pyramidou.

Mennofer
Cestu do Sákkary bychom měli spojit s návštěvou Mennoferu (Memfidy), které bylo prvním městem egyptských faraónů. Nachází se zde otevřené muzeum, ve kterém se tyčí kolos Ramesse II. Na druhé straně silnice spatříme Apiovo balzamovací místo, kde byla mumifikována svatá zvířata boha Ptaha.


Zajímavé odkazy

Odkaz na divy světa
Odkaz na info o pyramidách
Odkaz na info o pyramidách

Průvodci a mapy


EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz