Dovolená Egypt


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky



Aston-eco




  Egypt - navigace  
zájezdy Egypt Hotely a ubytování Egypt
Last minute Egypt Informace Egypt
Víza Egypt Fotogalerie Egypt
Mapy a průvodce Egypt Recenze hotelů Egypt
Diskuze Egypt Okružní plavby Egypt



Egypt

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->KáhiraPyramidyOázyWádí NatrúnStřední EgyptLuxor- Théby - VesetEsna a NechebEdfú a DarawKóm OmboAsuánPřehrada a jezero NasserNúbijské chrámy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

celkový pohled na Káhiru celkový pohled na Káhiručističi bot čističi bot„Kdo nespatřil Káhiru, nespatřil ani svět“
Um al dunya – matka světa.

Kanály, zahrady, paláce, kostely, minarety, muzea, bazary, trhy, ….
Káhira je největším městem Afriky a duchovním centrem celého arabského světa, kde se soustřeďuje politika a kultura dnešní Arábie. 14-miliónová metropole je hlučná, uspěchaná, dusná, prašná, plná chaosu a kontrastů. Hrůzným snem pro nově příchozího je dopravní ruch s neustále ucpanými ulicemi a nepřetržitým houkáním klaksonů. Mezi proudy vozidel a autobusů si prorážejí cestu povozy tažené osli, odvážní chodci riskující život, stáda ovcí a koz. Vedle toho existuje jiná Káhira plná luxusních hotelů, drahých butiků, impozantní novostavby připomínající americké město. Tento dojem podtrhuje tisíce neonových světel a nejstarší islámská univerzita Al-Azhar s velmi moderním vzhledem. Káhira má za sebou tisíciletou historii. Byla založena už v 10. století, ale jednotlivé části města byly osídleny již mnohem dříve. V blízkosti Káhiry, díky výhodné poloze leželo první město starých egyptských faraonů Mennofer.

Nejlepší způsob jak poznat střed Káhiry je klidná procházka. Rozlehlé náměstí Majdán at Tahír je dopravním uzlem metra a autobusových linek. Zde je také výchozí bod pro cesty za nákupy do hlavních ulic Kasr an-Níl , Kasr Tal´ at Harb a at Tahír. Všední fasáda mrakodrapu Mugamma skrývá úřad radnice z doby prezidenta Násira. Naproti přes ulici je umístěna Americká univerzita z 19. století. Vpravo od Mugamma stojí bývalé ministerstvo zahraničních věcí, bílá vila v koloniálním stylu. Proti bývalému ministerstvu se nachází budova Arabské ligy Na tuto budovu navazuje komplex hotelu Nile Hilton.
zlatá maska z Tutanchamónova hrobu zlatá maska z Tutanchamónova hrobuNa severu náměstí najdete budovu Egyptského muzea. Návštěvu si určitě nenechte ujít, berte to jako „povinnost“ každého návštěvníka této země! Najdete zde jedinečnou sbírku umění starého Egypta, která nemá na světě obdoby. Doplňuje ji zahrada se staroegyptskými sochami a s vodní nádrží, kde můžeme vidět symbolické rostliny faraónů – lotos a papyrus. Není ani v lidských silách vidět všechno, co Egyptské muzeum skrývá. Můžete se kochat pohledem na mumie slavných králů (Ramesse II…), na poklad z Tutanchamónova hrobu (objeven 1922 v Údolí králů), sochy egyptských králů v životní velikosti, mnoho umělecky provedených a zdobených skříněk a truhlic z cedrového dřeva, staroegyptské malby, vzácné židle a křesla s vyobrazením historie Egypta, rituální nosítka, překrásné šperky a amulety. Najdete zde také známou zlatou masku, která pokrývala hlavu královské mumie ve zlaté rakvi (vážící přes 225 kg), pokladnice, sarkofágy, dary z hrobu Sendžema z Dajr el-Medíny, papyry s náboženskými texty a kresbami.
monument ze Sakkary uložen muzeu monument ze Sakkary uložen muzeuCitadela přežila staletí, palácové intriky, vraždy a převraty. Od roku 1218 až do 19. stol. byla sídlem vlády, roku 1824 byla zničena větší část budov explozí. V roce 1972 vyhořela klenotnice (Kasir al -gavhara) při pokusu o krádež. Nejzajímavějšími stavbami Citadely jsou Alabastrová mešita, malá modlitebna sultána el Nasíra a Josefova studna vyhloubená ve 12. století. Je tu i vojenské muzeum, s výstavou zbraní od dob faraónů až po poslední válku na Blízkém východě.
Koptská věž se nachází v nejstarší části Káhiry na ostrově Gezíra na Nilu. Najdete zde kostel Móllaka – „Zavěšený“, kostel sv. Barbory, sv. Jiří a sv. Sergeje. Kostel Sv. Sergeje se považuje za nejstarší káhirský kostel z doby Fátimovců. Synagoga Ben Ezra je nejstarší egyptská synagoga, která pochází z 9. stol. V Koptském muzeu se nachází sbírka koptských uměleckých pokladů a římské hradiště.
Na Koptskou čtvrť přiléhá Fustát- původní obchodní metropole a nejstarší městské arabské sídliště. Zde najdeme mešitu Amr Ibn al-Áse z roku 641, za mešitou se nacházejí káhirské hrnčířské dílny. Jedinou dochovanou budovou z období rozkvětu Fustátu je Nilometr. Byl postaven v 9. století a sloužil k přesnému pozorování vodního stavu na Nilu.
Káhirská věž v podobě lotosu nám nabízí nádherný výhled až k pyramidám, k přehradě na Nilu. V horní části můžeme navštívit otáčivou restauraci a vyhlídkovou terasu.
Muchtárovo muzeum skrývá díla nejslavnějšího moderního egyptského sochaře Mahmúda Muchtára.
Mešita al-Azhar založená roku 970 generálem Džauharem. Centrum islámské učenosti, později teologické středisko ortodoxního sunnitského učení.
Mauzoleum sultána Kalá´úna je jedna z nejhonosnějších budov Káhiry. V hrobní mešitě sultána Barúka najdete zvláštnost, jež si zasluhuje pozornost - bronzem obložené dveře.
Palác emíra Beštaka ze 14. století nabízí mamlúkovskou světskou architekturu. Zde je také veřejně přístupná studna a škola koránu studnice Abd ar-Rahmán Kaskúda. Z fátimovského období pochází Mešita al-Akmar. Můžeme navštívit také soukromý dům z osmanské doby Bajt as-Suhamí. Minaret Mešita al-Hákima je trefně přezdívaná „fátimovská pepřenka“. K nahlédnutí jsou dvě vstupní brány Báb al-Futúh a Báb an-Nasr patřící ke zbytkům městské hradby, která byla nejstarší monumentální stavbou z kamene v dějinách islámského Egypta.
Pro Mauzoleum sultána al-Ghúrího je charakteristickým znakem je 65 m vysoký minaret s pěti malými kupolemi.
Stále ještě středověkým dojmem působí ulice Mu´izz Lidínilláh, která je ulicí výrobců plachet a stanů.
Muzeum islámského umění nabízí přes 80 000 předmětů z Egypta, Turecka a Persie. Exponáty muzea nám přibližují vnitřní vybavení islámský staveb. Je zde sbírka jedinečných lamp a stojanů s texty z koránu.

Město mrtvých
V délce asi 6 kilometrů se nachází jeden z největších hřbitovů islámského světa. Jsou zde hrobky sultánů a vysokých hodnostářů. Za návštěvu stojí Hroby Mamlúků, hroby chalífů, mauzoleum imáma aš-Šáfi´íh - významné poutní místo, mauzoleum Muhammada Alího, mešita sultána Barkúka a hrobka sultána Faradži. Nejkrásnější stavbou je Kájtbájova mešita.




Zajímavé odkazy

Odkaz na egyptologii
Odkaz na Egyptské muzeum
Odkaz na info o Káhiře
Odkaz na info o mumifikaci
Odkaz na mapu Káhiry
Odkaz na pyramidy v Gíze
Odkaz na Siwa oázu
Odkaz na www.touregypt.net

Průvodci a mapy


EGYPT...
EGYPT - mapa
156 Kč
Egypt...
Egypt
449 Kč
Egypt...
Egypt - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy






Miele - robotický vysavač



Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz