Dovolená Turecko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Turecko - navigace  
zájezdy Turecko Hotely a ubytování Turecko
Last minute Turecko Informace Turecko
Víza Turecko Fotogalerie Turecko
Mapy a průvodce Turecko Recenze hotelů Turecko
Diskuze Turecko Okružní plavby TureckoTurecko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

-->Kulturněhistorické údajePolitickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Turecko je jednou velkou kulturní mozaikou. Svůj podíl na tom má bezesporu i poloha. Nachází mezi volně smýšlející Evropou a ortodoxním Íránem. Tureckou kulturu tak formoval islám i západní křesťanské vlivy. Stačí si jen letmo připomenout úlohu Turecka v Evropských dějinách. Můžeme snad tvrdit, že se nás vývoj v Malé Asii nedotknul? Ani omylem, stačí si vzpomenout na Východořímskou říši...

Islám

Islám je monoteistické náboženství, mladší než křesťanství. Muslimskou obdobou Boha je Alláh, jehož prorokem je Mohammed. Zcela jistě bychom se o islámu mohli hovořit dlouhé hodiny. Historie islámu určitě stojí za zmínku, ale všude o ní již bylo řečeno dost. Nechme ji tedy odborníkům a pozastavme se hlavně nad tím, jak náboženství může ovlivnit pobyt v Turecku. Pokud čekáte zemi, kde ženy chodí zahaleny od hlavy k patě a prakticky nevycházejí na ulici, čeká vás překvapení. Mnoho místních lidí samozřejmě pořád ctí pravidla islámu, který ženám přikazuje zahalovat se, nicméně mladší generace už náboženství vnímá volnějším způsobem. I u lidí ve středních letech se často setkáte s velmi benevolentním přístupem.

Často na stánečcích či v rukou lidí uvidíte podivné korálky. Při návštěvě mešity zjistíte, že tyhle korálky se povalují i zde. Jedná se o subhu, tedy jakýsi muslimský růženec.

Z mých postřehů: v jedné z četných kobercáren jsem byla pozvána na čaj. Samo o sobě nic neobvyklého, povídali jsme si o všem možném, důvodem návštěvy Turecka počínaje, osobním životem konče. Starší z prodavačů si pořád hrál s podivnými korálky, které jsem předešlý den viděla v mešitě. Nedalo mi se nepoptat, k čemu že takové korálky slouží. Muž mi s úsměvem vysvětlil, že tyhle korálky jsou podobné křesťanskému růženci. Připomínají mu kolikrát a jak se má pomodlit. Navlečeno bývá 33 korálků. Po chvíli pak dodal, že on i většina lidí v Turecku korálky používá ako kratochvíli a hraje si s nimi, když jdou po ulici nebo někde čekají. Mnoho z těch co si hrají se ani nemodlí. Prostě subhu berou jako hračku.

Návštěva mešity je kapitola sama o sobě. Jakkoliv je Turecko benevolentní zemí, jsou věci, které bychom jako návštěvníci měli ctít. Patří mezi ně jakási etiketa chování v mešitě. Do mešity člověk chodí bezpodmínečně bez bot. Ty si buď můžete vzít do ruky nebo nechat někde při v chodu v poličce, k tomuto účelu zřízené. Oblečení také podléhá jakýmsi pravidlům. Muži by měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahalená kolena, ramena a vlasy. V místech, kde se vyskytuje hodně turistů lze často šátek, sukni či halenu zapůjčit. A to aniž by se člověk bál, že chytne nějaké blechy. Všechno voní čistotou.

Zejména ženy by měly dbát na zahalené vlasy. Pokud se jedná o mešitu, která nemá možnost vypůjčení šátku, buď do ní nevstupujte, nebo se dovolte někoho z místních, aby viděl, že máte úctu k jeho víře, ale máte tenhle malý nedostatek. Nicméně je dobré mít nějaký šátek vždy sebou. Do mešity se překvapivě můžete dostat i v čase modlitby. Pokud se vám to povede, zůstaňte vzadu, buďte ticho a hlavně nefoťte. Nikdo si vás nebude všímat a vy se můžete nechat strhnout zvláštní atmosférou vyvolanou zpěvnou arabštinou a svátostí místa.

Obecně platí, že čím dále na východ se budeme posunovat, tím více věřících lidí potkáme. Nejzápadnější z ortodoxních muslimských měst je Konya ve středním Turecku, jižně od Kappadoccie. Zde je dívkám a ženám doporučeno pohybovat se zahalené i po městě. Nicméně pokud to neuděláte, nikdo vás nezastřelí pro heretismus.

Hudba, tanec,…
Hudbu člověk slyší na každém kroku. Turecká hudba je plná orientálních kudrlinek, které jsou příjemnou změnou po tom, co známe z Evropy, Teď však mluvíme o hudbě tradiční. Turecká moderní scéna připomíná tu evropskou, nicméně tradiční hudba je jiné kafe. Vtáhne vás do dob sultánů a harémových tanečnic. Koneckonců takové vystoupení břišních tanečnic je zajímavá podívaná. Tatam je iluze, že krásná může být pouze štíhlá žena. U tanečnic je to přesně naopak, tedy orientálních břišních tanečnic.

Co se hudby týče, krom té, která má být doprovázena cinkotem penízků na kostýmech tanečnic, existuje i tradiční muslimská hudba. Nevšedním zážitkem je poslech ney, která často doprovází tance dervišů. Derviši jsou sekta, která se tancem, popravdě spíše nekonečným vířením na místě, dostává do extáze. Doprovází je podmanivá hudba, při které se tají dech.

Průvodci a mapy


Istanbul...
Istanbul
139 Kč
Turecko...
Turecko
20 Kč
Istanbul...
Istanbul a okolí  - průvodce
319 Kč
Istanbul...
Istanbul  - průvodce s mapou
134 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz