Dovolená Turecko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Turecko - navigace  
zájezdy Turecko Hotely a ubytování Turecko
Last minute Turecko Informace Turecko
Víza Turecko Fotogalerie Turecko
Mapy a průvodce Turecko Recenze hotelů Turecko
Diskuze Turecko Okružní plavby TureckoTurecko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavé-->Přírodně zajímavéPobytově zajímavé
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ölüdeniz
Olundeniz Egejská riviéra je proslulá křišťálově čistým mořem a dlouhými písčitými plážemi. Ty nejkrásnější z nich leží v bezprostředním okolí nenápadného letoviska Ölüdeniz.
Město jako takové nemá nijak bohatou a významnou historii, což je v tomto regionu spíše ojedinělým jevem. Ölüdeniz se z malé rybářské vesničky vyvinul ve vyhledávané turistické letovisko relativně nedávno a stále patří mezi menší letoviska. Turistů však každoročně přibývá, čemuž se vůbec nemůžeme divit. Zdejší pláže patří totiž skutečně k těm nejkrásnějším nejen v zemi, ale i v celém středomoří.
Rozhodně nejznámější ze všech je pláž Ölüdeniz, která leží v takzvané Modré laguně. Je to jedna z nejčastěji fotografovaných pláží v celém Středozemním moři a je velmi pravděpodobné, že právě na ni narazíte během listování zájezdy do Turecka. Tato pláž byla dokonce několikrát zařazena mezi pět nejkrásnějších pláží světa. V části laguny se dnes nachází národní park, který zde byl založen především kvůli ochraně ojedinělého biosystému. V této oblasti je ovšem samozřejmě zakázána výstavba, takže část zdejších hotelů leží trochu dál od pobřeží.
Samozřejmě jsou zde i jiné zajímavé pláže, jako například tzv. Motýlí pláž. K té je přístup možný pouze po vodě, protože leží naprosto osamělá uprostřed panenské krajiny v přírodní rezervaci. Motýlí se jí neříká jen tak nadarmo, v rezervaci žijí překrásní motýli.
Ölüdeniz samozřejmě není jen o krásných plážích, naopak si zde na své přijdou i vyznavači aktivní dovolené. Co se týká památek, můžete navštívit například nedalekou lýdijskou vesnici Olympos a stejnojmenný národní park nebo třeba Pamukkale či Efez. Také se zde můžete vyzkoušet paragliding, rafting či turistiku v nedalekých horách.
Artvin
Artvin V severovýchodní části Turecka, téměř na hranicích s Gruzií, leží město Artvin, hlavní město Artvinské provincie. Stojí na vysoké skále, obklopené prakticky panenskou přírodou, o které se říká, že vypadá jako krajina z Tolkienových knih.
Pohled na město je opravdu impresivní. Artvin se rozprostírá na vysoké skále, pod kterou teče divoká říka Çoruh. Vede sem úzká silnička, která se klikatí vysoko mezi horami. Krajina je tady opravdu malebná: krásné lesy, vodopády, jezera, majestátné hory a zelené planiny.
Město jako takové je bohužel poněkud zhyzděno zástavbou ze sedmdesátých let minulého století. V té době zde bylo postaveno mnoho obytných domů podobných našim panelákům. I přes vysoké domy však Artvin neztrácí svou obdivuhodnou vlastnost- ať už se postavíte kamkoliv, vždycky se vám naskytne úžasný výhled na okolní panoramata. Díky poloze mezi horami si také město stále zachovává svou malou velikost a poněkud provinční ráz- dále se rozrůstat nemůže, protože zkrátka nemá kam. Samozřejmě zde nejsou pouze paneláky, naopak se zde dochovaly mnohé velmi zajímavé památky. V minulosti bylo město osídleno (podobně jako okolní oblast) různými národy, a tak je dnes velmi kosmopolitní. Žije zde mnoho Arménů, Gruzínců, Lazů či Hamšenů.
Jelikož poměrně velká část obyvatel (ať už v současné době či v minulosti) jsou křesťané, najdeme v Artvinu několik kostelů. Kromě nich tu můžeme obdivovat například Artvinský hrad z roku 937, mešitu Salih Bey (postavena roku 1792) nebo třeba fontánu Çelebi Efendi. Samozřejmě je zde mnoho krásných budov z dob Osmanské říše. Nejzajímavější ze všeho je však rozhodně okolní příroda, která nabízí široké spektrum sportovního vyžití.
Erciyes Daği
erciyes dagi Tato hora je v posledních letech vůbec nejvýznamnějším centrem horského turismu a zimních sportů v celém Turecku. Nachází se pouhých 25km od města Kayseri v centrální části země a její vrchol je permanentně pokryt sněhem.
Erciyes je silně zerodovaný stratovulkán, k jehož poslední erupci došlo pravděpodobně teprve v roce 253 před naším letopočtem. Hora je zároveň nejvyšším vrcholem celého centrálního Turecka. Slavný řecký zeměpisec Strabo o něm kdysi napsal, že jeho vrchol nebyl nikdy bez sněhové pokrývky a že je z něj možno vidět jak středomořské, tak i černomořské pobřeží.
Úpatí hory je dlouhé více než 18km a celkově hora zabírá plochu více než 1000km2. Přes to, že horní část tohoto 3916 metrů vysokého vrcholu je pokrytá sněhem, v nižších polohách je nespočet zelených luk a plání porostlých alpskou vegetací. Úrodné půdy samozřejmě využívají zdejší zemědělci (především na severních svazích, kde je příznivější počasí a o něco vyšší teploty, pěstují ovoce a víno).
Místní lyžařské středisko je jedním z největších a nejmodernějších v zemi. Je zde několik sedačkových lanovek a vleků a lyžuje se zde prakticky celoročně. Další zajímavostí je nedaleké skalní město Kappadokie, kde je zároveň národní park s krásnou přírodou.
Pohoří Kaçkar
pohori kackar Podél Černého moře se ve východní části Turecka táhne skalnaté pohoří Kaçkar. Jeho svahy jsou zbrázděné vodní erozí a údolí porostlá bujnou vegetací.
Nejvyšším vrcholem celého masivu je hora Kavrun. Měří 3932 metrů a je nejvyhledávanějším cílem horolezců v celé oblasti. Zdejší hory jsou oproti ostatním tureckým pohořím o poznání více zelené. Některé vrcholky jsou pokryty ledovcem, ale povětšinou ani nejsou (díky vlhkému a mlhavému počasí) zezdola vidět. Mezi vrcholky jednotlivých hor najdeme nespočet menších jezírek, pramení tu také několik horských řek a potůčků s průzračnou, ale studenou vodou.
Kaçkar je zřejmě nejpopulárnější a nejnavštěvovanější pohoří v celém Turecku. Není se vůbec čemu divit, zdejší příroda musí učarovat snad každému. V nižších polohách je úrodná půda využívána především pro zemědělství, samozřejmostí je, stejně jako v oblasti Cilo-Sat, pěstování ovoce a vinné révy. Specialitou Kaçkaru jsou však čajové plantáže a citrusové sady. Divoce zde pak rostou různé jehličnany, kaštany, habry a buky. O něco výše, přibližně v nadmořské výšce kolem 2500m najdeme rozličné druhy travin a divokých květin (například bramboříky).
Pro vysokohorskou turistiku se hodí prakticky jakákoliv část pohoří. Nejzajímavější je však oblast pod nejvyšší horou, tedy Kavarunem. Pro horolezectví je nejvhodnější také Kavarun, dále pak vrchol Altıparmak a Varşamba (ten je však dosažitelný pouze ze severní strany).
Vanské jezero
vansko jezero Ve výšce 1719 metrů nad mořem se rozprostírá obrovské jezero, které slouží jako velmi důležitá mezinárodní dopravní tepna.
Vanské jezero (turecky Van Gölü) leží v tektonické kotlině na Arménské náhorní plošině pod horami Nemrut a Suphan. Se svou rozlohou 3755 km2 je to největší turecké jezero. Dlouhé je 120km a široké více než 80km, největší hloubka je pak 457 metrů.
Van je jedno z největších bezodtokových jezer na světě. Vlévá se do něj několik menších toků, které sbírají vodu na svazích okolních hor. Původně jezero odtok mělo, ale ten byl v období Pleistocénu zavalen lávou ze sopky Suphan. Proto je jezero nejen tektonického, ale i sopečného původu.
Salinita vody je 19,1%, takže jezero je brakické, tedy něco mezi sladkovodním a slaným. Jeho voda je také silně alkalická (s pH 9,8) a bohatá na uhličitan sodný a ostatní soli. Ty jsou extrahovány a následně se používají pro výrobu saponátů. Žije zde pouze jeden jediný druh ryby, a to sice Chalcalburnus tarichi z čeledi kaprovitých. Tato ryba je pro jezero naprosto specifická a žije pouze zde.
Kromě rybolovu a produkce soli se obyvatelé okolních měst Van a Tatvan živí zemědělstvím (hlavně pěstováním obilí a ovoce), jelikož v okolí jezera je poměrně úrodná půda. Přes jezero také od roku 1970 jezdí trajekt, který převáží vlaky a tím umožňuje spojení tureckou a íránskou železnici.
Jako každé správné jezero má i Van svou vlastní záhadu. V roce 1995 zde byla několikrát spatřena asi patnáct metrů dlouhá „Příšera z jezera Van“. Místní obyvatelé jí říkají Van Canavarı, což v překladu znamená Vanská příšera.

Průvodci a mapy


Istanbul...
Istanbul a okolí  - průvodce
319 Kč
Istanbul...
Istanbul  - průvodce s mapou
134 Kč
Istanbul...
Istanbul
139 Kč
Turecko...
Turecko
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz