Dovolená Tunisko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

Kulturněhistorické údaje-->Politickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tunisko zůstává republikou se silnými pravomocemi prezidenta. Svou nezávislost na Francii získalo dne 20. března 1956 a 25. července 1957 se stalo republikou v čele s Habibem Bourgibou, dlouholetým vůdcem za nezávislost. Zhoršující se zdravotní stav Habiba Bourgiby, "nečitelnost" některých jeho opatření a kroků (zejména z posledního období jeho vlády) a obava ze znejistění vnitropolitické scény (s možností vypuknutí nepokojů a mocenského boje mezi jednotlivými vnitřními mocenskými skupinami) vedly 7. listopadu 1987, tehdejšího ministerského předsedu a v současné době prezidenta republiky, Zine El Abidine Ben Aliho k nekrvavému "palácovému převratu", kterým zbavil moci Habiba Bourgibu. Na arabské poměry se však nastupující prezident zachoval k H. Bourgibovi velkoryse a nechal ho, i když v politické izolaci, důstojně dožít. Habib Bourgiba zemřel dne 7. dubna 2000.
Zákonodárná moc náleží jednokomorovému parlamentu - Poslanecké sněmovně. Parlament má celkem 182 poslanců a poslanecký mandát je na 5 let. Hlavou exekutivy je prezident.
Existuje systém více politických stran se zcela dominantním postavením vládnoucí strany RCD (Rassamblement Constitutionel Démocratique - Demokratické ústavní sdružení). Ostatní politické strany, formálně řazené k tzv. "opozici" mají zanedbatelný vliv na politický život země.
Rok 1999 byl pro Tuniskou republiku rokem voleb. Dne 24. října proběhly v Tunisku prezidentské a současně i parlamentní volby. V případě volby prezidenta se jednalo o první pluralitní volby v historii republiky vůbec (v předcházejících dvou volbách byl jediným kandidátem současný prezident Zine El Abidine Ben Ali). Se ziskem 99,44% odevzdaných hlasů byl tedy na třetí pětileté funkční období znovu zvolen Zine El Abidine Ben Ali (celkem je u moci již patnáctý rok).
V parlamentních volbách které se konaly současně s prezidentskými volbami, drtivě zvítězila vládnoucí strana RCD (strana prezidenta Ben Aliho) se ziskem 91,59 % odevzdaných hlasů a získala tak v Parlamentu 148 křesel.
Tuniská republika je aktivním členem řady mezinárodních organizací, především pak Organizace spojených národů (od 1.1.2001 nestálý člen RB OSN), Ligy arabských států (LAS), Organizace africké jednoty (OAJ) a Organizace Islámské konference (OIK). Tunisko se aktivně podílí na činnosti prakticky všech specializovaných organizací OSN. Zapojilo se i do operací OSN na udržení míru v Bosně a Hercegovině, Somálsku, Kambodži a na Západní Sahaře. Ve vztahu k NATO učinilo Tunisko za posledních 5 letech největší sblížení ze všech arabských států. Cílem této omezené spolupráce, relativně intenzivní, je zajištění bezpečnosti Tuniské republiky v nestabilním africkém středomořském regionu. Dosud se však nezúčastnilo společných vojenských cvičení této aliance. Nadále lze konstatovat, že spolupráce s NATO představuje pro Tuniskou republiku, vedle bilaterálních bezpečnostních smluv se středomořskými partnery, hlavní bezpečnostní garanci.
Tunisko se skládá ze 23 gubernií:
Ariana (Aryanah), Beja (Bajah), Ben Arous (Bin 'Arus), Bizerte (Banzart), El Kef (Al Kaf), Gabes (Qabis), Gafsa (Qafsah), Jendouba (Jundubah), Kairouan (Al Qayrawan), Kasserine (Al Qasrayn), Kebili (Qibili), Mahdia (Al Mahdiyah), Medenine (Madanin), Monastir (Al Munastir), Nabeul (Nabul), Sfax (Safaqis), Sidi Bou Zid (Sidi Bu Zayd), Siliana (Silyanah), Sousse (Susah), Tataouine (Tatawin), Tozeur (Tawzar), Tunis, Zaghouan (Zaghwan)


Průvodci a mapy


Tunisko...
Tunisko - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz