Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat? --> Nemoci, nebezpečná zvířata

-->Které nemoci kde?Nebezpečná zvířata
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Vyčerpání z horka: rozhodně se chraňte před silnými slunečními paprsky pokrývkou hlavy a lehkým oblečením. Nedoporučuje se vycházet v pravé poledne na slunce, které je mnohem silnější než v našich zeměpisných šířkách. Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Pokud Váš organismus špatně reaguje na vysoké teploty, zbytečně se nepřetěžujte a nevykonávejte žádnou náročnou činnost.

Nachlazení: je nejčastější onemocnění, které nám v hrozí, díky vysokým teplotám. Nepijte proto nikdy ledové nápoje a také se vyvarujte častných a náhlých přechodů z klimatizovaných místností ven. Během několika vteřin se teplota vzduchu může změnit i o 20 stupňů Celsia a pokud je toto střídání teplot časté, Váš organismus by to nemusel vydržet.Úpal: toto nebezpečné, příležitostně smrtelné onemocnění se objeví v důsledku zhroucení zahřívacího tělesného systému, objeví se také nebezpečně vysoká teplota. Úpal se projevuje tím, že se necítíte dobře, potíte se velmi málo nebo vůbec. Když ustane pocení, pokožka obvykle zrudne. Může se objevit i špatná koordinace pohybů a zvýšená agresivita. Nemocnice není nutná, běžně postačí, když postiženého rychle ukryjete před sluncem a zabalíte do mokrého prostěradla nebo ručníku. Pokud je postižený při vědomí, můžete podávat tekutiny.

Svědivá vyrážka: zejména cestujeme-li, když je u nás zima, může se z náhlé intenzity slunečních paprsků objevit svědivá vyrážka. V lékárnách a obchodech je k dostání pudr, který zamezuje svědění.

Průjem: je nejčastější zdravotní obtíží osob cestujících do zahraničí. Onemocnění charakterizují tři a více řídkých stolic denně provázené někdy zvracením, bolesti břicha nebo horečkou. U osob, které přijedou z vyspělé země do země s nižší hygienickou úrovní poprvé, vzniká průjem častěji než u osob, které v těchto zemích pobývají opakovaně. Častý je u lidí, kteří cestují dobrodružným způsobem bez zajištěné dopravy, ubytování či stravování. Cestovatel se nakazí požitím kontaminované vody, potravin, či nápojů. Většina cestovních průjmů spontánně odezní. Důležité je dostatečné doplňování tekutin. Vhodné tekutiny jsou slazený čaj, stolní minerální vody a nebo speciální rehydratační roztoky. Příjem tekutin je nutné doplnit lehkou dietou. Nemocný by se měl vystříhat kořeněných či tučných jídel. K léčbě lehkých cestovních průjmů jsou vhodné přípravky Endiaron, Endiform, Diaryl. K zmírnění stolic před cestou je možno užít Reasec nebo Imodium.Jako pojistku je dobré mít sebou lék Ercefuryl, který je na lékařský předpis.Je účinný na tuniské bakterie.Tyto přípravky se neužívají při horečnatém nebo krvavém průjmovém onemocnění. V případě vysoké horečky, příměsi krve ve stolici, neustupujícího zvracení, intenzivní bolesti břich nebo trvá-li průjem déle než 3 dny je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Hepatitida – zánět jater
Hepatitida A onemocnění jater, kdy se po počátečných příznacích ( zvýšená teplota, nechutenství, odpor k tučným jídlům) objeví tmavá moč, světlá stolice a žloutenka. Inkubační doba je 14 až 50 dnů. Původcem je virus, který se vylučuje stolicí. Přenáší se kontaminovanými rukama nakažených osob nebo vodou či potravinami. Účinnou prevencí je očkování. Vakcína se podává ve dvou injekcích aplikovaných v intervalu 12 až 6 měsíců. Ochranného účinku je dosaženo 15. den po prvé injekci a ochrana po druhé injekci přetrvává řadu let.

Hepatitida B symptomy jsou stejné jako u A, ale následky mohou být závažnější (poškození jater, rakovina jater). Rozdílné jsou však způsoby přenosu na člověka a délka inkubační doby. Zdrojem nákazy je člověk – nemocný nebo zdánlivě zdravý nosič, v jehož krvi a tělesných tekutinách je virus přítomen. K nákaze turistů může dojít buď poraněním kůže, které bylo kontaminováno krví nosiče nebo pohlavním stykem. Rizikové jsou také různé chirurgické zákroky, injekce, zubní ošetření a transfúze krve. Nákaza se často vyskytuje u narkomanů. Buďte pozorní při akupunktuře, zákrocích lidových léčitelů a tetování. Očkování se doporučuje před dlouhodobým pobytem, zvláště u osob s předpokládaným rizikovým chováním nebo u nichž je pravděpodobná potřeba zdravotnických zákroků.

Hepatitida C a D jsou podobné jako B, ale C se vyskytuje mnohem častěji a D se vyskytuje jen u lidí užívajících drogy.

Hepatitida E je podobná jako A, přenáší se vodou a potravinami a je velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Tato hepatitida se vyskytuje převážně v rozvojových zemích. Neexistuje proti ní očkování, prevencí je opatrnost při výběru stravy a nápojů.

Břišní tyfus je těžké onemocnění s déletrvající vysokou horečkou, úpornou bolestí hlavy a těžkou únavou. U neléčeného může dojít ke krvácení do střev či k jejich proděravění. Průvodcem nemoci je bakterie – tyfová salmonela. Ve vyspělých zemích je většina případů importována, tj. získána za pobytu v zahraničí v zemích s nízkou úrovní hygieny. Nákaza je častá v jihovýchodní Asii, na indickém subkontinentu, Africe i Jižní Americe. Zdrojem nákazy je zpravidla bacilonosič vylučující po prodělání nemoci dlouhodobě salmonelu stolicí nebo močí. K nákaze dochází např. pitím říční vody, požitím kontaminované syrové zeleniny, tepelně nezpracovaných ústřic či kostek ledu připravených z kontaminované vody. Salmonela je odolná vůči chladu a v ledu dlouhodobě přežívá. Inkubační doba je 1 až 4 týdny.
Onemocnění lze předejít důslednou osobní hygienou a opatrností při stravování. Riziko nákazy snižuje očkování. Doporučuje se cestovatelům do oblastí zvýšeného výskytu a to zvláště tehdy budou-li zde žít v podmínkách místního obyvatelstva a po delší dobu. K dispozici je několik typů očkovacích látek. Žádná však neposkytuje stoprocentní ochranu, a proto i očkovaný člověk by měl dodržovat všeobecné hygienické zásady.
Podobný, ale mírnější průběh než tyfus má onemocnění paratyfem A nebo paratyfem B. Nákaza se šíří stejným způsobem. Očkování proti paratyfům se neprovádí.

Hadi v Tunisu žije mnoho hadů i jedovatých a to zejména v jižní části země. Minimalizujte riziko uštknutí dobrou obuví a dlouhými kalhotami, pokud se budete pohybovat v rizikové oblasti. Nestrkejte ruce do žádných děr v zemi a buďte také opatrní pokud budete sbírat dřevo. Uštknutí hadem nezpůsobí v naprosté většině případů okamžitou smrt, vakcíny jsou běžně k dispozici. Pokud budete uštknuti, zavažte končetinu co nejpevněji nad postiženým místem a znehybněte ji. Vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc.

HIV a AIDS při pohlavním styku vždy!! používejte kondom, abyste předešli tomuto smrtelnému onemocnění. O bezpečnostních pravidlech, které se týkají této nemoci bylo již napsáno mnoho. Dodržujte je!! Při transfúzy krve je nebezpečí nákazy minimální.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz