Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architektury-->Les Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Co jsou vlastně ksars, podivné mystické budovy nacházející se v jižním Tunisu? Přezdívá se jim také zámky pouště a jsou rozděleny do dvou skupin, podle toho kde se nacházejí – na planinách nebo v horách. Podle způsobů staveb se předpokládá, že většina z nich je berberského nebo arabského původu.
Ksar nebo Gasr jsou čtvercové budovy, které se skládají z místností a skladů - ghorfas, kde místní uchovávali svoji úrodu proti nájezdům. Místa sloužila jako útočiště i jako sýpky. V ksar se konaly obchody, trhy a setkání, ale nikdy se v nich nebydlelo. V ksar se rovněž pořádaly oslavy svátků, vyučovalo se zde a probíhalo zde veškeré dění vesnice. Ksar se mohou odlišovat umístěním – na pláních, v údolích nebo strukturou. O tom, kde bude ksar vystavěna, se vedly dlouhé diskuze, muselo se vybrat strategické místo, které dokáže zaručit, že se nezvaní návštěvníci nedostanou lehce dovnitř. Ať již skalní nebo údolní ksar, můžete navštívit Ksar Oulad Soltane v Jebel Abiodh, Ksar Joumaa v Jebel Demer, Ksar Khérafcha nebo Ksar Haddada, která je velmi zachovalá a byla přeměněna na hotel. Další ksar se nacházejí v Médenine, zdejší ksar byla přeměněna na trh nebo Métameuru. Mezi odlehlejší a vzdálenější ksar se řadí Ksar Oulad Debbab nebo Ksar Kichaoua.

Vesnice na kopcích
V jižní části Tunisu se dochovalo mnoho vesnic vystavěných na kopcích, zejména západně od Tataouine. Stavitelé těchto vesnic perfektně využívali krajinu, zejména stupňovité skalnaté kopce. Tyto geologické vrstry a útesy jsou tvořeny různými druhy tvrdých i měkkých skalisek, které byly přetvořeny na přírodní terasy. Berberské kmeny si v 11. století u těchto teras vytvořili útočiště proti nájezdníkům. Jeskyně vydlabané do skály byly přeměněny v celé domy, obsahovaly místnosti propojené tunely. Na nejvyšším bodu kopce stála vždy ksar. Nejlepší ukázky těchto vesnic spatříte v Chenini, Douiret a Guermessa.

Jeskynní národ
Lidé žijící v oblasti okolo Matmata nalezli jiný způsob jak se chránit proti nájezdníků i neúprosnému slunci. Své příbytky začali stavět v podzemí. Každý kráter je asi 6 metrů hluboký s velkým centrálním nádvořím uprostřed. Místnosti jsou pak vybudované ve stěnách kráteru. Do kráteru se většinou vstupuje tunelem. Každý kráter je vlastně jeden dům, některé domy měly však i více nádvoří, které byly propojeny tunely. Ukázky těchto obydlí naleznete především v Matmata, Sidi Driss a Les Berbéres.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o Sahaře

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz