Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)-->KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kairouan KairouanKairouan je místo živoucí historie. Svaté muslimské město, o kterém se praví, že pokud ho navštívíte sedmkrát, je to jako byste vykonali pouť do Mekky. Kairouan má pro muslimy stejnou váhu jako Jeruzalém, Mekka nebo Medina. Kairouan čeká i na Vás, abyste se poklonili jeho svatým zdem.
Město leží ve středním Tunisu, na průsečíku několika cest, pouhých 57 km od Sousse a jeho zábavního střediska Port El Kantaoui.
Se svojí medinou a ochranými valy, mnoha mešitami, mauzolei a dalšími památkami a místy je Kairouan město s velmi zajímavou historií i náboženstvím. Je to i velmi důležité řemeslnické centrum. Právě zde se vyrábění světově proslulé koberce, které se svými motivy tvoří součást historie.
Tisíciletá tradice
Tradice řemeslné výroby zde přetrvala téměř beze změny a i dnes můžete v křivolakých uličkách nahlédnout do dílen mistrů zpracovávajích kůži, ze které se pod jejich rukama rodí boty, tašky, pásky. Kováři a truhláři v dokonalé souhře vyrábějí kuchyňské náčiní a různé doplňky, jež jsou ideálním dárkem pro novomanžele. Z rukou truhlářů se rodí i dřevěné skříně, postele, stoly, židle, skříňky, to vše v tradičním kairouanském stylu. Pokud si pořád nemůžete vybrat, prohlédněte si složitě zdobená kožená sedla, tepané vázy, tradiční oblečení ve stylu haute couture, vyrobené z vlny. Nejslavnější je však tradice místních koberců. Tyto tradiční koberce, jejichž způsob výroby, se předává z generace na generaci, jsou úchvatné ve svých barvách a vzorech. Nejsou to jen tak obyčejné koberce, pokud si je koupíte, přivezete si sebou i kus mistrovského umu místních řemeslníků, který je podpořen živoucí historií. Každý koberec je kontrolován a obdrží známku kvality. Můžete si vybrat ze tří typů koberců – zarbia, alloucha – s velkým obsahem vlny a mergoum.

Kairouan KairouanHistorie a současnost
Kairouan vznikl na místě starého římského sídla. První arabské sídlo zde bylo až do doby než bylo zničeno berberskými povstalci. Kairouan byl znovu postaven roku 671 Mohammedovým druhem Okbou Ibn Naffím a měl sloužit arabským dobyvatelům jako středisko šíření islámu. Poloha města byla velmi výhodná především proto, že byla dostatečně vzdálená od hor, které skrývaly nebezpečné Berbery, ale také od moře, odkud hrozily vpády byzantských bojovníků. Zlatá léta města začaly poté, co se Kairouan stal hlavním městem dynastie Aghlabovců, na počátku 9. století. I když dynastie dávala přednost paláci v Raqqada, 9 km jižně od Kairouan, byli to právě Aghlabovci, kteří zde postavili krásné budovy a mešity. Poté, co bylo hlavní město přemístěno do Mahdia, začal Kairouan chátrat. Jeho úpadek byl definitivně dovršen, když v roce 1057 byl vydrancován při invazi Berberů. I přes to však Kairouan zůstal nejdůležitější náboženské centrum v zemi.
Téměř veškerý život se odehrává kolem mediny a v centru města. Francouzi zde postavili čtvrť Ville Nouvelle, která leží na jih od mediny. Medina a tato nová čtvrť se setkávají na velkém prostranství před vchodem do mediny, Bab ech Chouhada, což je hlavní jižní vchod. Hlavní ulicí mediny je Ave Ali Belhouane, která se táhne severozápadním směrem, k hlavní severní bráně Bab Tunis. Z této brány vede ulice Ave Ibn el-Jazzar, která pokračuje dále směrem na sever, kolem hlavní nemocnice, aby se spojila s ulicí Ave Ibn el-Aghlab, která vede do Tunisu a Sousse.
Velkým problémem je častá změna názvů ulic, málokdy se najdou dva lidé, kteří by se shodli na stejném jménu ulice. Orientujte se raději podle názvů hotelů nebo památek, které se nemění. Ve městě je lepší používat taxi, předejte tak velkému bloudění.

Tisíciletá tradice Tisíciletá tradiceTunisko - Výrobky ze stříbra (Products from silver) Medina
Nejvíce zajímavých věcí naleznete samozřejmě v medině. Je zde však poměrně mnoho turistů, zejména z Monastiru nebo Sousse, takže pokud chcete předejít zácpám, raději si přivstaňte a navštivte medinu časně ráno.
Zdi a valy, které obklopují medinu, byly originálně vystavěny na konci 8. století a byly mnohokrát přestavěny a opravovány. Ochranné hradby, které zde vidíte dnes, pocházejí z 18. století.
Návštěvníky nejvíce přitahuje Velká mešita, jež zabírá velkou část severovýchodního rohu starého města. Je také známá pod jméném Mešita Sidi Okba, podle stavitele, který postavil na tomto místě první mešitu v roce 670. Právě Okba ibn Nafaa zde založil hlavní město muslimských Arabů Ilfryqia a svaté město Islámu. Originální stavba byla kompletně zničena a většinu toho, co je zde k vidění dnes, postavili Aghlabovci v 9. století. Mešita je ukázkou typické architektury té doby a připomíná spíše pevnost než nejslavnější náboženský stánek. Tento pocit však ihned zmizí, pokud vstoupíte dovnitř. Široké, mramorem vykládané nádvoří, lemované podloubím, které bylo vytvořeno ze sloupů zachráněných z mnoha římských a byzantských sídel. Severnímu konci nádvoří dominuje minaret vystavěný v roce 728. Nádvoří bylo vystavěno kvůli hromadění vody, která byla sváděna kanálky do nádrží pod nádvořím. V jižní části nádvoří se nachází modlitebna, které dominují překrásné vyřezávané dveře, které byly darem od Hassana Beye. Vstup do modlitebny je povolen jen muslimům, ale dveře bývají často otevřené, takže můžete nahlédnout dovnitř. Okolo 400 sloupů a pilířů, které podpírají střechu, bylo přivezeno z mnoha míst, mimo jiné i z Kartága a Sousse. Vstup do mešity je možný pouze hlavní bránou z ulice Rue Okba ibn Nafaa. Dalších osm bran je přístupných pouze muslimům. Dbejte také na vhodné oblečení, nebudete vpuštěni, pokud budete nevhodně oděni.
Pokud budete od mešity pokračovat jihovýchodním směrem, dojdete k malému náměstí uvnitř Bab el-Khoukha, nejstarší z bran. Tento oblouk ve tvaru podkovy je podpírán sloupy a byl vytvořen roku 1706. Hned vedle této brány se nachází Zaoui Sidi Abid el-Ghariani. Tato budova pochází ze 14. století a jsou na ní patrné mistrovské dřevořezby a štukatérská práce. Nachází se zde také hrobka sultána Moulaye Hasana, který vládl v letech 1525 – 1543.
Na cestě k Bir Barouta, se můžete zastavit v Souq el Glaghgia, místu s mnoha trhy a stránky. Naleznete zde trh s kůží, vlnou a výrobky z ní, flanelem a můžete si zde koupit i kassa, speciální rukavice, které se používají v parních lázních.
Poté se již můžete vydat k další oblíbené turistické atrakci Bir Barouta. Tato budova byla postavená tureckým vládcem Mohammedem Beyem v roce 1676, okolo pramene, který prýštil ze země a který hraje důležitou úlohu v legendě o založení města. Říká se, že tento pramen je spojen s pramenem v Mecce. Hlavní atrakcí je zde velbloud, který dává ochutnat lidem vodu z pramenu.
Navštívit můžete i Mešitu tří dveří, která byla vystavěna v roce 866 Mohammedem bin Kairoun el-Maafri, svatým mužem ze španělské Cordoby. Dovnitř je povolen vstup pouze muslimům, což není taková závada, protože největší zajímavostí budovy je její fasáda. Mešitu naleznete asi 250 metrů severovýchodním směrem od Bir Barouta, v ulici Rue de la Mosquée des Trois Portes.
Mnoho zajímavých památek naleznete i mimo medinu. Na sever od mediny, v místě, kde se spojují ulice Ave Ibn el-Aghlab a Ave Ibn el-Jazzar se nachází vstup do Aghlabovských nádrží. Tyto nádrže byly vystavěny v 9. století, jako hlavní rezervoár vody pro město. Voda byla přiváděna akvaduktem z pramene vzdáleného asi 36 km. Voda nejprve přitékala do malé nádrže, odkud byla vháněna do velké nádrže, která byla 5 metrů hluboká a jejíž průměr činil 128 metrů. Uprostřed této nádrže byla plošina, podepřená sloupy, s pavilonem pro slunění.
Velmi důležitou památkou je také Zaoui Sidi Sahab, ležící asi 1,5 km severozápadním směrem od mediny v ulici Ave Zama el-Belaoui. Místo, kterému se také přezdívá holičské mauzoleum, obsahuje hrobky arabských proroků, kteří žili v Kairouanu. Leží zde také společník Mohammedův, Abu Zama el-Belaoui. Předpokládá se, že to byl holič, protože měl vždy u sebe tři chlupy z vousu prorokova. Originální mauzoleum pochází ze 7. století, i když většina budov, které zde uvidíte, jsou ze století sedmnáctého.
V ulici Rue Sidi Gaid, západně od mediny stojí Zaouia Sidi Amor Abbada, která je rozeznatelná podle bílých kupolí. Tento komplex byl vystavěn v roce 1860, kolem hrobky Sidi Amor Abbada, místního kováře.

Okolí města
V bývalém prezidentském paláci v Raqqada, 9 km jižně od Kairouanu, směrem na Sousse, můžete navštívit Muzeum islámského umění. Spatříte zde model Velké mešity v Kairouanu, zlaté a stříbrné mince, výrobky ze skla a výňatek z Koránu napsaný na modrém pergamenu zlatým inkoustem, opravdový unikát v muslimském světě.
Kairouan se svojí strategickou polohou leží pouhých 30 km od Sousse a jeho zábavního střediska Port El-Kantaoui. Za hodinu dojedete k proslaveným střediskům poloostrova Cap Bon – Hammametu a Nabeulu.
Pokud se vydáte na jih, můžete objevovat římské město Sbeitla (Sufeitula) nebo El Jem se slavným římským koloseem. Na západní straně od města na Vás netrpělivě čeká město Makthar (Mactaris) a jedna z nejstarších římských vesnic v Africe – Haidra.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz