Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidra-->Kerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kerkouane
Jedná se o punské sídliště, kdy vykopávky odhalily originální plán dokonale zachovaného punského katastru. Místo se nachází asi 12 km severně od Kelibia na poloostrově Cap Bon a je to jedno z nejdůležitějších punských historických sídel nacházejících se v Tunisu. Toto sídliště bylo pravděpodobně opuštěno v polovině 3. století před n. l. a nikdy nebylo znovu osídleno.
O historii tohoto místa je známo jen velmi málo. Kerkouane ho roku 1952 pojmenovali francouzští archeologové. Předpokládá se, že když do země přibližně v 8. století před n. l. přišli Féničané, bylo to berberské město. Poté bylo změněno na punské město, s typickými znaky berberské architektury. Předpokládá se, že Kerkouane bylo domovem pro přední obchodníky a umělecké řemeslníky. Nalezlo se zde mnoho keramiky, pozůstatků zlatnických dílen, kamenictví a skláren. Okolo města nebyly nalezeny žádné známky zemědělské aktivity. Bylo zde vyráběno také vysoce ceněné barvivo, známé jako Tyrianská purpurová (podle hlavního fénického města – Tyre). Bylo vyráběno z jednoho speciálního druhu mušlí.
Město bylo roku 310 před n. l. zničeno, poté znovu vystavěno a znovu zničeno roku 256 před n. l. při První punské válce. Ruiny města byly zaváty pískem a byly objeveny při archeologických pracích v letech 1957 až 1961.
Před tím, než bylo objeveno Kerkouane, se vědělo jen velmi málo o punské architektuře. Po bližším prozkoumání se zjistilo, že punská města byla velmi dobře promyšlená a rozdělená. Bylo zde velmi příjemné bydlení, za zády moře, široké ulice a malá náměstí. Každý dům měl svoje nádvoří a chodbu, která vedla na ulici. Punští stavitelé používaly mnoho různých technik, od pisé (udusaná hlína) po precizní budovy postavené z kamene. Jeden z nejznámějších stylů je tzv. opus Africanum, který se vyznačuje zdmi z hrubého štěrku, které jsou v určitých intervalech zpevněny sloupy. Tato punská stavení technika byla později přijata i římskými a byzantskými staviteli. Vnitřní dekorace byly také velmi zajímavé. Domy měly červené podlahy, vykládané různými kameny a mozaikami. Stěny a stropy byly také hojně zdobeny plastikami a dřevořezbami. Velký důraz se také kladl na hygienu. Zejména domy vysoce postavených a slavných lidí měly perfektně zařízené koupelny.

Archeologické nálezy
Archeologické výzkumy objevily pozůstatky města, které bylo obehnané polokruhovou dvojitou zdí. Nejprve existovala jen jedna zeď, ale ta byla po napadení v roce 310 před n. l. zdvojnásobena a doplněna velkým množstvím pevností a hlídkových věží. Malá pevnost u pobřeží v severní části města, byla postavena právě v této době. Hlavní vstup do města byl skrz západní bránu, zvanou také Port du Couchant (Brána zapadajícího slunce). V samotném městě není příliš mnoho k vidění. Nejvíce zajímavostí spatříte v severovýchodní části města. Prohlédnout si můžete Dům Tanit, kde jsou krásné ukázky vykládaných podlah. V ulici Rue de l´Apotropaion 35 můžete také spatřit pozůstatky slavných lázní. Pozůstatky veřejných lázní jsou k vidění v ulici Rue des Artisans. V centru města jsou ruiny hlavního městského chrámu, ulice Rue de Temple. Hned vedle chrámu se nachází Dům kněze. V ulici Rue Sphinx se nachází ceremoniální sfinga. Na jižním konci ulice byla objevena malá svatyně. Výroba keramika byla soustředěna jižně od tohoto místa, zde bylo také objeveno mnoho pecí. V ulici Rue de Verrier se zase vyrábělo sklo. Navštívit můžete i místní muzeum, ve kterém jsou uchovány předměty nalezené při vykopávkách.
Otevírací doba je od 8 – 19 hodin v létě (1.duben – 15. září) a od 8.30 – 17.30 v zimě. Vstupné je TD 2, 100 plus TD 1 za focení. Město leží u silnice mezi Kelibia a El-Haouaria.


Románské jeskyně
Tento zajímavý komplex jeskyní naleznete nedaleko od El-Haouaria , na poloostrově Cap Bon. Kameny z tohoto pozoruhodného komplexu byly používány na výstavbu Kartága. Kámen ze kterých byly jeskyně tvořeny byl totiž velmi oblíbený a lehce opracovatelný žlutý pískovec, který byl mezi starověkými staviteli velmi ceněn. I když jsou jeskyně propagovány jako Grottes Romaines – Románské jeskyně, pocházejí již z kartaginské doby okolo 6. století před n. l. Tehdejší horníci objevily, že kvalita kamene je mnohem vyšší, pokud je vydolován ze země, než když je těžen z povrchu útesů. Začaly se proto hloubit tunely dovnitř útesů. Výsledkem asi tisícileté těžby je mimořádný systém a síť chodeb, které se táhnou asi 1 km podél pobřeží. Jeskyně mají stejnou otevírací dobu jako Kerkouane. Vstupné je TD 1, 100 plus TD 1 za focení.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz