Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl Jem-->Sbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Obě tyto města leží blízko sebe ve střední části Tunisu, asi 110 km jihozápadním směrem od Kairouan.
Sbeitla
Leží 107 km jihozápadně od města Kairouan. Žije zde okolo 6 000 obyvatel, kteří jsou pyšní na nedaleké starobylé město Sufetula, které proslavily nádherné římské chrámy. O minulosti tohoto místa se ví jen velmi málo. Předpokládá se, že bylo založeno v 1. století našeho letopočtu jako numidské sídlo. Okolní krajina byla ideální pro pěstování olivovníků a tak město velmi brzy zbohatlo. Většina chrámů byla vystavěna v době největší prosperity, v 2. století. Byly to právě olivy, které zajistily prosperitu města i po úpadku Říma, ve 4. století se město stalo důležitým křesťanským centrem. Byzantinci vytvořili ze Sufetuly hlavní město regionu a přeměnili ho na pevnost, která je chránila před nájezdy místních kmenů. Většinu města zničil až příchod Arabů.
Ruiny starobylého města se nacházejí asi 1 km severním směrem od moderního města, na cestě do Kasserine. Jako první se Vám představí masivní Diokletiánova archa. Vstup do města je po dalších 200 metrech na sever. Otevřeno je od 7 – 19 hodin v létě (1. dubna – 15. září) a od 8.30 – 17. 30 v zimě. Vstupné je TD 2, 100 (bez záruky) plus TD 1 za focení. Nejlepší dobou na návštěvu je časné ráno, kdy vycházející slunce dodává starobylým zdem nádherný oranžový nádech. Hned při vstupu jsou ruiny byzantských pevností, lisovny na olivový olej a lázně. Pokud budete pokračovat dále, dojdete k ruinám Velkých lázní. V dřívějších dobách zde fungoval podzemní vyhřívací systém. Východně od těchto lázní stojí starobylé divadlo s krásným výhledem na řeku Sbeitla. Divadlo bylo postaveno ve 3. století a zůstalo z něj jen několik sloupů. Vedle divadla, směrem k řece, si povšimněte kamenných sloupů, které naznačují místo, kde stál Kostel Sv. Servuse, postavený ve 4. století našeho letopočtu.
Naproti Velkým lázním a tomuto kostelu se nachází centrum, kterému dominuje velké forum, obklopene chrámy. Zeď, která obklopuje tyto chrámy, nebyla součástí původní stavby, byla přidána v 6. století a tvořila jednu zeď pevnosti obklopující forum. Vchod do tohoto komplexu chrámů je přes Antoniovu bránu, postavenou roku 139. Za bránou se před Vámi otevře velké dlážděné forum, se sloupy, které vedou k chrámům. Jsou zde tři chrámy, každý z nich věnovaný jednomu bohovi římského pantheonu. Hlavním chrámem byl Chrám Jupitera, obklopený Chrámem Minervy a Juno.
b>Basiliku Bellator naleznete asi 100 východně od chrámů, na hlavní cestě vedoucí severozápadním směrem k Oblouku Septimia Severuse. Byla postavena na začátku 4. století, stejně jako kostel Sv. Servuse, na místě neznámého chrámu. Hned vedle se nachází Basilika Sv.Vitalise. Pokud budete pokračovat po stezce dále, zavede vás severozápadním směrem k Oblouku Septimia Severuse. Po cestě k němu minete lázně, chrám, vilu nebo Basiliku. Od oblouku se můžete vydat směrem k řece, k opravenému římskému mostu.

Kasserine
Nachází se 38 km jihozápadně od Sbeitla. Je to důležité regionální a transportní centrum. Je to také ideální základna pro objevování dalekého západu. Kasserine je průmyslové město, vyrábi se zde kvalitní papír z trávy Stipa tenacissima, která se pěstuje na přilehlých pláních. Všude jsou patrné obrovské kopce této trávy čekající na zpracování. Pokud se chystáte do Kasserine v zimě, dobře se oblečte. Město leží nedaleko tuniské nejvyšší hory Jebel Chambi (1 544 m), fouká zde studený vítr a ani sníh tu není ničím neobvyklým.
Všechno důležité naleznete kolem hlavní ulice Blvd de l´Environment.
Jedinou zajímavější věcí, kterou si ve městě můžete prohlédnout, je Cillium, které bylo, stejně jako Kasserine dnes, důležitým regionálním centrem. Tyto ruiny naleznete na jihozápadním konci města. Nejlépe zachovalou pamětihodností je zde Vítězný oblouk a velké divadlo, které je zapuštěno do kopce s výhledem na řeku Dhrib. Obě stavby pocházejí ze 3. století, kdy bylo Kasserine na vrcholu své slávy. Prohlédnout si můžete i Kapitol, forum a lázně.
Na západním konci ulice Blvd de l´Environment se nachází Mausoleum Flavii, věnované Flaviu Secundu a jeho rodině.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz