Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDougga-->Thuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zbytky římského města jsou vzdáleny 60 km jihozápadním směrem, blízko malého města El-Fahs, v severní části Tunisu. Starobylá berberská pevnost se stala prvním městem, které spadlo pod nadvládu Kartága, během vytváření kartaginského impéria v 5. století před n. l.. Město bylo oddané Kartágu, až do doby, kdy přišel konflikt s Římany. Po pádu Kartága, až do Hadriánovy návštěvy v roce 128, bylo město nucené platit velké daně. Městu byl přiznán statut samostatné obce. Poté se začalo velmi rychle rozvíjet a stalo se velmi důležitým obchodním centrem, zejména pro olej, víno a pšenici.
Jednou ze zajímavých věcí, které zde můžete navštívit je Kapitol. Kapitol dominuje celému místu, byl vystavěn na velké kamenné plošině. Ke Kapitolu se dostanete po schodišti. Na konci schodiště stojí čtyři obrovské sloupy z růžového vápence, který jsou vchodem do chrámu. Chrám byl věnován dvěma císařům – Marcusu Aureliusu a Commodusu a byl pod ochranou Jupitera, Minervy a Juno.
Za Kapitolem se nacházejí ruiny lisovny na olivový olej. Před Kapitolem se nachází forum, které bylo postavené v roce 161. Ze tří stran je obehnané sloupy, které byly vztyčeny v roce 182.
Na náměstí, kde probíhaly trhy, je také chrám zasvěcený Merkurovi. Bůh Merkur představoval ochránce všech obchodů. Prohlédnout si můžete sloupoví Petronii, které je pojmenováno podle rodiny, která zde už v roce 225 nechala vystavit gymnázium. Samozřejmě ve městě nemohou chybět bazény a lázně . Občané města zde měli k dispozici pět bazénů. Bazény byly vyzdobeny pestrými mozaikami. Podle mozaik měly bazény různé názvy jako např. zimní, letní, hvězdný bazén nebo malý labyrint či kapitolský bazén. Největší lázně byly letní. Další zajímavostí je Svatyně Baal. Rozpoznáte ji podle dvou sloupů umístěných na vrcholku schodů. Ball byl hlavní bůh punského pantheonu, avšak jeho kult přežil ještě mnoho let po pádu Kartága. Dalšími zajímavostmi jsou divadlo nebo vodojemy, které zásobovaly město vodou.

Okolí Thuburbo Majus
Zaghouan
Toto malé město leží na úpatí hory Jebel Zahhouan (1 295 m), bylo kdysi zásobárnou vody pro Kartágo. Byl zde vystavěn 70 km dlouhý akvadukt, který zásoboval město vodou. Zbytky tohoto akvaduktu jsou i dnes patrné podél cesty z Tunisu do Zaghouan. Navštívit můžete i zdejší poměrně pěkné římské ruiny.
Uthina
Toto starobylé místo se nachází asi 30 km jižně od Tunisu a 30 km severovýchodním směrem od Thuburbo Majus, na východní straně akvaduktu, který spojoval Zaghouan a Kartágo.© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz