Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe Kef-->DouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dougga je nejzachovalejší z římských sídel, které vévodí vznešeně krajině jako opravdová císařovna. Naleznete ho na hraně pohoří Tebersouk, na vršku kopce (570 m), ze kterého shlíží do údolí řeky Oued Kalled, 106 km jihozápadním směrem od Tunisu. Bylo zde napočítáno více jak 21 chrámů.
Archeologické nálezy ukazují, že tato oblast byla obývána již v roce 2 000 před n. l. Antické město založili Numiďané, zřejmě jako královské, protože v nedalekém olivovém háji je zachovalé mauzoleum numidského prince Atabana. Již za doby Kartága bylo toto místo, pojmenované Thugga, velmi důležitým městem. Thugga zůstala pod nadvládou Kartaginců i během třetího století. Na konci Druhé punské války se stalo město součástí království numidského krále Massinissa. Thugga ležela mimo hranice první římské provincie vytvořené po zničení Kartága a zůstala numidským městem až do roku 46 před n. l.. Poté se město přejmenovalo na Dougga a stalo se součástí rozpínavé římské provincie Africa Nova. Prosperita města byla největší mezi lety 200 – 400 n. l., v této době zde žilo okolo 5 000 lidí. Dougga se stala obcí v roce 205 a v roce 261 se stala honorární kolonií. Za okupace Vandalů začalo město pomalu chátrat a v roce 533, když zemi ovládli byzantští bojovníci, změnili Douggu na přístav. Ruiny lázeňského domu Aghlabid, východně od Kapitolu, ukazují, že město bylo obydlené ještě v 10. století. Lidé žili v ruinách až do roku 1950, kdy byli kvůli ochraně památek přestěhováni.
Dougga leží asi 6 km západním směrem od malého města Tebersouk. Nejlepší je vzít si z Tebersouk taxi. Za cestu zaplatíte asi TD 10 za dvě osoby. Do Dougga se můžete dostat také z vesnice Nouvelle Dougga, západně od Tebersouk.
Dougga je otevřená od 8 – 19. hodin v létě (1. 4 – 15. 9) a od 8.30 – 17.30 po zbytek roku. Snažte se přijet co nejdříve, abyste se vyhnuli velkým skupinám turistů a také kvůli horku. Budete potřebovat dobrou obuv a také ochranu před sluncem, ve městě není moc stínu a také vodu. K dispozici jsou stánky s občerstvením.

Objevování Douggy
Prohlídka celého komplexu Vám zabere tři až čtyři hodiny. Pokud máte méně času, můžete si prohlédnout jen severní část města, ale je opravdu škoda nechat si ujít ostatní památky.
Hned při vstupu do města se můžete zastavit u starého divadla. Bylo postaveno roku 188 našeho letopočtu jedním bohatým občanem města. Divadlo bylo schopné pojmout až 3 500 diváků. Když se vyšplháte až do nejvyššího patra, rozprostře se před Vámi krásný výhled na okolní údolí. Divadlo bylo krásně opraveno a hrají se v něm každoročně představení divadelního festivalu Dougga (červenec a srpen). Hned vedle divadla stojí Chrám boha slunce. Pokud budete dále pokračovat po římské cestě, dolů z kopce, směrem ke Kapitolu, minete ruiny malé fontány. Cesta ústí do Náměstí větrů, které bylo pojmenováno podle velké kulaté rytiny uprostřed náměstí, do které jsou vyryty jména 12ti větrů. Náměstí je ohraničeno chrámy. První a nejznámější je Kapitol. Dominuje celému místu, byl vystavěn na velkém kamenném podstavci. Byl to vlastně dar, který věnovali městu roku 166 dva členové bohaté rodiny Marcius. Právě na tomto chrámu můžete vidět výborný příklad stavební techniky zvané opus africanum, jejíž podstatou jsou zdi postavené z malých kamenů, které jsou po určitých intervalech zpevněny sloupy z velkých kamenů. Uvnitř chrámu je umístěna socha Jupitera, která je obklopena menšími sochami Minervy a Juno. Za byzantské doby zde byly vystavěny pevnosti, které oddělují a ohraničují Kapitol a Forum. Byly postaveny na příkaz generála Solomona a na jejich stavbu se používaly kameny z přilehlých římských budov. Na náměstí si také můžete prohlédnout pozůstatky Chrámu boha Merkura. Na východní straně náměstí stojí čtyři sloupy, které jsou součástí Chrámu Augustine Piety, postaveného na začátku 2. století. Malá kamenná mešita hned vedle dveří stojí na základně bývalého Chrámu Venuše.

Z náměstí můžete pokračovat směrem na jih a dostanete se k Domu s hvězdami. Mezi rozsáhlé, avšak nepříliš zachovalé, ruiny chrámového komplexu nacházejícího se nedaleko od Domu s hvězdami, patří Concorde, Frugifer a Liber Pater. Vedle tohoto chrámového komplexu se nachází malé divadlo. Pokud budete pokračovat dále na jih, dojdete k budovám, které jsou pojmenovány podle různých mozaik. Většina těchto mozaik je nyní umístěna v Bardo muzeu v Tunisu. Severně od těchto domů se nachází lázně Licinian, postavené ve třetím století. Pokud se nyní vydáte směrem na východ, po chvíli dorazíte k chrámu zvanému Dar el-Echab, který byl pojmenován podle rodiny, která ho obývala. Z tohoto místa se můžete vydat směrem na jih a navštívit lázně Ain Doura, které byly kdysi hlavními městskými lázněmi a cisterny Ain Doura. Až si tato místa prohlédnete, obraťte se zpět a vydejte se po silnici vedoucí k Domu Trifolium. Než k němu dojdete minete velkou fontánu na levé straně. Voda do této fontány byla přiváděna z cisterny Ain el Hammam, vzdálené asi 300 metrů. Od fontány pokračujte dále, zahněte doprava na schody, které Vás dovedou na nádvoří Domu Trifolium. Hned vedle tohoto domu se nacházejí Kyklopovy lázně, které byly pojmenovány podle velké mozaiky, která se zde nalezla. Samotné lázně jsou již poměrně zničené. Pokud se z tohoto místa vydáte opět směrem na jih, minete nejprve Dům Gorgona a poté dorazíte k Libyjsko - punskému Mausoleu. Tento třívrstvý památník dosahuje výšky okolo 21 metrů. Na jeho vrcholu je malá pyramida se sedícím lvem. Byl postaven na začátku druhého století před n. l. a je jednou z nelépe dochovaných ukázek architektury z doby před Římem. Z tohoto místa se musíte vrátit stejnou cestou jakou jste přišli. Když se ocitnete znovu u Kyklopových lázní, pokračujte dále na sever, k Chrámu Pluta a Sezónnímu domu. U tohoto místa je také obchod a kavárna, ve které si můžete udělat zastávku před prohlídkou západní a severní části města.
Po odpočinku můžete navštívit nedaleký oblouk Alexandera Severuse, postavený mezi lety 222 – 235, který označoval západní vstup do města. Druhou část prohlídky můžete začít v Chrámu Caelestise. Tento chrám byl věnován Juno Caelestisu, který byl něco jako římská verze kartaginského boha Tanita. Hned vedle chrámu si můžete prohlédnout ruiny cisteren na vodu Ain el-hammam. Cisterny naplňoval akvadukt, který čerpal vodu z pramenů vzdálených 12 km. Pozůstatky tohoto akvaduktu jsou patrné mezi olivovými stromy, západně od cisteren. Kostrbatá cesta vedoucí na sever Vás zavede asi po 150 metrech k cisternám Ain Mizeb. Těchto devět nádrží bylo hlavní zásobárnou vody pro celé město. Jsou v poměrně dobrém stavu. Cesta, která vede od nádrží severozápadním směrem, směřuje k Chrámu Minervy. Jistě si všimnete pozůstatků zdi, která se nachází napravo od Chrámu Minervy a cisteren. Tato zeď chránila město v dobách před Římem. Jižně od zdi se nachází shluk farmářských budov. Cesta Vás dále zavede ke Chrámu Saturna. Bohužel z tohoto chrámu zbylo jen šest sloupů, ale v době svého dokončení roku 195, to musela být monumentální stavba. Chrám byl postaven na platformě a dominoval severní části města. Jižně od tohoto chrámu jsou pozůstatky dalšího chrámu – Chrámu Neptuna. Napravo od těchto dvou chrámů se nachází vandalský kostel Viktoria. Tento kostel bys postaven na začátku 5. století. Hned vedle něj se nachází malá krypta. Odtud vede cesta zpět k divadlu, kde jste prohlídku tohoto úžasného starobylého sídla začínali.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz