Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřeží-->KartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kartágo KartágoTunisko - Kartágo (Carthage) Je bezesporu nejzajímavější historická památka v celém Tunisku. Historie Kartága sahá až do doby Trojské války, která byla ve 12.stol.př.n.l. Oficiálně bylo Kartágo založeno roku 814 před n. l. fénickou královnou Dido, čímž zapojila Afriku do historického dění. Už název, Qart Hadasht – Nové město, který mu dali Féničané zvěstoval, že to bude místo mnohem důležitější a slavnější, než jen obyčejný přístav a obchodní centrum. Právě z Kartága se vydal Hannibal se svými 59 000 muži a 40 slony na pověstný pochod přes Alpy, aby porazil Římany. Odveta Říma byla strašlivá: Scipio zanechal město v roce 149 př. n. l. v troskách. Velkého rozmachu se dočkalo Kartágo za panování Julia Caesara, který město znovu zbudoval a rozšířil roku 44 př.n.l.. V roce 29 př.n.l. se Kartágo stalo třetím největším městem, po Římu a Alexandrii. Brzy se rovněž stalo centrem křesťanství. Vandalové ani byzantští válečníci nedokázali zdolat důmyslné opevnění města. Až roku 695 našeho letopočtu Arabové překonali opevnění a vnikli do města. Z města zbyly jen trosky, které však každoročně lákají obrovské množství návštěvníků, např. obětiště, punský přístav, Antoniovy lázně, římský amfiteátr a divadlo, svatyně Tophet.
Více o historii Kartága a celého Tunisu se dozvíte v kapitole 123.

Jednou z nevýhod Kartága je jeho rozlehlost. Na každou pamětihodnost potřebujete nejméně hodinu a hodně času Vám zaberou i přechody mezi jednotlivými místy. Pokud máte tedy k dispozici jen několik hodin, je lepší navštívit muzeum a přilehlé punské ruiny, které na nacházejí na úbočí kopce Byrsa Hill. Vstupné činí 5, 200 TD plus 1 TD za focení. Otevírací doba je od 8 do 19. hodin každý den. V zimním období je otevírací doba kratší.

Byrsa Hill Byrsa HillKomplex je rozdělen do šesti základních částí. Jednou z nich je Byrsa Hill. Tento kopec byl jakousi Akropolí punského i římského Kartága. Byl odjakživa středem města. Je to nejlepší místo pro začátek prohlídky. V punském období se zde nacházel chrám kartaginského boha Eschmouna. Římané ho nechali zbourat a až v roce 1890 byla na tomto místě postavena katedrála zasvěcená Sv. Louisi, jako vzpomínka na francouzského krále Louise IX, který zemřel na pláži v Kartágu roku 1270. Katedrála je přístupná veřejnosti.
Hned vedle se nachází Muzeum Kartága, které je na západní straně pahorku. V muzeu jsou k vidění památky z období punsko-fénických, římsko-afrických a arabsko-islámských. Rozsáhlé sbírky představují různé předměty z daných období – keramiku, sochy, mozaiky, sarkofágy, keramiku, nápisy a mnoho dalšího. Ještě před tím, než vstoupíte do muzea, můžete podniknout prohlídku punské čtvrti, která pochází z 2. – 3. století před n. l.
Asi čtvrt hodiny chůze od muzea na západní straně Byrsa Hill, je vidět zbytek římského amfiteátru. Tato stavba byla jedním z největších amfiteátrů v římském impériu. Bylo to jedno z nejoblíbenějších míst zábavy Římanů. Probíhaly zde souboje mezi zvířaty, gladiátory a vojáky. Bohužel amfiteátr není příliš zachovalý, protože se během mnoha let používaly jeho kameny ke stavbě dalších budov v okolí.
Severovýchodně od amfiteátru se nachází místo zvané Citernes de la Malga Aqueduc. Jedná se o 15 cisteren, které zadržovaly vodu, která byla přiváděna důmyslným akvaduktem o délce 55 km, přímo z horského pramene v Zaghouan.

Římské vily Římské vilyŘímské divadlo je místem, kde se pořádá každoroční mezinárodní divadelní festival Kartágo. Římské vily jsou východně od divadla. Mnohé z nich jsou téměř celé zarostlé a téměř zbořené.
Další ze zajímavostí jsou Antoniovy lázně postavené někdy uprostřed 2. století n.l. Tyto lázně byly jedny ze tří největších v celé Římské říši. Byly postaveny v době, kdy zdejší obyvatelé objevili, že přírodní léčba, sport a odpočinek se nemalou měrou podílejí na zlepšení fyzické a psychické kondice. Roku 439. n.l. byly zničeny Vandaly. Kameny z lázní byly znovu použity pro výstavbu města Tunis.
Magónská čtvrť je pár bloků jižně od Antoniových lázní. V punském období sloužila jako rezidenční čtvrť a později zde byly otevřeny malé obchůdky. Naleznete ji u Avenue de la République.
Rozhodně si nenechte ujít Paleo-křesťanské muzeum. Jsou zde k vidění různé předměty z celé historie Kartága. V komplexu muzea naleznete jeden z nejdůležitějších byzantských kostelů ve městě – Basilica Carthagenna. Muzeum se nachází mezi Byrsa Hill a punským přístavem v Ave Habib Bourguiba.
Pokud se budete chtít trochu osvěžit mořským vzduchem, máte možnost navštívit Punské přístavy. Tyto přístavy sloužily k ochraně a prosperitě města. Severní přístav byl vojenský, zatímco jižní sloužil k obchodním účelům. Přístavy byly spojeny a do moře ústily kanálem jižně od obchodního přístavu. Jsou zde k vidění dva malé chrámy vystavené Římany. Také zde můžete najít památník amerických vojáků, kteří zahynuli v Tunisku během druhé světové války. Navštívit můžete i Oceánografické muzeum.
Svatyně Tophet
Toto obětní místo nacházející se v Rue Hannibal vydalo světu více než 20 000 uren, které obsahovaly popel dětí urozených osobností. Většina z nich pocházela z období 4. – 2. století před n. l., z období, kdy bylo Kartágo zapleteno do mnoha válek a povstání.Zajímavé odkazy

Odkaz na info o kartaginském pobřeží

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz