Dovolená Tunisko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Tunisko - navigace  
zájezdy Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Last minute Tunisko Informace Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Diskuze Tunisko Okružní plavby TuniskoTunisko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->TunisOkolí tunisu a kartaginská pobřežíKartágoBulla Regia a okolíChemtou a ThubernicaLe KefDouggaThuburbo Majus a okolíUticaEl JemSbeitla (Sufetula) a KasserineHaidraKerkouane a románské jeskyně (Cap Bon)KairouanBohatství tuniské architekturyLes Ksars - zámky pouště a berberská architektura
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Tunis TunisTunis je hlavním městem Tuniska. Žije zde okolo 1,8 milionu obyvatel. Tunis je velmi příjemné místo a pro mnoho západoevropských turistů i velké překvapení. V porovnání s mnoha velkými městy kdekoliv na světě má Tunis opravdový šarm. Je to velmi liberální město a je dobrým mostem spojující západ a východ. Tunis je sídlem vlády, státních úřadů, Arabské ligy a dalších organizací. Tunis je město plné kontrastů. V těsné blízkosti výškových budov nového města stojí medina – starobylá arabská čtvrť, která překypuje nádhernou islámskou architekturou, starou více jak 1000 let. V Tunisu je také soustředěna většina průmyslových podniků.
Hlavní událostí tuniského kulturního kalendáře je Mezinárodní festival Kartágo v červenci a srpnu. Dva měsíce hudby, tance a divadla, které se hraje v římském divadle. Každé dva roky se zde koná Mezinárodní filmový festival Kartágo, který se zaměřuje na filmy ze Středního Východu a Afriky.
Ve městě najdete dostatek ubytovacích kapacit, restaurací, kina, diskotéky, bary, divadla, dostihové závodiště a také mnoho obchodů.

Tunisko - Tržiště - souk (Market - souk) Ville Nouvelle
Jen málo hlavním měst na světě je tak přehledných jako Tunis. Všechny důležité atrakce a pamětihodnosti jsou soustředěny ve Ville Nouvelle. Ulice Ville Nouvelle jsou lemovány starými francouzskými budovami, které dávají tomuto místo evropský nádech. Hlavní třídou ve Ville Nouvelle je Ave Habib Bourguiba, která vede z východu na západ, od jezera Tunis k Place de l´Indépendance. V ulici Ave Habib Bourguiba naleznete mnoho bank, kin, hotelů, restaurací, cestovních kanceláří, fast food, obchody. Západní prodloužení Ave Habib, mezi Place de l´Indépendance a medinou je Ave de France. V této ulici najdete také hlavní sídlo turistické informační kanceláře ONTT, kde dostanete všechny potřebné a aktuální informace a prospekty. Ave de France končí na náměstí Place de la Victoire, kde je také vstup do mediny – Bab Bhar, nebo-li Brána moří z roku 1844. Z tohoto náměstí vedou západním směrem dvě hlavní ulice mediny – Rue de la Kasbah a Rue Jemaa.
Pokud pojedete po ulici Ave Habib Bourguiba východním směrem, dojedete do předměstí Kartága, La Goulette, Sidi Bou Said a La Marsa.
Hlavní ulicí Ville Nouvelle vedoucí na jih je Ave de Carthage a na sever Ave de Paris (myšleno od Ave Habib Bourguiba). Ave Carthage vede k Place Barcelone, křižovatce městské tramvajové sítě. Ave de Paris vede k Place de la République.
Zajímavosti Ville Nouvelle
Na Place de l´Indépendance si můžete prohlédnout katedrálu St Vincent de Paul. Byla postavena roku 1833 a je kombinací několika architektonických slohů – gotického, byzantského a severoafrického. Naproti katedrále se nachází socha islámského učitele a filozofa Ibn Khalduna. V okolí si můžete prohlédnout několik vyšperkovaných fasád.

Medina
Medina je historické a kulturní srdce moderního Tunisu a její návštěva je téměř nutností pro každého turistu. Čím více budete pronikat do kamenných uliček lemovaných krásnými domy a mešitami, tím více budete pronikat do tajuplné historie mediny. Staré město bylo založeno na konci sedmého století, na úzkém proužku země, který odděloval jezera Tunis a Sedjoumi a bylo centrem města až do příjezdu Francouzů roku 1881. V medině žije dnes okolo 15 000 lidí, jejichž hlavním způsobem obživy je prodej suvenýrů, květin, voňavek. oblečení a potravin. Velká část severní mediny byla zdemolována ve třicátých letech, kdy probíhal program na demolici slamů. Naštěstí byly demolice zastaveny a dnešní návštěvníci mohou obdivovat tento historický poklad, zapsaný v seznamu kulturního dědictví UNESCO, téměř v celé své kráse. V jižní části mediny naleznete mnohem více dochovaných původních budov. Město je uzavřené, obklopené zdí s několika bránami. Uvnitř naleznete starobylé domy, paláce, hřbitovy, mauzolea, hammams – veřejné lázně, školy, obchody, dílny, zahrady a nádvoří. Pod ochranou svatého patrona Sidi Mahrez se medina rozvinula v dokonalý systém ulic, uliček, chodníků a stezek, které jsou korunovány bílými domy, terasami a minarety.
Právě zde v medině se rozhodl dobyvatel Hassan Ibn Nooman postavit mešitu Zitouna a až medinu navštívíte, určitě uznáte, že si vybral opravdu skvěle. A právě stavba této mešity nastartovala velký zlom, od té doby začal být Tunis důležitým ekonomickým, obchodním a politickým centrem.

Jižní a centrální část mediny
Mešita Zitouna Mešita ZitounaPokud vstoupíte do mediny od Bab Ghar, na náměstí Place de la Victoire, ocitnete se v ulici Rue Jamaa Zitouna, která Vás přímo dovede k Mešitě Zitouna.
Tato mešita je největší a nejoslavovanější mešitou v celé zemi. Byla založena ve stejné době, kdy vzniklo město, kolem roku 698 našeho letopočtu. Mezi lety 856 – 863 byla však kompletně přestavěna Aghalabidem Emirem Ibrahimem bin Ahmedem. Byla zde mimo jiné vybudována kopule a kazatelna. Klenba nad vchodem do modlitebny je vynikajícím příkladem umění Zirid. Na východ od této modlitebny se nachází knihovna, kterou založil sultán Abou Othman v roce 1450. Turecký charakter má arkádová galerie postavená roku 1653. Roku 1834 byl minaret nahrazen novým 44 m vysokým s maurskou dekorací. Turistům jsou přístupny pouze galerie od 8.00-11.00, kromě pátku, kdy jsou zde modlitby. Teologická fakulta, která se nacházela v mešitě, byla dlouhou dobu velmi důležitým centrem pro výuku islámu, byla však zavřena krátce po vyhlášení nezávislosti. Znovuotevřena byla v roce 1987. Minulost a historie mešity, jak architektonická, tak náboženská, obchodní a politická, je opravdu rozmanitá a její podrobné vysvětlení by vydalo na knihu.

Národní knihovna Národní knihovnaNapravo od mešity se nachází ulice Souq el-Attarine, kde se prodává mnoho vonných olejů a parfémů. Ulice dále pokračuje do Souq el Trouk – turecké ulice. Ta končí před Mešitou Youssef Dey. Na počátku 17. století se totiž Turci rozhodli posílit své postavení a vystavěli tuto mešitu. Youssef Dey (1610 – 1637) ji postavil v roce 1616. Mešita je architektonickým skvostem, který si nesmíte nechat ujít. V blízkém okolí Mešity Zitouna a Mešity Youssef Dey se nachází mnoho dalších zajímavostí. Jmenovat můžeme například Národní knihovnu, která je těsně před Mešitou Zitouna, v ulici Souk El Attarine. Knihovna obsahuje tisíce svazků arabských knih. Budovu postavil Hommoudi Pasha Bey, který miloval vojenské budovy a kasárna, v roce 1814. V oblasti mediny postavil celkem 5 kasáren, z nichž jedna byla právě El Attarine Barracks. Nedaleko knihovny, v trojúhelníku ulic Souk El Attarine, Rue des Tamis a Souk Blaghija se nachází Tourbet Aziza Othmana. Princezna Aziza Othmana, která zemřela roku 1669, byla proslavená zejména díky svým charitativním pracem. Na konci svého života osvobodila všechny své otroky a svůj majetek věnovala na prospěšné činnosti – stavby nemocnic, k osvobození otroků, na věna chudým dívkám. Část jejího majetku byla používána na koupi květin, protože si princezna přála mít na svém hrobě každý den čerstvé květiny. Mauzoleum se dělí do tří částí. V první části je hrobka princezny, jejího dědečka a rodiny, centrální část je bohatě zdobena malbami zdí i podlahy.
V těsné blízkosti můžete dále navštívit Midhat As-Sultan, Mešitu Hammouda Pacha a Echammaia Medersa.

Dar El Bey Dar El BeyPokud si prohlédnete všechny pamětihodnosti okolo Mešity Zitouna a dostanete se k Mešitě Youssef Dey můžete pokračovat dále, směrem k Place du Gouvernement, kde narazíte na Tourbet Laz. Nedaleko se nachází Dar El Bey, palác, ve kterém je dnes sídlo ministerského předsedy. Byl postaven roku 1795. Horní patro bylo opravdu luxusní. Patrné jsou zejména andaluské dekory. Palác sloužil jako rezidence pro důležité návštěvníky z Francie, Německa, Anglie a Otomanského království.
Západně od Dar el-Bey se nachází Place de la Kasbah. Je to krásné kamenné náměstí, u kterého stála kdysi citadela, kterou zničili Francouzi roku 1833. Prohlédnout si zde můžete Mešitu Kasbah, která pochází ze 13. století. Ulicí Rue Sidi ben Ziad se můžete vrátit k Mešitě Youssef Dey a odbočit doprava, do Souq el-Berka. Ze Souq el-Berka zabočte doleva do Souq el-Leffa. V této ulici naleznete Medersa Mouradia, bývalou islámskou kolej postavenou roku 1673. Pokud se vydáte dále ulicí Souk des Femmes, budete směřovat do jižní části mediny. V této ulici si můžete prohlédnout Mešitu M´sed El Kobba. Pokud ještě nechcete směřovat do jižní části mediny zahněte z ulice Souk des Femmes doprava, do ulice Souk del Kachachine, která Vás zavede na náměstí Place de Chateau. Na tomto náměstí stojí Dar Husssein. Tento palác byl přestavěn Ismailem Kahia, zetěm Ali Bey (1758 – 1781), ze zámku z 11. století. Po vyhlášení nezávislosti byl prohlášen jako Národní muzeum archeologie a umění. V okolí Dar Hussein se dále nachází Hammam Daouleti, Mešita El Ksar nebo Dar El Haddad, což je jedna z nejstarších budov mediny pocházející ze 16. století. V ulici Rue Ben Mahmoud můžete zajít do Sidi Boukhrissan Mausoleum. Nedaleko Rue Sidi Bou Khrissan, ulice, která byla pojmenována podle dynastie Beni-Khourassan (11 – 12. století), se nachází tato budova, která byla kdysi součástí starého městského hřbitova.

Dar Ben Abdallah Dar Ben AbdallahPokud chcete vynechat prohlídku těchto památek a směřovat přímo do jižních částí mediny, pokračujete dále na jih ulicí Rue Tourbet el-Bey a dojdete k budově, která dala této ulici jméno Tourbet el-Bey. Toto mausoleum princezny Husseinid pochází z období Ali Pasha II (1758 – 1782) a je to největší památka svého druhu v Tunisu. Žluté pískovcové venkovní fasády jsou zdobeny italskými pilíři a deskami. Terasu zdobí různě veliké klenby. Kromě hrobek panovníků a jejich rodin jsou zde i hrobky vážených dvořanů. Mezi různými hrobkami najdete dvě, které stojí opravdu za pozornost. První je hrobka panovníka, která je zdobená barevným mramorem v italském stylu a druhá je zajímavá spíše svojí architekturou než zdobením, kryje ji totiž velká kupole. Poté co si prohlédnete tuto mešitu, zahněte doleva, do ulice Rue Sidi Kacem, která Vás zavede k Dar Ben Abdallah Museum – Muzeu umění a tradic. Tento palác byl postaven roku 1796. Je to mnohem více než muzeum, umožňuje proniknout do místností zdobených dobovým nábytkem, ve kterých byly vytvořeny scény z obyčejného rodinného života v 19. století. Jeden pokoj je pro pána, druhý pro nevěstu, třetí pro manželku a poslední pro děti. Už samotná budova paláce je krásná. Naleznete zde mramorové nádvoří s fontánami a sochami. Pokračujte dále ulicí Rue Sidi Kacem, až na její konec a poté zahněte doleva, do ulice Rue des Teinturies. Minaret na rohu Vás upozorní na extravagantní Mešitu Deyers, postavenou roku 1716. Naproti mešitě stojí Dar Othman. Tento palác si vystavěl pro svoji osobní potřebu Othman Dey (1554 – 1610). Palác je výborným příkladem architektury této doby. Tento komplex s exkluzivním výhledem na Rue M´Bazaa, měl všechny vstupy chráněny bránami. Othman Day bydlel v paláci až do své smrti roku 1610. Pokračujte dále severním směrem, ulicí Rue des Teinturiers, poté ulicí Rue El Ariane a konečně ulicí Rue des Libraires, ve které se nachází komplex tří budov – meders. První z nich je Medersa Slimania, která byla postavena Ali Pashou. Byla postavena roku 1754 na památku syna Ali Pashy, který byl zavražděn svým bratrem. Medersa Bachia je rozpoznatelná podle malé fontány vedle vchodu. Byla postavena roku 1752 a nyní se zde nachází učňovská škola. Nejstarší medersa je Medersa Palmových stromů postavená roku 1714. Tato škola je veřejnosti uzavřena. Ulice Rue des Libraires pokračuje dále severním směrem a ústí do Mešity Zitouna.
Severní část mediny
Pokud si chcete prohlédnout severní část mediny, můžete svojí pouť začít také u brány Bab Bhar. Prohlédnete si rovněž Mešitu Zitouna a ulici Souq el Attarine. Když dojdete na konec ulice Souq el Attarine, zahněte doprava do ulice Rue Sidi Ben Arous. Po několika stech metrech se tato ulice změní na Rue du Pacha. Asi po 200 metrech zahněte doprava do ulice Rue de la Noria. Zde se nachází Dar Lasram Palace, což je jedna z nejhezčích budov mediny. V tomto paláci sídlí organizace zabývající se ochranou mediny. Návštěvníci si mohou prohlédnout krásně renovované interiéry paláce. Naleznete zde knihovnu a sbírky map, fotografií a plánů. Pokračujte dále ulicí Rue du Tribunal, zahněte doprava do ulice Rue Sidi Brahim a poté se dostanete do Rue Achour, kterou budete pouze křižovat. Vydejte se ulicí Rue el Kahti, zahněte doprava do ulice Rue ed Deheb. Zde naleznete Mešitu Sidi Mahres. Byla postavena roku 1675 a pojmenována podle svatého ochránce Tunisu. Bohužel v této době je mešita přístupná pouze pro muslimy, takže můžete obdivovat pouze venkovní architekturu. Mešita stojí na křižovatce ulic Rue ed Deheb a Rue Sidi Mehrez. Dejte se doleva a dojdete na náměstí Place Bab Souika, kde se konají trhy. Bab Souika je hlavní severní vchod do mediny. Odtud můžete pokračovat zpět na jih, ulicí Rue Sidi Mehrez. Tato ulice Vás provede oblastí Hafsia, což byla dříve židovská čtvrť. Tato oblast byla značně poškozena necitlivými zásahy v padesátých letech. Pokud se ocitnete v této oblasti nezapomeňte navštívit ulici Souq el Grana, která je plná stánků s oblečením, textilem a obuví. Souk El Grana ústí do ulice Rue de la Kasbah, která vede k hlavní bráně do mediny – Bab Bhar.
Hammam – lázně
Pokud máte chuť na masáž nebo saunu můžete navštívit některou z mnoha hammam, které se nacházejí v medině. Mezi jednu z nejlepších patří Hammam Kachachine, 30 Souq des Libraires. Je však pouze pro muže. Ženy mohou navštívit hammam v Rue el-Methira, která je pro ženy vyhrazena od poledne do 18. hodin.

Bardo muzeum
Mozaika - Odysseus Mozaika - OdysseusBardo je jedno z nejhezčích muzeí v Tunisu. Naleznete zde mnoho předmětů a vykopávek z celé země. Muzeum proslavily zejména jeho sbírky římských mozaik, který zobrazují 2000 let staré události. Bardo by bylo jistě navštěvováno i kdyby zde nebylo muzeum. Samotná budova je starobylý palác, kdysi oficiální rezidence guvernéra Husseinite. První palác byl postaven na místě objednaném sultánem El-Nustansir (1249 – 1277). Ze starého paláce se dochovaly zbytky zdiva, portálů a pozůstatky bastionů. Současný palác, který se dochoval do dneška, byl postaven na konci 17. století. Muzeem se stal roku 1888. Levé křídlo slouží parlamentu, proto zde můžete vidět osobní gardu. Muzeum se rozkládá ve třech podlažích, která jsou rozdělená do punských, římských, křesťanských a islámských období.
Muzeum je otevřeno denně, kromě pondělí. Otvírací doba je od 9 – 17. hodin v létě (1. dubna – 15. září) a od 9.30 – 16.30 hodin v zimě. Otevřeno je i o svátcích kromě Eid al-Fitr, konce Ramadanu a Eid al-Adha. Vstupné činí 3,150 TD. Nejlepší dobou na návštěvu je brzo ráno, vyhnete se tím velkým skupinám turistů, které přijíždějí později.
Dostanete se k němu buď autobusem č. 3 z Place de Rome nebo taxíkem. Muzeum se nachází asi 4 km od centra města, na předměstí Bardo. Můžete také využít métro léger – tuniské tramvaje. Muzeum je nejblíže k zastávce Le Bardo.

Přízemí
V několika sálech jsou vystaveny nálezy z prehistorické doby – kamenné nástroje, šperky, můžete si zde prohlédnout maketu antického města Douffa. Je zde vystavěna celá řada mozaik s biblickými texty a náměty.
Místnost první – je věnovaná prehistorickému období – 200 000 – 100 000 let před Kristem
Místnost druhá – je pojmenovaná podle malé terakotové sochy Baal Hammon. Předměty zde vystavené pocházejí z prvního století našeho letopočtu.
4. místnost – je celá punská, dále si můžete prohlédnout rozmanité sbírky v galerii A,B a C
5. místnost – ranné křesťanství
6. místnost – Bulla Regia, sbírka římských soch objevených v Bulla Regia v chámu Apollona.
7. místnost – římští císaři, zdi jsou dekorovány bustami římských císařů, které byly nalezeny po celé zemi.
Islámské muzeum

1. patro
V prvním patře jsou vystaveny nádherné expozice vzácných uměleckých děl, která byla nalezena v roce 1908 ve vraku potopené řecké lodi. Mezi nejkrásnější patří bronzová socha Érota z helénského období. Rovněž jsou zde ukázky islámského umění.
Islámské muzeum – druhá část islámského muzea
9. místnost – Kartágo - je věnovaná sochám z římského Kartága
10. místnost – Sousse - krásné podlažní mozaiky, socha Jupitera a mnoho dalšího
11. místnost – Dougga - krásné mozaiky
12. místnost – El Jem - malé kolekce mozaik
13. místnost – Althiburou - odlehlé místo Althiburos, asi 30 km jižně od Le Kef, dalo muzeu jednu z největších zvláštností – mozaiku zobrazující 25 odlišných typů lodí.
14. místnost – Uthina - mimo jiné zde naleznete velkou mozaiku znázorňující Orfea jak okouzluje dravá zvířata svou lyrou.
15. místnost – Virgil - původně to byl harém a ve čtyřech rozích seděly nejoblíbenější ženy.
17. – 22. místnost – vrak Mahdia - tyto místnosti jsou věnovány předmětům z lodi, která se potopila u Mahdia.
25. místnost – různé mozaiky
26. místnost – velká mozaika Ariadne a Bachuse
27. místnost - Ulysses, je pojmenována podle slavné mozaiky pocházející z Dougga.
28. místnost – v této místnost opět spatříte různé mozaiky znázorňující Venuši.

2. patro
Druhé patro Vám může nabídnout sbírku římských mozaik s mytologickými náměty. Je zde vyobrazen Theseus zápasící s Minotaury, pracující Hérakles, hlava medúzy nebo únos Európe. Jsou zde i ukázky fauny a flóry.
29. místnost – bronzové a terakotové předměty
30. místnost – rozmanité mozaiky
31. místnost – rozmanité mozaiky
33. místnost – Acholla, v římském přístavu Acholla , severně od Sfax, byly nalezeny mozaiky, které jsou umístěné právě v této místnosti.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz