Dovolená Spojené arabské emiráty


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Spojené arabské emiráty - navigace  
zájezdy Spojené arabské emiráty Hotely a ubytování Spojené arabské emiráty
Last minute Spojené arabské emiráty Informace Spojené arabské emiráty
Víza Spojené arabské emiráty Fotogalerie Spojené arabské emiráty
Mapy a průvodce Spojené arabské emiráty Recenze hotelů Spojené arabské emiráty
Diskuze Spojené arabské emiráty Okružní plavby Spojené arabské emirátySpojené arabské emiráty

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní služby-->Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nákupy
SAE platí díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu za ráj nákupů a jsou proto vyhledávány návštěvníky z celého světa. V zásadě lze říci, že se vyplatí cesta do SAE (zejména do Dubaje) byť pouze za účelem nákupů. Každoročně je pořádán Nákupní festival v Dubaji (březen/duben). Nakoupit tu lze poměrně levně nejrůznější zboží včetně elektroniky, nicméně vyhlášené je zdejší zlato a stříbro. Nejvýznamnějšími nákupními centry jsou Dubai a Abu Dhabi, ale také Sharjah a Al-Ain. Stříbro lze nejlépe nakoupit v Dubaji, Al-Ainu nebo Abu Dhabi.
Pokud jde o jednotlivé artikly, které lze v SAE nakoupit, patří sem již zmíněné zlato, které je ve světě vyhlášené, dále jsou to různé suvenýry jako konvice na kávu, zdobené kovové talíře a jiné nádoby, díle pak koberce (např. velmi výhodná je koupě íránských koberců) nebo např. kaviár. V neposlední řadě sem také patří různé suvenýry zahraniční provenience, např. z Indie, Thajska nebo afrických států – např. stojany na korán, svícny, apod.

Co nakupovat?
Zlato
Vzhledem k tomu, že Dubaj bývá někdy nazýván Městem zlata, je asi jasné, co zde bývá nejčastějším předmětem nákupního zájmu turistů z celého světa. Zdejší zlatnické výrobky jsou skutečně nádherné a výběr, jako je zde, byste jinde jen těžko hledali. Vybere si skutečně každý, protože v nabídce jsou šperky klasické, na které jsme zvyklí, ale i šperky v orientálním designu, jejichž originality z nich dělá asi nejzajímavější památku na návštěvu emirátů. Zlato se prodává na váhu a jeho cena se neustále mění. Přesto zůstává více než příznivá. V obchodech potkáte obrovské množství Arabů, kteří nakupují pro nás neuvěřitelné množství zlatých šperků. Každá nevěsta zde totiž v den svatby musí být obdarována zcela novými zlatými ozdobami ve skutečně obrovském množství. Nicméně i na váš mnohem skromnější nákup vám zdejší obchodníci mohou poskytnout slevu, takže se neostýchejte smlouvat.

Konvice na kávu
Měděné a tepané konvice na kávu dalla jsou jedním z nejoblíbenějších suvenýrů, které zde turisté zakupují. Arabové dosahují v jejich zpracování skutečné virtuozity, takže můžete vybírat mezi mnoha druhy a variantami. Ceny se pohybují od 8 do 500 dirhamů podle velikosti a zpracování. Starožitné jsou samozřejmě mnohem dražší. Není nad to pochutnávat si po návratu domů na silné voňavé kávě a vzpomínat na arabské emiráty a jejich kouzlo. Bohatě zdobené kovové talíře jsou rovněž velice vhodným suvenýrem nebo dárkem pro své blízké a přátele. Spolu s konvicí nádherně oživí každý stůl.

Velbloudi a „velbloudí“ suvenýry
Velbloudi ze dřeva či potažení kůží představují další oblíbený suvenýr, který vám návštěvu této země bude ještě dlouho připomínat. Vybírat můžete z mnoha velikostí a druhů. Populárním suvenýrem jsou i pestrobarevné tašky nebo spíš pruhy látky s kapsami, které nosí skuteční velbloudi na zádech. Ze stejné tkaniny jsou asi nejoblíbenější dekorační polštáře všech velikostí a další textilie.

Vodní dýmky
Po návštěvě SAE zjistíte, že vodní dýmka tu hraje velmi důležitou roli, a možná zatoužíte dopřávat si tento u nás netradiční požitek v klidu svého domova. Rozhodně se jedná o velmi zajímavý suvenýr, který může sloužit i k pouhé dekoraci. Pokud ho chcete skutečně užívat nezapomeňte zakoupit také zdejší voňavé tabáky a další pomůcky. Cena vodní dýmky se pohybuje okolo 130 dirhamů.

Beduínské šperky a další předměty
Většina originálních beduínských šperků pochází spíše z Ománu, ale přesto patří k velmi oblíbeným suvenýrům, které se ve SAE kupují. Jejich originalita spočívá v nádherném zpracování a ornamenty, které je zdobí, nezapřou svůj arabský původ. Prstýnky, náušnice, náramky i náhrdelníky jsou většinou vyrobené ze stříbra, ale existují i levné varianty z kovu. Ceny záleží na materiálu a zpracování. Nejdražší bývají nádherné bohaté náhrdelníky a ozdoby hlavy určené pro nevěsty.
Oblíbeným suvenýrem jsou i další bohatě zdobené typicky arabské předměty, jako jsou stříbrné stojany na korán, rohy na střelný prach a další typické předměty. Nejzajímavějším suvenýrem pro muže je zcela jistě tzv. khanjar, bodná zbraň, která je do dnešních dob téměř povinnou součástí oblečení každého muže v některých částech emirátů, především na zemědělském venkově. Bohatě zdobené zbraně jsou zajímavým dekoračním předmětem. Jejich rukověť se původně vyráběla z rohu nosorožce, ale dnes se setkáte pouze s dřevěnými držadly. Starožitné výrobky mají velmi vysokou cenu, ty běžné pořídíte podle kvality a zpracování cca do 500 dirhamů.

Koberce
Orientální koberce patřily od nepaměti k luxusnímu zboží, které se stalo půvabnou součástí interiérů ve většině zemí světa. Kvalita materiálů a zpracování z nich činí výrobky, které při správné péči přežívají generace a svojí atmosférou „pohádek tisíce a jedné noci“ dělají radost všem, kteří se rozhodnou zkrášlit si jimi své obydlí. Ne náhodou je u nás termín “peršan“ synonymem pro kvalitní, téměř nezničitelný koberec s orientálním vzorem. A v SAE si přijde na své každý milovník koberců. Perské, turecké, turkménské, kurdské, afghánské, kašmírské či bucharské – tisíce druhů, vzorů a barev... Obdržíte zde dokonce certifikát, že jste se stal majitelem skutečného perského či jiného koberce, a ne pouhé napodobeniny. Nejlepší výběr a ceny najdete na Centrálním tržišti emirátu Sharjah nebo v Deira City Center v Dubaji.

Elekronika
V SAE je elektronika velmi levná. Prodejci však mnohdy nejsou schopni odborně poradit. Proto pokud se chystáte něco kupovat, prohlédněte si nabídku ještě před odjezdem a vyberte si konkrétní typ daného výrobku. Pak již jen stačí porovnat ceny.

Kaviár
Velmi oblíbeným „suvenýrem“ může být třeba kaviár. Ten íránský patří k nejlepším na světě a ze všech ostatních zemí je právě v emirátech, speciálně v Dubaji, jeho cena nejnižší.

Textil a oděvy
Tradiční arabský textil a oděvy zde rovněž můžete zakoupit za výhodné ceny. Kromě toho se zde prodávají kvalitní přírodní látky z Indie, Thajska, Indonésie a dalších zemí. Pravé kašmírové šátky tady mají v neuvěřitelném výběru. Nejkvalitnější bavlna, hedvábí nebo len se zde dají zakoupit v neuvěřitelném množství barev a vzorů. Speciálně v Dubaji najdete na každém kroku krejčovství, kde vám z těchto materiálů zhotoví během pár dnů oděv podle vašeho přání.

Obchodní domy, obchody
Ve všech větších městech jsou zastoupena nákupní centra západního stylu a kamenné obchody. K dostání je samozřejmě zboží všeho druhu, včetně dovezeného ze západních zemí. Obrovské luxusní obchody plné zákazníků nejsou pro nás úplně běžným pohledem. Zvláště během nákupních festivalů v Dubaji se sem sjížději celé rozvětvené rodiny a utrácejí skutečně ve velkém. Rozlehlé klimatizované obchody se předhánějí ve slevách, výhrách a nabídkách.

Tržiště
V SAE jsou samozřejmě také zastoupeny klasické arabské trhy, na kterých je možné koupit rozličné suvenýry jmenované výše. Patří sem např. zlaté a stříbrné šperky, koberce, keramika, tradiční oděvy, zbraně, apod., ale také koření, zeleninu a jiné potraviny. Tyto trhy jsou velmi vyhledávané a nakupujícím umožňují vychutnat si plně jedinečnou atmosféru tvořenou směsí různých vůní, pachů, pokřikování trhovců a všeobecným ruchem panujícím obecně na těchto místech. Ze nejznámějších trhů lze jmenovat např. Al-Arsha v emirátu Sharjah nebo např. trh se zlatem v Dubaji, ale také trhy v Abu Dhabi nebo Al-Ainu.

V Dubaji najdete typické souq, což jsou v podstatě tržiště či tržnice - nesmírně rozlehlé shluky obchůdků, mezi kterými se můžete pohybovat po dlouhé hodiny. V dubaji si jejich návštěvu rozhodně nenechte ujít, protože právě zde můžete velmi výhodně nakoupit.

Bur Dubai Souq
Tradiční trh pod dřevěnými arkádami je skutečným zážitkem.

Deira Covered Souq
Tržnice v Diera nabízí široký sortiment zboží všeho druhu. Tržnice je v provozu asi 30 let, takže není strým tradičním trhem, ale přesto má zajímavou atmosféru. Má však spíše indický než arabský ráz. Koupit se tady dá skutečně všechno - od henny, přes vodní dýmky, konvice až po textil a koberce.

Deira Gold Souq
Ráj milovníků zlata a drahých kovů. Nabízejí se zde všechny druhy šperků za příznivé ceny. I když neplánujete nákup, určitě se zajděte alespoň podívat a nasát zdejší atmosféru. Je to skutečně zážitek.

Deira Spice Souq
Vůně tradičního koření ze všech koutů světa láká mnoho turistů na tento trh, kde se prodávají i některé typické suvenýry, kuchyňské vybavení, konvice, textil atd. Nízké ceny a obrovský sortiment svádějí k zakoupení surovin, kterými můžete výrazně zpestřit váš stůl. Je libo šafrán, kardamom, sušené citrony a ovoce, ořechy, zázvor? Ceny jsou nízké a stačí jen vybírat.

Deira Perfume Souq
Na východním konci slavného trhu Gold Souq najdete malé tržiště specializované na parfémy. Kořeněné silné orientální parfémy jsou oblíbeným suvenýrem, i když každého jejich skutečně výrazná vůně nepotěší. Koupit tu však můžete i parfémy evropských značek za příznivé ceny.

V emirátu Sharjah najdete nejznámější trh – Souq al-Arsah, který bývá označován jako nejlepší místo pro nákup typických arabských suvenýrů.

Co je dobře před nákupem vědět
Je vhodné si před nákupy ujasnit, co chceme kupovat, a nejprve si obchody či trhy projít a učinit si celkový přehled o nabízeném zboží a jeho cenách. Turisté ocení z hlediska nákupů měsíc Ramadán, pro který je charakteristický bohatý noční život a možnost nákupů za velmi výhodné ceny.

Smlouvání je zde běžným prostředkem, jak docílit snížení ceny. Samozřejmě mimo velké supermarkety a nákupní centra. Ale dokonce i tam vám někde mohou udělat „výhodnou cenu“. V malých obchůdcích a na tržištích můžete cenu snížit, pokud budete mít štěstí, až o 50 %, ale i 20% potěší.


Průvodci a mapy


Spojené...
Spojené arabské emiráty - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz