Dovolená Spojené arabské emiráty


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Spojené arabské emiráty - navigace  
zájezdy Spojené arabské emiráty Hotely a ubytování Spojené arabské emiráty
Luxusní zájezdy Spojené arabské emiráty Informace Spojené arabské emiráty
Last minute Spojené arabské emiráty Fotogalerie Spojené arabské emiráty
Víza Spojené arabské emiráty Recenze hotelů Spojené arabské emiráty
Mapy a průvodce Spojené arabské emiráty Diskuze Spojené arabské emiráty
Okružní plavby Spojené arabské emiráty  Spojené arabské emiráty

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní služby-->Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nákupy
SAE platí díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu za ráj nákupů a jsou proto vyhledávány návštěvníky z celého světa. V zásadě lze říci, že se vyplatí cesta do SAE (zejména do Dubaje) byť pouze za účelem nákupů. Každoročně je pořádán Nákupní festival v Dubaji (březen/duben). Nakoupit tu lze poměrně levně nejrůznější zboží včetně elektroniky, nicméně vyhlášené je zdejší zlato a stříbro. Nejvýznamnějšími nákupními centry jsou Dubai a Abu Dhabi, ale také Sharjah a Al-Ain. Stříbro lze nejlépe nakoupit v Dubaji, Al-Ainu nebo Abu Dhabi.
Pokud jde o jednotlivé artikly, které lze v SAE nakoupit, patří sem již zmíněné zlato, které je ve světě vyhlášené, dále jsou to různé suvenýry jako konvice na kávu, zdobené kovové talíře a jiné nádoby, díle pak koberce (např. velmi výhodná je koupě íránských koberců) nebo např. kaviár. V neposlední řadě sem také patří různé suvenýry zahraniční provenience, např. z Indie, Thajska nebo afrických států – např. stojany na korán, svícny, apod.

Co nakupovat?
Zlato
Vzhledem k tomu, že Dubaj bývá někdy nazýván Městem zlata, je asi jasné, co zde bývá nejčastějším předmětem nákupního zájmu turistů z celého světa. Zdejší zlatnické výrobky jsou skutečně nádherné a výběr, jako je zde, byste jinde jen těžko hledali. Vybere si skutečně každý, protože v nabídce jsou šperky klasické, na které jsme zvyklí, ale i šperky v orientálním designu, jejichž originality z nich dělá asi nejzajímavější památku na návštěvu emirátů. Zlato se prodává na váhu a jeho cena se neustále mění. Přesto zůstává více než příznivá. V obchodech potkáte obrovské množství Arabů, kteří nakupují pro nás neuvěřitelné množství zlatých šperků. Každá nevěsta zde totiž v den svatby musí být obdarována zcela novými zlatými ozdobami ve skutečně obrovském množství. Nicméně i na váš mnohem skromnější nákup vám zdejší obchodníci mohou poskytnout slevu, takže se neostýchejte smlouvat.

Konvice na kávu
Měděné a tepané konvice na kávu dalla jsou jedním z nejoblíbenějších suvenýrů, které zde turisté zakupují. Arabové dosahují v jejich zpracování skutečné virtuozity, takže můžete vybírat mezi mnoha druhy a variantami. Ceny se pohybují od 8 do 500 dirhamů podle velikosti a zpracování. Starožitné jsou samozřejmě mnohem dražší. Není nad to pochutnávat si po návratu domů na silné voňavé kávě a vzpomínat na arabské emiráty a jejich kouzlo. Bohatě zdobené kovové talíře jsou rovněž velice vhodným suvenýrem nebo dárkem pro své blízké a přátele. Spolu s konvicí nádherně oživí každý stůl.

Velbloudi a „velbloudí“ suvenýry
Velbloudi ze dřeva či potažení kůží představují další oblíbený suvenýr, který vám návštěvu této země bude ještě dlouho připomínat. Vybírat můžete z mnoha velikostí a druhů. Populárním suvenýrem jsou i pestrobarevné tašky nebo spíš pruhy látky s kapsami, které nosí skuteční velbloudi na zádech. Ze stejné tkaniny jsou asi nejoblíbenější dekorační polštáře všech velikostí a další textilie.

Vodní dýmky
Po návštěvě SAE zjistíte, že vodní dýmka tu hraje velmi důležitou roli, a možná zatoužíte dopřávat si tento u nás netradiční požitek v klidu svého domova. Rozhodně se jedná o velmi zajímavý suvenýr, který může sloužit i k pouhé dekoraci. Pokud ho chcete skutečně užívat nezapomeňte zakoupit také zdejší voňavé tabáky a další pomůcky. Cena vodní dýmky se pohybuje okolo 130 dirhamů.

Beduínské šperky a další předměty
Většina originálních beduínských šperků pochází spíše z Ománu, ale přesto patří k velmi oblíbeným suvenýrům, které se ve SAE kupují. Jejich originalita spočívá v nádherném zpracování a ornamenty, které je zdobí, nezapřou svůj arabský původ. Prstýnky, náušnice, náramky i náhrdelníky jsou většinou vyrobené ze stříbra, ale existují i levné varianty z kovu. Ceny záleží na materiálu a zpracování. Nejdražší bývají nádherné bohaté náhrdelníky a ozdoby hlavy určené pro nevěsty.
Oblíbeným suvenýrem jsou i další bohatě zdobené typicky arabské předměty, jako jsou stříbrné stojany na korán, rohy na střelný prach a další typické předměty. Nejzajímavějším suvenýrem pro muže je zcela jistě tzv. khanjar, bodná zbraň, která je do dnešních dob téměř povinnou součástí oblečení každého muže v některých částech emirátů, především na zemědělském venkově. Bohatě zdobené zbraně jsou zajímavým dekoračním předmětem. Jejich rukověť se původně vyráběla z rohu nosorožce, ale dnes se setkáte pouze s dřevěnými držadly. Starožitné výrobky mají velmi vysokou cenu, ty běžné pořídíte podle kvality a zpracování cca do 500 dirhamů.

Koberce
Orientální koberce patřily od nepaměti k luxusnímu zboží, které se stalo půvabnou součástí interiérů ve většině zemí světa. Kvalita materiálů a zpracování z nich činí výrobky, které při správné péči přežívají generace a svojí atmosférou „pohádek tisíce a jedné noci“ dělají radost všem, kteří se rozhodnou zkrášlit si jimi své obydlí. Ne náhodou je u nás termín “peršan“ synonymem pro kvalitní, téměř nezničitelný koberec s orientálním vzorem. A v SAE si přijde na své každý milovník koberců. Perské, turecké, turkménské, kurdské, afghánské, kašmírské či bucharské – tisíce druhů, vzorů a barev... Obdržíte zde dokonce certifikát, že jste se stal majitelem skutečného perského či jiného koberce, a ne pouhé napodobeniny. Nejlepší výběr a ceny najdete na Centrálním tržišti emirátu Sharjah nebo v Deira City Center v Dubaji.

Elekronika
V SAE je elektronika velmi levná. Prodejci však mnohdy nejsou schopni odborně poradit. Proto pokud se chystáte něco kupovat, prohlédněte si nabídku ještě před odjezdem a vyberte si konkrétní typ daného výrobku. Pak již jen stačí porovnat ceny.

Kaviár
Velmi oblíbeným „suvenýrem“ může být třeba kaviár. Ten íránský patří k nejlepším na světě a ze všech ostatních zemí je právě v emirátech, speciálně v Dubaji, jeho cena nejnižší.

Textil a oděvy
Tradiční arabský textil a oděvy zde rovněž můžete zakoupit za výhodné ceny. Kromě toho se zde prodávají kvalitní přírodní látky z Indie, Thajska, Indonésie a dalších zemí. Pravé kašmírové šátky tady mají v neuvěřitelném výběru. Nejkvalitnější bavlna, hedvábí nebo len se zde dají zakoupit v neuvěřitelném množství barev a vzorů. Speciálně v Dubaji najdete na každém kroku krejčovství, kde vám z těchto materiálů zhotoví během pár dnů oděv podle vašeho přání.

Obchodní domy, obchody
Ve všech větších městech jsou zastoupena nákupní centra západního stylu a kamenné obchody. K dostání je samozřejmě zboží všeho druhu, včetně dovezeného ze západních zemí. Obrovské luxusní obchody plné zákazníků nejsou pro nás úplně běžným pohledem. Zvláště během nákupních festivalů v Dubaji se sem sjížději celé rozvětvené rodiny a utrácejí skutečně ve velkém. Rozlehlé klimatizované obchody se předhánějí ve slevách, výhrách a nabídkách.

Tržiště
V SAE jsou samozřejmě také zastoupeny klasické arabské trhy, na kterých je možné koupit rozličné suvenýry jmenované výše. Patří sem např. zlaté a stříbrné šperky, koberce, keramika, tradiční oděvy, zbraně, apod., ale také koření, zeleninu a jiné potraviny. Tyto trhy jsou velmi vyhledávané a nakupujícím umožňují vychutnat si plně jedinečnou atmosféru tvořenou směsí různých vůní, pachů, pokřikování trhovců a všeobecným ruchem panujícím obecně na těchto místech. Ze nejznámějších trhů lze jmenovat např. Al-Arsha v emirátu Sharjah nebo např. trh se zlatem v Dubaji, ale také trhy v Abu Dhabi nebo Al-Ainu.

V Dubaji najdete typické souq, což jsou v podstatě tržiště či tržnice - nesmírně rozlehlé shluky obchůdků, mezi kterými se můžete pohybovat po dlouhé hodiny. V dubaji si jejich návštěvu rozhodně nenechte ujít, protože právě zde můžete velmi výhodně nakoupit.

Bur Dubai Souq
Tradiční trh pod dřevěnými arkádami je skutečným zážitkem.

Deira Covered Souq
Tržnice v Diera nabízí široký sortiment zboží všeho druhu. Tržnice je v provozu asi 30 let, takže není strým tradičním trhem, ale přesto má zajímavou atmosféru. Má však spíše indický než arabský ráz. Koupit se tady dá skutečně všechno - od henny, přes vodní dýmky, konvice až po textil a koberce.

Deira Gold Souq
Ráj milovníků zlata a drahých kovů. Nabízejí se zde všechny druhy šperků za příznivé ceny. I když neplánujete nákup, určitě se zajděte alespoň podívat a nasát zdejší atmosféru. Je to skutečně zážitek.

Deira Spice Souq
Vůně tradičního koření ze všech koutů světa láká mnoho turistů na tento trh, kde se prodávají i některé typické suvenýry, kuchyňské vybavení, konvice, textil atd. Nízké ceny a obrovský sortiment svádějí k zakoupení surovin, kterými můžete výrazně zpestřit váš stůl. Je libo šafrán, kardamom, sušené citrony a ovoce, ořechy, zázvor? Ceny jsou nízké a stačí jen vybírat.

Deira Perfume Souq
Na východním konci slavného trhu Gold Souq najdete malé tržiště specializované na parfémy. Kořeněné silné orientální parfémy jsou oblíbeným suvenýrem, i když každého jejich skutečně výrazná vůně nepotěší. Koupit tu však můžete i parfémy evropských značek za příznivé ceny.

V emirátu Sharjah najdete nejznámější trh – Souq al-Arsah, který bývá označován jako nejlepší místo pro nákup typických arabských suvenýrů.

Co je dobře před nákupem vědět
Je vhodné si před nákupy ujasnit, co chceme kupovat, a nejprve si obchody či trhy projít a učinit si celkový přehled o nabízeném zboží a jeho cenách. Turisté ocení z hlediska nákupů měsíc Ramadán, pro který je charakteristický bohatý noční život a možnost nákupů za velmi výhodné ceny.

Smlouvání je zde běžným prostředkem, jak docílit snížení ceny. Samozřejmě mimo velké supermarkety a nákupní centra. Ale dokonce i tam vám někde mohou udělat „výhodnou cenu“. V malých obchůdcích a na tržištích můžete cenu snížit, pokud budete mít štěstí, až o 50 %, ale i 20% potěší.


Průvodci a mapy


Spojené...
Spojené arabské emiráty - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz