Dovolená Spojené arabské emiráty


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Spojené arabské emiráty - navigace  
zájezdy Spojené arabské emiráty Hotely a ubytování Spojené arabské emiráty
Last minute Spojené arabské emiráty Informace Spojené arabské emiráty
Víza Spojené arabské emiráty Fotogalerie Spojené arabské emiráty
Mapy a průvodce Spojené arabské emiráty Recenze hotelů Spojené arabské emiráty
Diskuze Spojené arabské emiráty Okružní plavby Spojené arabské emirátySpojené arabské emiráty

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní doprava-->Kde se najíst a napít?Ostatní místní službyNákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicie
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Restaurace
Pokud jde restaurace evropského stylu, tedy dražší, jsou rozšířeny zejména v emirátech Abu Dhabi a Dubai, v ostatních emirátech spíše ve větších hotelech. Pokud jde o levnější jídlo – fast food nejrůznějšího typu (např. libanonská nebo filipínská či pakistánská kuchyně), jsou zde bohatě zastoupeny po celém území.

Především v Dubaji díky velké různorodosti obyvatel a prolínání jejich kultur a národních kuchyní najdete nepředstavitelně široký výběr restauracím bister a kaváren. Od prostých podniků pro indické a pákistánské dělníky po luxusní restaurace, kde proslulí šéfkuchaři chystají vybrané speciality pro smetánku z celého světa.
Restaurace jsou tu otevřeny obvykle od poledne do 15.00 a od 19.30 do půlnoci, ty levné zásadně od 9.00 do půlnoci. Většina je jich otevřena 7 dní v týdnu, výjimkou může být pouze v některých menších podnicích pátek.
Vybrat si můžete z celé řady kuchyní. Dominuje typická středovýchodní kuchyně, pocházející z Libanonu, Sýrie či Íránu. Strava původních obyvatel míst, kde dnes leží Dubaj, by se dala nazvat spíše dietou, protože se skládala z čerstvých nabo sušených ryb, velbloudího masa a mléka a datlí. Dnešní kuchyně emirátů se od ní dost liší, i když tyto suroviny rovněž využívá. Asi nejoblíbenější je libanonská kuchyně, takže na libanonské restaurace narazíte na každém kroku. Ke každému jídlu se zde podává nakládaná a čerstvá zelenina a arabský chleba. Íránská kuchyně je velmi kořeněná a vyniká přípravou jídel z rýže a různých přísad. Obvykle se k jídlu podává hlávkový salát či zelí, cibule a rajčata s kořeněným jogurtovým dresingem.

Vepřové maso byste jen těžko hledali na jídelníčku většiny restaurací, Není divu, jedná se o nečisté zakázané maso, které podle zásad koránu nevezme do úst žádný pravověrný muslim. Také jeho příprava spolu s „čistými“ jídly není možná. Vzhledem ke snaze vyhovět cizincům v rámci rozvoje turistického ruchu jej najdete jen v nejdražších a nejluxusnějších restauracích.V jídelníčku je takové jídlo vždy výrazně označeno, aby nemohlo dojít k omylu. To se týká i jídel, na jejichž přípravu se používá alkohol (omáčky atd.).


Bary
Po celé zemi jsou k dostání nealkoholické nápoje (limonády, džusy a minerálky). Pokud jde o alkohol, je na vyhrazených místech k dostání ve všech emirátech s výjimkou Sharji, kde platí striktní prohibice.
Alkohol smí být prodáván pouze v restauracích a barech. Bary, jsou většinou vázány k některému z větších hotelů a jsou otevřeny většinou do 23 hodin či do půlnoci, v Dubaji do 1 či do 2 hodin ráno. Alkoholické nápoje prodávané v SAE jsou většinou poměrně drahé. Nenajdete zde také příliš široký sortiment vín a dalších alkoholických nápojů, protože počet dodavatelských firem čítá skutečně pouze pár společností.

Místní obyvatelé hledají rozptýlení především v tzv. sheesa café, což jsou tradiční arabské kavárny, jejichž název pochází od označení vodní dýmky. Ta se zde také hojně kouří a vybírat si můžete mezi mnoha příchutěmi tabáku – od jahody, jablka či vanilky až po kávu nebo anýz. Většina opravdu dobrých sheesha si na výběru tabáků zakládá, různě je míchá a nabízí na jakémsi „tabákovém lístku“. Tyto podniky jsou skutečně velmi populární i mezi mladými Araby. Není divu, v podstatě se jedná o jediný „nešvar“, který je součástí této kultury a je díky tomu oficiálně povolen. V kavárnách se podává většinou libanonská a egyptská kuchyně a skvělá káva.
V Dubaji, která je ze všech emirátu nejvíce kosmopolitní, najdete největší výběr barů a hospůdek různých typů.
Počítejte s cenou okolo 20 – 50 dirhamů za sklenici vína a 18 – 30 dirhamů za pivo.

Kluby
Noční kluby a diskotéky jsou soustředěny zejména v emirátu Dubai, ale zastoupeny jsou i v Abu Dhabi, Fujaiře, Al-Ainu a Ras Al-Khaimah. podobně jako bary jsou vázány k některému ze 4 – 5 hvězdičkových hotelů. Mají svého DJ, některé dokonce svojí kapelu. Největší návštěvnost v klubech je ve středu, čtvrtek a pátek, otevřeny bývají v těchto dnech třeba i do 3 hodin do rána. Najdete zde i typicky arabské, indické nebo třeba filipínské kluby s tradiční výzdobou a tradiční hudbou.

Co tam nesmím jíst a pít
I když je úroveň hygieny v SAE poměrně vysoká, vyplatí se věnovat pozornost některým nebezpečím a vyhnout se konzumaci určitých pokrmů. Patří se mimo jiné např. shwarma prodávaná na ulici (maso nemusí být čerstvé a uchovávané v chladu) nebo saláty prodávané v malých libanonských, pákistánských či indických restauracích. U těchto pokrmů hrozí nebezpečí infekce zanesené hmyzem či nečistotou. Rovněž se doporučuje vyvarovat se nákupu masa na trzích, vhodnější je použít maso balené na základě západních standardů a zakoupené v supermarketech.
Jezte pouze v čistých restauracích, kde je na první pohled znát přístup k hygieně. Pokud chcete poznat některý z podniků, které se neorientují na klientelu z řad cizinců, vybírejte takové restaurace, kde je velká návštěvnost a tudíž suroviny nemají čas se kazit.
Voda tekoucí z vodovodu je například v Dubaji i dalších městech emirátů pitná, avšak nevalné chuti, protože bývá silně chlorovaná. Lépe je dát přednost vodě balené, která je nejenom bezpečná, ale i mnohem chutnější.Průvodci a mapy


Spojené...
Spojené arabské emiráty - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz